2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU ET VE SÜT KURUMU’NA DA ALINMADI: ”BEŞLİ ÇETEYE VERİLEN DOLARLARIN EN AZINDAN BİNDE BİRİNİ BU ÜLKENİN YOKSUL AİLELERİ İÇİN HARCASALAR HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU ET VE SÜT KURUMU’NA DA ALINMADI: ”BEŞLİ ÇETEYE VERİLEN DOLARLARIN EN AZINDAN BİNDE BİRİNİ BU ÜLKENİN YOKSUL AİLELERİ İÇİN HARCASALAR HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEZ”

Eklenme : 08.04.2022 - 12:26

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

 

Et ve Süt Kurumu (ESK), binası önüne giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na kapılar açılmadı.

Saat 10.00’da kuruma gelen Kılıçdaroğlu özel güvenlik tarafından karşılandı… Özel güvenlik görevlisi “Randevunuz olmadığı için içeri alamayacağım sayın genel başkanım” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Randevu için telefon ettim. Randevu verilmedi” cevabını verdi.

Sözcü’de yer alan habere göre Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili (ESK) kapısının önünde açıklamalarda bulundu:

* Daha önce TÜİK’e gitmiştim. Emeklilerin, asgari ücretlilerin, memurların, dul ve yetimlerin haklarını savunmak için.

*Çünkü TÜİK, enflasyonu düşük göstererek milyonlarca insanın düşük zam almasının yolunu açıyordu. Buna toplumun dikkatini çekmek için TÜİK’e gitmiştim.

* Daha sonra sözlü sınavda hakları yenen gençlerin uğradığı haksızlığı kamuoyuna duyurmak için MEB’e gitmiştim.

*Türkiye’de KPSS’de dereceye giren pek çok genç üzülerek ifade edeyim sözlü sınavda elenmişlerdi torpilleri olmadığı için.

* Bugün Et ve Süt Kurumu’nun önündeyim. Burada bulunmamın temel nedeni çocukların haklarını savunmak.

*Kadın milletvekilleri ile beraberim. Kadın milletvekilleri, bütün anneler çocuklarının iyi beslenmesini isterler.

“TARIM BAKANI’NIN TÜRKİYE GERÇEKLERİNDEN HABERİ YOK”

* Beslenme bir haktır. Yeterli beslenme bütün çocuklar için bir haktır. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım. Bu çok ama çok önemlidir.

* Tarım Bakanı dün katıldığı bir televizyon programında ‘Türkiye’de aç ve açıkta kimse yok. Herkesin karnı tok’ diye bir açıklama yapıyor. Tarım Bakanı’nın Türkiye gerçeklerinden haberi yok.

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo, şu ifadeleri kullandı:

*Türkiye’de yoksullukla değil artık açlıkla mücadele ediyoruz. Yetersiz beslenme ile mücadele ediyor çocuklar.

*Son yapılan araştırmada çocuklarda kızların yüzde 85’inin kansızlıkla yüzde 68’de erkek çocuğunun kansız olduğu ortaya çıktı. Bu yetersiz beslenme, öğrenme güçlüğü çekmek demek. Aynı zamanda kronik açlık demek ve bütün çocuklar bununla mücadele ediyor.

*Yaşlılar, çocuklar derin yoksullukla açlıkla mücadele ediyor. Yapılan araştırmalarda Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde çocukların yüzde 5’i bodur. Kronik açlık demek. Türkiye’de yoksulluk var açlıkla mücadele ediliyor şu anda.

*Yoksulluk, açlık yok demek iyi bir temenni. Ben böyle bir dönem gerçekten görmedim. Her girdiğim evde gelişim bozukluğu olan çocuklar var.

*Geçen hafta sosyal hizmet uzmanlarıyla görüştüm. ‘Gittiğiniz evde yetersiz beslenme nedeniyle gelişim bozukluğu olmayan bir çocukluk gördünüz mü?’ diye sordum. ‘Görmedik’ dediler. 7 yaşındaki çocuk 4 yaşındaki gibi gösteriyor.

*Medyada çok fazla bilir kişi çıkıyor yoksullukla ilgili ‘Balık tutmaya öğreteceğiz, sosyal yardımlar olmasın’ diyorlar.

*Balık tutmak demek sağlıklı yeni nesillerin ortaya çıkması demek ama maalesef benim verdiğim rakamlarda olduğu gibi değil. Açlık var.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

* Yıllardır derin yoksulluk konusunda araştırma yapan, Türkiye gerçeklerini kamuoyu ile paylaşan saygın bir isim ve kendisinin derin yoksulluk manzarasıyla karşılaştığında yaşadığı sıkıntıları o da biliyor ben de biliyorum.

* Buradan, Saray’a ve Saray’ın yetkililerine çağrı yapıyorum. Beşli çeteye verilen imkanların, beşli çeteye verilen dolanların en azından binde 1’ini bu ülkenin yoksul aileleri içi harcasalar hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

* Sözler bana ait değil. Sözler Aydın’da bir STK’nın başkanına ait sözler. ‘Damızlık hayvanlar, süt inekleri kesiliyor.

*Kesile kesile nereye kadar gidecek bu. Yarın damızlık hayvanlar bittiğinde et sıkıntısı başlayacak.

“MİLLETİN ARTIK GÜCÜ KALMADI”

* Süt ve hayvansal ürünleri bulamayacağız. Hayvancılık sektörünün, üreticinin sırtındaki yükün, tepesindeki balyozun artık inmesi gerekir. Milletin artık gücü kalmadı’ diyor.

* Bugün süt ürünleri perişan. Bir kilo kıyma 100 liraya dayandı. Hangi asgari ücretli çocuğuna düzenli süt alabilecek?

* Saray ve yetkilileri bunu ne kadar duyarlar bilmiyorum ama açık ve net söylüyorum. Benim yaptığım çağrı bu ülkedeki insanların refahı içindir.

* Et ve Süt Kurumu çiftçinin, üreticinin yanında olmalı. Et ve Süt Kurumu’nun kaynaklarını birilerine peşkeş çekerseniz, onun kaynaklarını üreticiye değil birilerine tahsis ederseniz çocuklar yatağa aç girer.

* Bu nedenle çağrımı yineliyorum. Beşli çeteye sağladığın imkanları, milyonlarca doların binde birini üreticiye verirseniz hiçbir çocuk yatağa aç girmez.

Kılıçdaroğlu, ayrıca Ramazan Bayramı’ndan sonra ‘Milletin Sesi’ mitinglerine yeniden başlayacaklarını açıkladı.

 

CHP lideri, kuruma alınmamasının ardından sosyal medya hesabından yeni bir açıklamada bulundu. Kılıçdaroğlu paylaşımında, “Çocuklarımızın beslenme hakları için Et ve Süt Kurumu’na gittik. Öğün atlamak zorunda kalan çocuklarımızın kursağından et ve süt geçsin diye gittik. Çocuklarımızın yeterli beslenme hakkı artık milli öncelik meseledir” dedi.

CHP liderinin paylaşımları şu şekilde:

 

CHP’DEN SERT YANIT

Öte yandan, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımıyla Kılıçdaroğlu’nun içeri alınmamasına sert tepki gösterdi. Başarır, “TÜİK ve Milli Eğitim Bakanlığı rezaleti sonrası tarihi bir an daha yaşıyoruz! Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu’na giden bu ülkenin ana muhalefet partisi lideri ‘randevusu olmadığı’ gerekçesiyle kuruma alınmadı! Utanç tablosu” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları