KÖLN’DE ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA YAPILAN CAMİ AÇILIŞINDA HEM DESTEK HEM PROTESTO VARDI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » KÖLN’DE ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA YAPILAN CAMİ AÇILIŞINDA HEM DESTEK HEM PROTESTO VARDI.

30.09.2018 - 9:28

KÖLN’DE ERDOĞAN’IN KATILIMIYLA YAPILAN CAMİ AÇILIŞINDA HEM DESTEK HEM PROTESTO VARDI.

Almanya’da Diyanet işleri Türk-İslam Birliği Camii bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Bir yanda destek bir yanda protesto vardı.

Alman polisi, açılıştan saatler önce yaptığı Türkçe ve Kürtçe paylaşımında “İtişip kakışmayın” ifadelerini kullandı.

Ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan posterleri olan bir grup “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganlarını attı.

Köln’ün farklı bir bölgesinde de Erdoğan’ın protesto edenler toplandı. Buradaki grup da “Erdoğan hoşgelmedin” yazılı pankartları taşıdı.

‘Fikir ayrılıklarını bir kenara bırakalım’

Açılışta konuşan cumhurbaşkanı, Alman cumhurbaşkanı ve başbakanıyla görüşmelerinde, son dönemdeki fikir ayrılıklarını bir kenara koyarak ortak menfaatlere odaklanmaları gerektiğini söylediğini anlattı.

Teröre ve şiddete bulaşanların, Müslümanların canına kast edenlerin İslam ve Müslümanlıkla bağı olmadığını anımsatan Erdoğan, “Bir yanda DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi katil sürüleri üzerinden gençlerimiz terör tuzağına çekilirken diğer yandan ırkçı örgütler Müslümanların hak ve hukukunu hiçe sayıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “15 Temmuz gecesi FETÖ’cü alçaklar tarafından sırf iradesine sahip çıktığı için şehit edilen 251 şehidimizi, 2 bin 193 gazimizi nasıl görüyorsak, dünyanın dört bir yanındaki terör kurbanlarını da aynı görüyoruz.. Bizim nazarımızda Berlin’de pazar yerindeki sivilleri katleden DEAŞ’lı caniler neyse iki ay önce 11 aylık Bedirhan bebeği annesiyle beraber şehit eden PKK’lı katiller de odur. Bugüne kadar en fazla zararı Müslümanlara vermiş, en çok Müslüman kanı dökmüş terör örgütleri İslamist ve Cihadist gibi ifadelerle yine Müslümanlara yamanmak isteniyor. Şimdi bazı şeyler söylüyorlar… ‘FETÖ’nün okullarında şöyle kaliteli öğrenciler yetişiyor.’ O pilotlar da çok kaliteliydi, omuzları falan da doluydu. Ama o omuzları kalabalık olanlar geldiler benim vatandaşımı şehit ettiler. FETÖ ve PKK sempatizanı bir avuç kifayetsizin, insanımızın huzurunu kaçırmasına, Türk-Alman dostuluğunu zedelemesine fırsat vermeyeceğiz.”

Demokrasi düşmanlarının Avrupa’nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir” dedi.

‘Delil’ çıkışı

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti: “Özellikle 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden 2193 vatandaşımızı gazi… FETÖ’cülerin bu tavrı sebebiyle Avrupa’da da Amerika’da da hiçbir yerde barınamaması gerekir. Maalesef hala bizim stratejik ortaklarımız veya farklı ortaklarımız ‘delil’ diyor. İşte Türkiye’nin yargısı, mahkemeleri bunlarla ilgili her türlü kararı verdi. Sizin yargılarınızda verilen kararlar geçerli, Türkiye’nin yargısının verdiği kararlar geçerli değil, bu nasıl bir anlayıştır. Hangi delili arıyorsun daha? Demokrasi düşmanlarının, Avrupa’nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmamalıdır. Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir.” 

‘Hazmedemedik’

Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı: “Bir Mesut Özil, bir İlkay’ımız… İngiltere’de kendileriyle bir fotoğraf çektirdik diye bu toplumdan dışladılar. Alman Milli Takımı’na kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını, ben onun cumhurbaşkanı olarak doğrusu hazmedemedim. İsterdik ki bu ırkçılık savrulmasına düşenlere karşı bir ortak tavır alınsın.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :