KILIÇDAROĞLU’NDAN AĞIR SÖZLER: ”SABAHA KADAR BEKLİYOR, TRUMP’I ARASAM DİYE.”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU’NDAN AĞIR SÖZLER: ”SABAHA KADAR BEKLİYOR, TRUMP’I ARASAM DİYE.”

16.01.2019 - 8:35

KILIÇDAROĞLU’NDAN AĞIR SÖZLER: ”SABAHA KADAR BEKLİYOR, TRUMP’I ARASAM DİYE.”

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın tanıtım toplantısı dün ATO Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre Kılıçdaroğlu da dün grup toplantısını Yavaş’ın tanıtım toplantısıyla birleştirdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek “Sabaha kadar bekliyor, sabah olsa da Trump’ı arasam diye. En rahat yönetilen kişiler egemen güçler tarafından teslim alınan kişilerdir. 16 yıl ülkeyi yönetiyorsun, 16 yıl sonunda Türkiye Cumhuriyeti’ni tefecilere teslim ederseniz, borca muhtaç hale getirirseniz onlar gelir sizden enseye vurup, lokmayı ağzınızdan alırlar. AKP iktidarlarının Türkiye’yi yönettiği 16 yılda tefecilere ödenen faiz 162 milyar 156 milyon dolar. Tefecilerin emirlerine girdikleri için ses çıkaramıyorlar. Cumhuriyeti kuranların yaptıkları ilk işlerden biri egemen güçlere karşı dik durmaktı” dedi.

Ankara’da bir beton ormanıyla karşı karşı olduklarını söyleyerek, “Bunu bir kişinin gücü, iradesiyle değiştireceğiz. Biz yani sosyal demokratlar, her kuruşun hesabını millete vermeye onurlu bir görev vermeyi görev biliriz. Aynı anlayışla Sayın Mansur Yavaş harcadığı her kuruşun hesabını verecek. Sayın Yavaş Ankara’yı dünyanın merkezi haline getirecek” dedi. Toplantıya CHP’li TBMM Başkanvekili Levent Gök, anayasada yer alan tarafsızlık ilkesi nedeniyle katılmadığını duyurdu. Programda kampanya döneminde kullanılacak şarkı ve videolar da tanıtıldı.

İlk işi makam araçları

Mansur Yavaş konuşmasını yapmak üzere kürsüye boynunda Ankaragücü atkısıyla geldi. Yavaş konuşmaya başladığı sırada erkanda “İzam, Nizam, İrfan” ve “Mansur Bereket ve Huzur” yazıları yer aldı. Yavaş, “Gerginlikten, çekişmeden, kavgadan yorulmuş olduğuna inandığımız Ankara’mıza söz veriyoruz. B1 Nisan’da yeni bir sabaha uyandığımızda, ülkemizin siyasi Başkent’i Ankara’mız, huzurun da başkenti olmaya başlayacaktır. Göreve başladıktan itibaren belediyede liyakat ve ehliyeti en büyük kriter olarak göreceğiz. Partizanlık, akrabalık veya başka aidiyetlere asla prim vermeyeceğiz” dedi.

Yavaş içme suyunda yapılan yüzde 30’luk indirim ve fiyatların sabitlenmesinin kendi projeleri olduğunu belirterek “İlk işim makam araçlarını azaltmak olacak” dedi. Yavaş projelerini şöyle sıraladı: Temiz hava, musluktan içilebilir su, 24 saat ve konforlu bir ulaşım, en az 32 kilometrelik bisiklet yolu, kamusal açık alanlarda ücretsiz internet, sosyal yardımlara devam, tüm spor çeşitlerinin destekleneceği bir yapı, Ankaragücü’nün şampiyonlar liginde Gençlerbirliği’nin Süper Lig’de mücadelesi, çarpık kentleşmeye ve ranta dayalı imar uygulamalarına son, yatay mimar, çevreci ve yeşil enerjinin kullanımı ve teşviki, yerli fidan ve ağaç kullanımı.

Tank palet fabrikasıyla ilgili 9 soru

Sakarya’da 1975 yılında kurulan tank palet fabrikası özelleştirme adı altında birilerine peşkeş çekildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, tank palet fabrikasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Saraydaki kibir abidesi, sözcüleri, Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı’nın yanıtını bekliyorum” diyerek şu dokuz soruyu yöneltti:

1) Özelleştirme işlemleri için ‘Değer Tespit Komisyonu’ oluşturulmuş mudur? Komisyon değer tespiti yapmış mıdır?
2) Değer tespiti yapmışsa bu değer kaç liradır?
3) “İhale Komisyonu” oluşturuldu mu?
4) İhale yapılmış mıdır? Yapıldı ise ne zaman ve nerede yapılmıştır? Hangi ihale usulü ile yapılmıştır?
5) Kaç firma teklif verdi? Teklifler neler?
6) Aretim ve satış garantisi verildi mi?
7) Askeri personel özelleştirmeden sonra da çalışmaya devam edecek mi? Edecekse, askerlerimiz ihaleyi alan Katar şirketinin emrinde mi çalışacaklardır?
8) Tank – Palet yapacak olan BMC şirketinin yüzde 49,9’u Katarlılara kaça satıldı? Size bedava verildiği söylenen uçan sarayla bu ihalenin bir bağlantısı var mıdır?
9) Bu özelleştirmede bir ihale yapılmadıysa bunun sebebi nedir? Hangi kanun size bu yetkiyi vermektedir?

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :