30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

KIZILAY’IN ÇADIRI PARAYLA SATTIĞI BİR AŞAMADA SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI: ”BİZİ YOK SAYIYORSUNUZ, BARİ SORUNLARI ÇÖZÜN,15 BİN ÇADIR LAZIM”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KIZILAY’IN ÇADIRI PARAYLA SATTIĞI BİR AŞAMADA SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI: ”BİZİ YOK SAYIYORSUNUZ, BARİ SORUNLARI ÇÖZÜN,15 BİN ÇADIR LAZIM”

Eklenme : 27.02.2023 - 7:47

KIZILAY’IN ÇADIRI PARAYLA SATTIĞI BİR AŞAMADA SAMANDAĞ BELEDİYE BAŞKANI:  ”BİZİ YOK SAYIYORSUNUZ, BARİ SORUNLARI ÇÖZÜN,15 BİN ÇADIR LAZIM”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en çok sarstığı ve yardımların en geç geldiği yerlerin başında Hatay’ın Samandağ ilçesi geliyor. Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile konuştuk. 15 bin çadıra ihtiyaçları olduğunu söyleyen Eryılmaz, “Bizi yok sayıyorsunuz, bari sorunları çözün” dedi.

  • Deprem günü ve sonrasında Samandağ’da neler yaşandı?

O gece tam anlamıyla kıyamet günü gibiydi. Ben evdeydim, ahşap olduğundan evin çatısına kaçtık. Çatı parçalandı ve 3 tonluk su depoları çatının şans eseri yanımıza düştü, ayak parmağımdaki kırıklarla ucuz atlattık. Bakın buraya AFAD 3. gün geldi. AFAD’ın ciddi bir sorumluluğu var. Kızılay zaten hiç yok. 10 tane çadırı var görüntü alma amaçlı. Neticede kurumlar buraya müdahale etmede çok geç kaldı. Asker de aynı şekilde üçüncü gün falan geldi. İlk üç gün kaderimize terk edildik.

“YARDIMLAR BİZE ULAŞAMADI”

Başta Mersin olmak üzere yakın belediye ve kuruluşlardan yardım istedim. Beni arıyorlar, diyorlar ki “Başkanım biz geldik ama ekipmanımız durduruldu başka bir şehre yönlendirildi”. Örneğin ikinci gün Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden arama kurtarma ekibi yola çıktı. Yolda arkadaşların ekipmanı başka yere lazım diyerek alınmış. Buraya hayırseverler çok yardım gönderdi. Ancak ulaşmadı. 3 bine yakın bina yıkıldı, 5 bine yakın bina da ağır hasarlı durumda. 45 binden fazla yurttaşımız yaşamını yitirdi.

 

“PERSONELİM DEPREMZEDELİ”

  • Kendi ekiplerinizin böyle bir duruma hazırlığı nasıldı? 

Bir yerde deprem oluyorsa o bölgede yaşayan insanların tamamı depremzededir. Belediye personeline ulaşamadım, ya kendisi ya yakınları enkaz altındaydı. Fen işleri müdürü dışında neredeyse hiçbir elemanıma ulaşamadım. Nerede belediye falan diyenler oluyor, belediye personeli de senin gibi mağdur, o da depreme maruz kaldı.

“KİMSE ARAMIYOR”

Ciddi bir koordinasyon eksikliği olduğunu söyleyen Eryılmaz, “Kimin ne yaptığı belli değil, hazırlıksız yakalandı kurumlar. AFAD’ın normalde bu tür afetlerdeki görevi koordinasyon sağlamak, onu yapamadı. Devleti temsil eden kurumlardan hiçbiri beni aramadı. Geçmiş olsun demedi yani. Vali bile arayıp geçmiş olsun demedi ya. Hâlâ da arayıp sormuyorlar” dedi.

“POLİS KENDİ DERDİNDE”

“Siz burada yaşayan insanlarla afet döneminde bir koordinasyon sağlayamazsınız” diyen Başkan Eryılmaz şöyle konuştu: “Beşinci günün sonunda bir tane polis anca gördük yok polis yok. Polisler kendi derdine düşmüş. Yani Samandağ Emniyet Müdürü’ne üç gün sonra ulaşabildik. Enkaz altında kaldı.” 

 

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları