KILIÇDAROĞLU KURMAYLARINA, YETKİLERİ BUDANMIŞ MECLİS’İ ETKİN ÇALIŞTIRMA ”TALİMATI” VERDİ. ŞİMDİ KAMUOYU SORUYOR: CHP YİNE MECLİS’E KAPANARAK TABANLA İLİŞKİSİNİ KESECEK Mİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU KURMAYLARINA, YETKİLERİ BUDANMIŞ MECLİS’İ ETKİN ÇALIŞTIRMA ”TALİMATI” VERDİ. ŞİMDİ KAMUOYU SORUYOR: CHP YİNE MECLİS’E KAPANARAK TABANLA İLİŞKİSİNİ KESECEK Mİ?

17.07.2018 - 10:31

KILIÇDAROĞLU KURMAYLARINA, YETKİLERİ BUDANMIŞ MECLİS’İ ETKİN ÇALIŞTIRMA ”TALİMATI” VERDİ. ŞİMDİ KAMUOYU SORUYOR: CHP YİNE MECLİS’E KAPANARAK TABANLA İLİŞKİSİNİ KESECEK Mİ?

 

Bilindiği gibi geçen hafta Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı’nın CHP’ye önümüzdeki süreçle ilgili yaptığı öneri çok ses getirmişti. Bursalı ”Bugün icraat, hükümet etme, tamamen Meclis dışına kaçırılmıştır.
“Başkan”ın elinde “Meclis gibi çalışma” yetkisi vardır. Bu birincisi..
İkincisi ise, Meclis’e işi düştüğü zaman da, işini gördürecek bir yedek partisi. O halde ne yapmalı? Meclis’te tek kişi nöbetçi bırakmak yeter! Ya Meclis’in içine hapsolacaksın ve yok olacaksın..
Ya da Meclis dışına çıkacaksın ve varlığını büyüteceksin.  CHP’nin – milletvekillerinin, parti örgütünün yapması gereken, planlı programlı halk içine yayılmak ve 5 yıllık bir süre sonunda iki kat güçlenerek çıkmaktır. Önümüzdeki dönem, büyük fırsatlar çıkacaktır.
Ama bu fırsatlar Meclis’te değil tabanda-yerelde olunduğu sürece yakalanabilir. Balıklar denizde yüzüyor! ” demişti.

İşte kamuoyunda yankı uyandıran bu yazının ardından CHP Genel Başkanı’nın yaptığı açıklamalar  önümüzdeki dönemin de, yine Meclis duvarları arasında geçeceğini işaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında ‘parlamenter mücadeleyi güçlendirme’ çağrısı yaptığı öğrenildi.

CHP MYK, dün Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Basına kapalı olarak yaklaşık 4 saat süren toplantıda yerel seçim çalışmaları ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yapılan değişiklikleri içeren kararnameler masaya yatırıldı.

Hürriyet’ten Rifat Başaran‘ın haberine göre, MYK’da yeni sistemde çıkartılan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinden dolayı rahatsızlıklar dile getirilirken, bu kararnamelerin Meclis’i devre dışı bırakmaya yönelik bir uygulama olduğu belirtildi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, CHP’nin Meclis yetkilerini kararlı bir şekilde savunmaya devam etmesi gerektiğini belirterek, kurmaylarına, ‘Meclis’in etkin bir şekilde çalıştırılması ve alanın kararnamelere bırakılmaması‘ konusunda talimatlar verdi.

MANİFESTO TALEBİ

Kılıçdaroğlu kurmaylarından, CHP’nin önümüzdeki dönem ‘Türkiye’nin temel sorunları ile mücadelesinde reçete olacak nitelikte bir manifesto‘ hazırlamalarını istedi. Kılıçdaroğlu, “Parlamenter mücadele konusunda etkin bir şekilde Meclis’in yetkilerini savunacağız. Parlamentodaki muhalefet, toplumsal mücadelenin öncüsü olur. O nedenle parlamenter mücadele güçlendirilmeli” dedi.

CHP, parlamentoda kararlı mücadele temelinde muhalefet partileri ile temas kuracak. CHP’nin temas kuracağı partiler arasında AKP ile birlikte Cumhur İttifakı’nda bulunan MHP de yer alacak.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :