2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’IN ADAYLIK AÇIKLAMASINA YANIT: PARLAMENTOYU FESHEDİP ERKEN SEÇİME GİDECEK, BİZ DE ONU EMEKLİ EDECEĞİZ

Ana Sayfa » GENÇLİK » KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’IN ADAYLIK AÇIKLAMASINA YANIT: PARLAMENTOYU FESHEDİP ERKEN SEÇİME GİDECEK, BİZ DE ONU EMEKLİ EDECEĞİZ

Eklenme : 19.06.2022 - 21:51

KILIÇDAROĞLU’NDAN ERDOĞAN’IN ADAYLIK AÇIKLAMASINA YANIT: PARLAMENTOYU FESHEDİP ERKEN SEÇİME GİDECEK, BİZ DE ONU EMEKLİ EDECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de Gençlik Buluşmasında gençlerle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, İzmir’de, gençlerin internet medyası ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar öngören yasa teklifine ilişkin sorusuna; “Bu eğer bu şekliyle çıkarsa Anayasa Mahkemesi’ne iptali için götüreceğiz, mücadelemizi yapacağız. Sonuçta demokrasiyi güçlendirmek, demokrasiyi gerçekten de toplumun dokularına kazandırmak için ortak mücadele etmek lazım. Size yönelik bir haksızlık olursa haberimiz olur, o haksızlıkla mücadele ederiz, sizin yanınızda olmaya devam ederiz, bu konuda emin olmanızı isterim. Onlar yasa çıkaracaklar, baskı kurmak için. Biz de mücadele edeceğiz baskıları kaldırmak için. Biz daha güçlüyüz çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz” yanıtını verdi.

Erken seçim tartışmalarına dair görüşlerini açıklayan CHP lideri, “Büyük olasılıkla Erdoğan erken seçim kararı alacak, erken seçim kararı alması için parlamentoyu feshetmesi lazım, son uygulamalara göre o zaman kendisi aday olabiliyor. Dolayısıyla zamanında seçim olacaktır gibi açıklamalar yapıyor ama aslında erken seçim olacak bizim tahminimize göre, Erdoğan da aday olacak ve biz de onu inşallah hep birlikte emekli edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na sorulan sorular ve yanıtlar şöyle:

İktidara geldiğinizde mülakatlar olacak mı?

KPSS sınavında aldığınız puan geçerli olacak, ilke olarak mülakat olmayacak, kim kazandıysa doğal olarak ataması yapılacak. Eğer bir mesleğin gerektirdiği mülakat varsa, mülakat yapılması gerekiyorsa kamera konulacak dolayısıyla sorulan sorular, sizin verdiğiniz yanıtlar banda alınacak böylece haksızlığa uğradığınızı düşünürseniz yargıya başvurup hak arama imkanınız da sağlanacak.

Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Büyük olasılıkla Erdoğan erken seçim kararı alacak, erken seçim kararı alması için parlamentoyu feshetmesi lazım, son uygulamalara göre o zaman kendisi aday olabiliyor. Dolayısıyla zamanında seçim olacaktır gibi açıklamalar yapıyor ama aslında erken seçim olacak bizim tahminimize göre, Erdoğan da aday olacak ve biz de onu inşallah hep birlikte emekli edeceğiz.

 

Siz hükümete geldikten sonra biz gençlerin üzerindeki borç kamburuna haciz yollamaya devam mı edeceksiniz, yoksa KYK borçlarımızı silecek misiniz?

Düşündüğünüzden daha fazla Türkiye’de kaynak var ama dengeli dağılmıyor. 128 milyar dolar örneğini verdiniz buna benzer çok sayıda örnek verilebilir. Gençlerin daha iyi koşullarda eğitim görmeleri açısından yurt sorunu çözülmesi lazım. Seçim bildirgemizde var, en geç 1 yıl içinde yurt sorununu çözeceğiz. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldığınız burslarla ilgili olarak faizlerin tamamını sileceğiz. İşe girdikten sonra ancak borcunuzu taksitle alacağız ama faiz asla uygulanmayacak.

Önce helalleşme konusunda anlaşalım, bazen şöyle anlıyorlar adam malı götürmüş gel helalleşelim, orada helalleşme yok. Hiç kimse düşüncelerinden ötürü yargılanamaz ve hapse atılamaz, insanlığın temel felsefesidir bu. Hakaret içermemek kaydıyla hiç kimse suçlanamaz. Size açık ve net sözümdür; sabahın 6’sında kapınızı çalarsa bilin ki gelenin sütçü olduğunu göreceksiniz, polis değil. Ve hiçbir genç siyasi otoriteyi veya siyasi gücü eleştirdi diye, sadece gençler değil kim olursa olsun eleştirdi diye asla yargılanamaz. O konuda da size açık ve net söylüyorum; bana oy verin, der de bir çağrı yaparsam; bunun tek gerekçesi var beni özgürce eleştirebileceğiniz bir dünyayı size vaat ettiğimiz için.

 

Sosyal medya yasası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu eğer bu şekliyle çıkarsa Anayasa Mahkemesi’ne iptali için götüreceğiz, mücadelemizi yapacağız. Sonuçta demokrasiyi güçlendirmek, demokrasiyi gerçekten de toplumun dokularına kazandırmak için ortak mücadele etmek lazım. Size yönelik bir haksızlık olursa haberimiz olur, o haksızlıkla mücadele ederiz, sizin yanınızda olmaya devam ederiz, bu konuda emin olmanızı isterim. Onlar yasa çıkaracaklar baskı kurmak için bizde mücadele edeceğiz baskıları kaldırmak için, biz daha güçlüyüz çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları