10 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

KIZILAY BAŞKANI KINIK’TAN ÇADIR SATIŞI İLE İLGİLİ İLGİNÇ SAVUNMA: HABERİM YOKTU

Ana Sayfa » GÜNCEL » KIZILAY BAŞKANI KINIK’TAN ÇADIR SATIŞI İLE İLGİLİ İLGİNÇ SAVUNMA: HABERİM YOKTU

Eklenme : 27.03.2023 - 17:30

KIZILAY BAŞKANI KINIK’TAN ÇADIR SATIŞI İLE İLGİLİ İLGİNÇ SAVUNMA: HABERİM YOKTU
Meclis’te hesap veren Kızılay Başkanı Kerem Kınık topu yine başkasına attı: Haberim yoktu

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu başkanlığında toplandı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre toplantıda sunum yapan Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı’nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP’a göndermeyin derdim” savunmasını yaptı.

Kınık, istifa edip etmeyeceği konusunda ise “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay’ın idari işleri durur ve kaotik bir durum oluşur” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

NEFRET OBJESİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜK

AHBAP derneğine yapılan çadır satışına ilişkin haberinin olmadığını iddia eden Kınık, şunları söyledi:

“Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı’nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP’a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük.”

Söz konusu 2 bin 50 çadırın Uluslararası Göç Kurumu için üretildiğini söyleyen Kerem Kınık, “Onlara gidecekti ama deprem olunca AHBAP isteyince iktisadi kuruluş satışını yapmış, bana sorsalar bunu yapmazdım” diye konuştu.

Kınık, “Kamuoyunda Kızılay kendi deposunda olan çadırı götürüp vatandaşa sattığı şeklinde lanse edildiği için kamuoyunda itiraz oluşmuştur, çarpıtılmıştır. Vatandaşın bağışı ile yapılan çadır yoktur nefret objesine dönüştürüldük” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

Deprem bölgesine gönderdikleri çadırlara ilişkin bilgi veren Kerem Kınık, şöyle devam etti:

– Kendi bünyemizdeki yaklaşık 50 bin stoğumuzdaki çadır ile beraber 93 bin 551 çadır, hareket paydaşlarımızla bölgeye seferber ettik. 6 Şubat’tan bu yana fabrikalarımız sadece AFAD için çadır üretmekte ve 36 bin 720 adet çadırı da üretip sahaya 130 bin 271 adet çadırı, 474 bin 249 battaniyeyi, 51 bin ısıtıcıyı ve yaklaşık 10 bin yatağı sevk ettik.

– Çadır fabrikamız günlük 1200 adet afet çadırı üretme kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Son 2 yılda 51 bin 480 adet çadırı AFAD’a teslim ettik. Malatya‘da faaliyet gösteren ve depremden 3 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın resmi olarak açmış olduğu, Kızılay Sistem Yapı Konteyner Fabrikamızda da günlük 50 konteyner üretimle 800 konteyneri depremzede vatandaşlarımıza sunduk.

Kerem Kınık, Kızılay’ın ‘Yaraları Birlikte Saralım’ kampanyasında 3 milyar 194 milyon 995 bin lira, AFAD ile açılan Türkiye Tek Yürek kampanyasında ise 919 milyon 482 bin lira bağış toplandığını belirtti. Kınık, “Türkiye Tek Yürek kampanyasında bize taahhüt edilen yaklaşık 919 milyon lira bağışın 565 milyon lirası hesaplarımıza geçirildi” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

NEDEN İSTİFA ETMİYORSUNUZ?

CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Kızılay’ın AHBAP’a sattığı çadırları hatırlatarak, “Siz nasıl olur da ‘Bilgim yok’ diyebilirsiniz. Nasıl kamuoyunu yanıltırsınız? Vermiş olduğunuz bir kararın arkasında nasıl duramazsınız? O hengame içinde bizlerin sizden çok daha erken Hatay’a gittiğini bilmiyor musunuz? Bize gelen bilgilerde sizin çadır üretimini taşere ettiğiniz görünüyor. Kızılay giderek holdingleşmiş, ticari şirkete dönüşmüş. Milletvekillerinin 2-3 katı maaşla çalışan pozisyondasınız” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Kınık’a, “Neden istifa etmiyorsunuz, çadır, kan gıda maddesi satmak nedir? 50 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir ortamda sınıfta kalan Kızılay’ın başkanı olarak bir de milletvekili adayı olacağınız konuşuyor. Hangi başarınızdan dolayı milletin karşısına çıkıp…” diye sordu.

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz de “50 binden fazla ölüm var, donarak ölüm var. Kim istifa etti? Kızılay bu kadar tartışılan kurumken istifa eden var mı?” dedi.

KINIK: İSTİFA EDERSEM KAOTİK DURUM OLUR

Kınık, istifa sorularına ilişkin olarak, “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay Genel Başkanı ve yönetim kurulunun istifası durumunda idari anlamda işlemler durur. Sahada 300 bin gönüllünün yönetilmesi kaotik bir duruma dönüşür” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ VEKİLDEN TEŞEKKÜR

AKP Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuş, “Kızılay’ın hataları, yanlışları olabilir ama kurumu yıpratmamak gerektiğini düşüyorum. Burada eksiklikler olabilir ama kurumların yıpratılmaması gerektiğini düşüyorum” diyerek Kızılay’ı savundu.

Durmuş, Kınık’a “Kızılay kurumsallaştı, merkezde ilçelerde nerede bir yardıma muhtaç vatandaşımız var, elini uzatmaya çalışıyor. Vatandaşlarımıza sahip çıkmak anlamında görevini çok iyi yaptığını düşünüyorum” diye teşekkür etti.

TAKDİR ETMEK GEREKİYOR

Komisyon Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, “Her kurumda yöneticilerin hataları olabilir. Normal karşılamak lazım. Şirketlerle alakalı şahsen ben de çok düşündüm. Mademki Kızılay devletten pay almıyor, yardımlarla işini yürütmeye çalışıyor, ticari faaliyetlerle geliri artırsa olamaz mı diye düşündüm. Bu bana çok garip gelmiyor. Oradan sağlanan gelir ile yardım yapıyorsa, önü açılmış olabilir. Budan dolayı da belki takdir etmek gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

İLGİLİ HABER: BÖYLE BİR AŞAMADA KIZILAY BAŞKANI KINIK’IN ÇADIR SATIŞINDAN HABERİNİN OLMADIĞINI SÖYLEMESİ ÇOK ACI. ÇÜNKÜ DEPREMİN ÜZERİNDEN 47 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN O BÖLGEDE YARALAR SARILMIŞ DEĞİL, HALA ÇADIR BULAMAYAN DEPREMZELER VAR VE HATAY SAMANDAĞ’DAN GAZETECİ ALİ ARSLAN DÜN YAPTIĞIMIZ BAĞLANTIDA DURUMUN NE KADAR VAHİM OLDUĞUNU TÜM ÇIPLAKLIĞI İLE GÖZLER ÖNÜNE SERDİ:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları