KOLEKSİYON TUTKUSUNUN, TEDAVİSİ OLANAKSIZDIR: TOPLADIĞI PARALAR BALKONU ÇÖKERTTİ

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » KOLEKSİYON TUTKUSUNUN, TEDAVİSİ OLANAKSIZDIR: TOPLADIĞI PARALAR BALKONU ÇÖKERTTİ

13.07.2019 - 21:53

KOLEKSİYON TUTKUSUNUN, TEDAVİSİ OLANAKSIZDIR: TOPLADIĞI PARALAR BALKONU ÇÖKERTTİ

 

 

 Siirt’te 72 yaşındaki Tevfik Yeşilbaş, 50 yılda 90 bin parça eşyadan oluşan koleksiyonunu kiraladığı bir dükkanda sergiliyor. Çok sayıda ziyaretçi madeni paradan gazeteye, taş plaktan pula kadar 90 bin parçadan oluşan koleksiyonu görmek için Yeşilbaş’ı ziyaret ediyor. Tevfik yeşilbaş, “Siirt’in en gözde semtleri olan Yeni ve Bahçelievler ile Güres Caddesi’nin çok büyük bir bölümünü satın alabilirdim ama bu parayı koleksiyonumu satın almak için harcadım. Sadece sermaye değil neredeyse bir ömür verdim diyebilirim” dedi.

Yeşilbaş’ın koleksiyonunda, bozuk paralar da var pullar da…

TOPLADIĞI PARALAR BALKONU ÇÖKERTTİ!

Gazete Duvar’dan Zana Aksu’nun haberine göre topladığı madeni paralar yüzünden eşiyle sürekli kavga etiğini, yaklaşık 1 ton madeni parası olduğunu söyleyen Yeşilbaş, “İlk başta eşimden bir tepki görmedim. Ancak, koleksiyon zenginleşip büyüdükçe yer sorunu oluşmaya başladı. Eve sığmaz oldu. Yıllar önce kiralık bir evde oturuyorduk. Madeni paraları evde yer olmadığı için balkona koymuştum. Balkon zarar gördü ve çöktü. Ev sahibi de apar topar bizi evden çıkarttı. Böyle sorunlar da yaşadım. Koleksiyon büyüyüp eve sığmaz hale gelince, kiraladığım ofisime taşıdım. Şimdi burada muhafaza ediyorum. Dolayısıyla ailem de rahatladı.

 ‘ÇOCUKLARIM KOLEKSİYONUMU SATMAK İSTEDİ’

Çocuklarının kendisinden habersiz koleksiyonunu satmaya çalıştıklarını belirten Yeşilbaş, “Ömrümüzün yüzde 90’ı sigara ve para koleksiyonuyla heba oldu. 150 ülkenin onlarca parası koleksiyonumda var. Her türlü para, pul ve sigara çeşidi var bende. 50 yıllık koleksiyoncuyum, zamanında deste deste para harcadım. Ben hastayım, yarın ölüp gideceğim, kim bakacak bu koleksiyona? Aylık bin 500 lira kira veriyorum, olmuyor. Koleksiyonum çocuklarımın eline geçti mi hemen satarlar. Satıyorlardı neredeyse, zor yetişim zaten” diye konuştu.

ANTİKA SAATE KARŞILIK SIFIR ARABA

Bu zengin koleksiyonu oluşturmak için büyük emek ve çaba sarf ettiğini söyleyen Yeşilbaş, koleksiyon için yorulmanın kendisi için bir zevk olduğunu belirterek, “Bu koleksiyonu oluşturmak için Türkiye’nin her ilini defalarca gezdim. Gezmediğim il yok diyebilirim. Gittiğim illerde bu işe merak salanlarla, bu işin ticaretini yapanlarla görüştüm. Türkiye’nin bu işle uğraşan bütün antikacılarını, koleksiyonerlerini tanıyorum. Kent merkezleri ve ilçelerin yanı sıra köylere bile gittiğim oldu. Nerede bir vatandaşta bir para, bir sigara paketi, pul veya ilgimi çeken, topladığım objelerden birisinin olduğunu duysam hemen gidip onu bulur ve satın almaya çalışırdım. Satmak istemeyenleri ikna etmek için çaba harcardım. Bu amaçla, toplamda aylarca seyahat yaptım, yüz binlerce kilometre gittim diyebilirim. 1975’te bir antika saati alabilmek için sıfır kilometre bir araba ve üstüne de 10 bin TL para verdim. Başka bir şey söyleyeyim. Bu koleksiyona harcadığım parayla şu anda Siirt’in en gözde semtleri olan Yeni ve Bahçelievler ile Güres Caddesi’nin çok büyük bir bölümünü satın alabilirdim. Bu nedenle bu koleksiyonun bana maliyetini hesaplamak mümkün değil diyorum. Ancak çok büyük bir sermaye ve neredeyse bir ömür verdim diyebilirim” dedi.

Elindekileri toplamak için köy köy dolaştı.

Koleksiyonun içeriğinin zengin olduğunu söyleyen Yeşilbaş, “Şu anda koleksiyonumda ülkemiz başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ait bir ton civarında madeni para var. Bu paraların sayısını bilmiyorum ama bir ton civarında bir ağırlığa sahip olduğunu biliyorum. Yine dünyanın birçok ülkesine ve ülkemize ait binlerce kağıt para var. Özellikle ülkemize ait paralar çok. Cumhuriyetin ilk yıllarında Arapça harflerle basılan paralardan tutun üzerinde İsmet İnönü’nün resimleri basılı paralara kadar çok değişik paralar var. Çok sayıda pul albümü var. Bunların arasında damga basılmış ve kullanılmamış damgasız pullar da bulunuyor. Yine dünyanın birçok ülkesine ve ülkemize ait 7 bin civarında sigara paketi bulunuyor. Binlerce taş plak, ses ve görüntü kaseti, ülkemizde yayınlanan büyük gazetelerin 50 yıllık arşivi bulunuyor. Gazetelerin hepsi ciltlenmiş durumda. Yine aynı şekilde dergiler, kitaplar bulunuyor.

Son olarak kendisine, “Siirtliler koleksiyonunuz hakkında ne düşüyor” diye sorduğumuzda, “Duyanlar gelip görmek, incelemek istiyor. Ben de buna izin veriyorum. Koleksiyondan anlayanlar takdir ediyor, hayran oluyor. Anlamayanlar ise  şaşırıyor. ‘Bir manyak emeğini ve sermayesini harcayarak bir şeyler toplamış’ diye bakıp gülüyorlar. Oysa buradaki her bir objenin benim için ayrı bir anlamı ve bir çoğunun ayrı bir hatırası var. Bu koleksiyon değerlendirildiği takdirde Siirt için, hatta ülkemiz için iyi olacağını düşünüyorum” şeklinde karşılık verdi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :