23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN VE AKŞENER’E: ”BU SİYASET ÜSTÜ DAYATMASINI ASLA KABUL ETMEYECEĞİM”..”ERDOĞAN SENİNLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN VE AKŞENER’E: ”BU SİYASET ÜSTÜ DAYATMASINI ASLA KABUL ETMEYECEĞİM”..”ERDOĞAN SENİNLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Eklenme : 09.02.2023 - 23:00

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN VE AKŞENER’E: ”BU SİYASET ÜSTÜ DAYATMASINI ASLA KABUL ETMEYECEĞİM”..”ERDOĞAN SENİNLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesaplarından videolu açıklama yaptı. Hedefinde  Akşener ve Erdoğan vardı.

Altı çizilmesi gereken cümleler şöyle:

1-Halkımızın neyle karşı karşıya olduğunu, bu saray siyasetinin nereye getirdiğini ve bu sözde siyaset üstü dayatmasını neden asla kabul edemeyeceğimi size bu sefer resmi bir rapor üzerinden anlatacağım.

2-İnanın siyaset üstü demek en kolayıdır ama ben öyle bir yerdeyim ki artık kolayı yapamam.

3-Oluşan can kaybımızın ulaşacağı nokta depremin büyüklüğünden değil müdahaledeki etkisizliktendir, yetersizliktendir.

4-Erdoğan, seninle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizim de kader planımızda bu varmış.

 

Maraş merkezli olan ve 10 ilde 17 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depreme değinen Kılıçdaroğlu, “Milletimiz derin bir acı yaşıyor. Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. Halkımızın dirayetiyle, birliğiyle, yardımlaşmasıyla olağanüstü bir seferberlik içindeyiz. Bu ülkenin insanı onurludur, ona hak ettiği yaşamı kurmak da bizim boynumuzun borcudur. İşte bu yüzden halkımızın neyle karşı karşıya olduğunu, bu saray siyasetinin nereye getirdiğini ve bu sözde siyaset üstü dayatmasını neden asla kabul edemeyeceğimi size bu sefer resmi bir rapor üzerinden anlatacağım” dedi.

“İnanın siyaset üstü demek en kolayıdır ama ben öyle bir yerdeyim ki artık kolayı yapamam” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

‘AFAD ANALİZ RAPORU HAZIRLADI’

“Ben artık bu kırık cam parçaları üzerinde çıplak ayaklarımla yürümek zorundayım. Bakın elimdeki rapor; bu raporun giriş bölümündeki bir cümleyi okuyorum, neden bu raporun hazırlandığı burada yazılı: ‘Afet risklerinin çok yüksek olduğu ülkemizde meydana gelebilecek benzer olaylarda afet yönetimine katkı sunması amacıyla hazırlanmıştır’. Ne diyor, 23 Kasım’da 2022’de, yani sadece 2 buçuk ay önce, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5.9 büyüklükte bir deprem oldu. Can kaybı yoktu. 96 vatandaşımız yaralanmıştı. Görece küçük bir depremdi. Deprem sonrası AFAD tarafından bir analiz raporu hazırlandı.”

‘RAPOR RÖNTGENİ ÇEKMİŞ AMA DİNLEYEN KİM’

“Peki o raporda AFAD ne diyor, özetliyorum: Koordinasyon sağlayamadık diyor. Toplanma alanı yanlış seçildi diyor. Yardımlar geç geldi diyor. Çadır takibini yapamadık diyor. Görevli personelin takip ve koordinesini sağlayacak birim yoktu diyor. Koordinasyon birimi oluşturulamadı diyor. Yemek dağıtımında sorunlar yaşadık diyor. Nakliye personeli ancak 2 gün sonra Düzce’ye ulaşabildi diyor. Deprem sonrasında zarar tespit sürecinde bile yetersiz kaldık diyor. Düzgün bir zarar tespit ekibi kuramadık diyor. İnşaat mühendisleri yerine, öğretmen ve imamlardan ekip kurduk diyor. Sevgili halkım, AFAD kendi röntgenini çekmiş. AFAD’ın onurlu bürokratları tümüyle bunları yazmışlar. Ama dinleyen kim?”

‘ERDOĞAN, SENİNLE MÜCADELE ETMEK KADER PLANMIZDA VARMIŞ’

“Şimdi ben nasıl susayım? Söyleyin bana Allah aşkına, ben bunlara karşı nasıl susayım? Siyaset üstü mü diyeyim? Bunları görmeyeyim mi? Kader planı mı diyeyim? Sevgili halkım, deprem çok büyüktü ama depremden çok daha büyük olan koordinasyonsuzluktu, plansızlıktı, liyakatsizlikti. Ve bile bile, göz göre göre bu riskleri aldılar. Oluşan can kaybımızın ulaşacağı nokta depremin büyüklüğünden değil müdahaledeki etkisizliktendir, yetersizliktendir. Erdoğan, seninle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bizim de kader planımızda bu varmış.”

 

İLGİLİ HABER:

YAŞANAN BÜYÜK FELAKETLE BERABER SİYASETİN DENGELERİ DE DEĞİŞMEK ÜZERE VE AKŞENER KARAR AŞAMASINDA..

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları