KİM DEMİŞ FAİZ TALİMAT DİNLEMEZ- ERGÜN AYDOĞAN

Ana Sayfa » İÇ ve DIŞ SİYASET » KİM DEMİŞ FAİZ TALİMAT DİNLEMEZ- ERGÜN AYDOĞAN

17.05.2018 - 13:19

KİM DEMİŞ FAİZ TALİMAT DİNLEMEZ- ERGÜN AYDOĞAN

Kim demiş faiz talimat dinlemez…

İktidar gazetesinin manşeti; ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi, faiz oranları indirildi’ tamam, bu kadar kolay ise bugüne kadar neden indirilmedi? Peki, bu ekonominin kendi kuralları içinde alınan bir karar mı, değil. Talimat emrine kim uyuyor, kamu bankaları. Kamu bankalarının doğal piyasa şartlarının altında verilen kredinin bir maliyeti yok mu, var. Maliyetin altında verilen kredi farklarını kim karşılayacak, hazine. Yani geçmişte olduğu gibi ‘kamu zararı’ yazılacak.

Bu karar ekonomiyi iyileştirir piyasayı canlandırır mı? İnşaat sektörüne, müteahhitlere geçici de rahatlık sağlar.

Piyasa şartlarının olağan sonucu olsa diğer bankalar konut kredi faizlerini neden düşürmesin? Yoksa onlar para satmak istemiyor mu? Şu anda kredi maliyetlerinin 1.30’un altında faizle kredi verilmesinin mümkün olmadığını, bu oranın altında verilecek kredinin zarar yazacağını..

Kamu bankaları, konut kredileri ile sınırlı da olsa ‘faiz’ tamam; yüzde 1’in altına indi! Sıra dövizde. Döviz çılgınca yükseliyor. Kamu bankalarının ‘faiz’ düşürmesinin aksine sınırlı da olsa Merkez Bankasının faizi yükseltmesi, döviz satışı yapması bir türlü dövizin ateşini düşürmüyor. Yükselişini sürdürüyor. Bu Allahsız döviz sözden, talimattan anlamıyor!

Ama bu döviz yükselişinin arkasında ‘şer odakları’ ‘dış güçler’ var! Bütün dünya birleşmiş Türkiye’ye operasyon çekiyor! Dünya Türkiye’nin yükselmesini istemiyor!

Tabi bunu diyenlerin veya bu düşünceyi destekleyenlerin aklına; bu şer odakları, dış güçler 16 yıldır yok muydu? 16 yıldır siyasi başarılarının altında ekonomik başarılar! var, ekonomi iyi yönetiliyor; aman istikrar bozulmasın diyenler ne oldu da şimdi başarısızlığın ve kötü gidişin sorumlularını başka yerlerde arıyor, sanal düşman yaratıyor! Bugün Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesini istemeyen şer odakları, dış güçler bugüne kadar neden istiyordu. Neden Türkiye’yi destekliyordu? Desteklemiyordu, ona rağmen Türkiye başarı elde ediyordu ise, bugün neden başaramıyor?

Başaramaz çünkü o günkü dünya konjonktürü ile bugünkü dünya konjonktürü aynı değil.

Türkiye aynı Türkiye değil.

Kredi notumuzu daha önce yükselten kredi derecelendirme kuruluşları; Fitch, S&P, Moody’s bugün notumuzu neden düşürüyor?

O günkü Türkiye demokrasi, temel hak ve özgürlükler diyordu…

OHAL’siz bir ülke diyordu.

Bugün ise OHAL şartlarında seçim yapan bir ülke; Olağanüstü hali olağan hale getiren bir ülke. Yatırım güvencesinin sorgulandığı, yargıya güvenin azaldığı, kapsayıcı anlayışın ve kurumların olmadığı algısının yerleştiği bir ülke…

Başarı olunca siz, başarısızlık olunca; dış güçler, şer odakları…

Başarı olunca dünya size muhtaç, önünüzde diz çöküyor, başarısızlık olunca; ah bu dış güçler, şer odakları, hepsi onların yüzünden…

Demek ki yönetmiyorsunuz; yönetiliyorsunuz. Dün yönetilmeyi kabul etmişseniz, bugün yönetilmeye itiraz etmeyeceksiniz.

Erdoğan ‘faiz indirimleri etkisini gösterdi, inşallah 25 Haziran’dan sonra daha iyi olacak.’

Yine sahte bir umut yaratma, 16 Nisan referandumu öncesi de, başkanlık sistemine geçince ekonomi şahlanacak deniyordu, tam aksine çakıldı! Gücünüz var 25 Haziran dan sonra yapabilecekseniz; bugün yapın, neden bekliyorsunuz…?

Türkiye’nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var…

Bir partinin genel merkezine çağrılarak talimat alan Merkez Bankası başkanının olduğu bir ülkeye hiçbir yabancı yatırımcı güvenerek yatırım yapmaz!

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :