KOMORLAR’IN DEVLET BAŞKANI İLE TRUMP ARASINDAKİ FARK: İLKİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİNİ NORMAL BULUYOR, DİĞERİ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

Ana Sayfa » GÜNCEL » KOMORLAR’IN DEVLET BAŞKANI İLE TRUMP ARASINDAKİ FARK: İLKİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİNİ NORMAL BULUYOR, DİĞERİ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

20.01.2019 - 10:43

KOMORLAR’IN DEVLET BAŞKANI İLE TRUMP ARASINDAKİ FARK: İLKİ CEMAL KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLMESİNİ NORMAL BULUYOR, DİĞERİ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

Cemal Kaşıkçı cinayeti doların ve petrolün ne kadar vazgeçilmez olduğunu bir kez daha kanıtlaması açısından tarihteki yerini aldı.

Başta bu cinayetin azmettiricisi Prens Bin Selman olmak üzere Suudi Arabistan’ın sorumluluk noktasındaki bütün devlet yöneticilerini zan altında bırakan bu olay dünyanın gözü önünde işlendi ve hasıraltı edildi. Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda Cemal Kaşıkçı’yı kıtır kıtır kesip öldürenler ellerini kollarını sallayarak Türkiye’den ayrıldılar. Trump yönetimi dünya kamuoyunun tepkisini törpülemek amacıyla bir iki çıkış yaptıktan sonra, bütün faili meçhul cinayetlerde olduğu üzere ortalığı bilgi kirliliğine boğan bir süreç başlatıldı:

O dedi bu demedi, şu gördü şu görmedi, kanıtlar nerede orada mı burada mı, bize bilgi geldi gelmedi, takipçisi oluyoruz olacağız, yetkililerimiz soruşturuyor soruşturacak ve derken gündemden düşen cinayetlerden biri daha.

Suudi Arabistan yönetimine muhalif bir gazeteci olan Cemal Kaşıkçı geçmişi ve ilişkileri ne kadar karmaşık olursa olsun öncelikle bir insandı, öldürüldü ve öldüğüyle kaldı.

Peki bu olayın Afrika kıtasının doğusunda yer alan 800 bin nüfuslu ada ülkesi Komorlar’la ne ilgisi var?

Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani’nin Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkındaki sözleri ülkesinde tepki topladı.

Komorlar Cumhurbaşkanı Azali Assoumani, “Suudi Arabistan elçiliğinde bir Suudi vatandaşı suikaste maruz kaldığında yanlış olan nedir?” Bu meseleyi Kral Salman’a aktarmanızı ve endişelenmemesini söylemenizi istiyorum. Hergün dünyada yüzlerce insan ölüyor ve kimse bunu kınamıyor” ‘yorumunu’ yaptı.

‘AÇIKLAMALARI DEHŞETE DÜŞÜRDÜ’

Suudi Arabistan Büyükelçisi Hamad Ben Muhammad Alhajiri, Assoumani’nin görüşleri hakkında yorum yapmadı. Hürriyet’in haberine göre Uluslararası Frankofon Basın Yayın Birliği Komorlar şubesi başkanı, Assoumani’nin açıklamalarıyla dehşete düştüğünü söyledi.

“SÖZLERİNİ GERİ ÇEK”

Şube başkanı “Devlet başkanının yalnızca gazetecileri değil kamuoyunu şok eden bu sözleri geri çekmelerini rica ediyoruz. Başkanımızın ülkesinin rejimini eleştiren Suudi bir gazetecinin suikastına karşı açıkça küçümseme göstermesiyle ülkemizde bizi neyin beklediğini merak ediyoruz” dedi.

Peki Komorlar Cumhurbaşkanı Azali Assoumani Cemal Kaşıkçı cinayetini niçin önemsizleştirmeye çabaladı?

İşte bütün mesele burada.

Afrika kıtasının doğusunda yer alan 800 bin nüfuslu ada ülkesi Komorlar, Suudi Arabistan’dan ciddi şekilde ekonomik destek alıyor. Komorlar 2016 yılında İran’la, 2017 yılında ise Katar’la diplomatik ilişkilerini sona erdirmişti.

Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan, Komorlar’a 22 milyon dolar değerinde temiz su ve altyapı inşaatı yatırımları sağlamıştı.

Peki avuç kadar Komorlar’la dünyanın süper gücü Amerika hangi noktada benzeşiyorlar: Her iki ülkede Suudi Arabistan’a çıkarları gereği yakın durmak zorunda.

Son soru: Azali Assoumani ile Trump arasındaki fark ne: Assoumani düz bir insan, yalan söylemek yerine açıkça cinayeti savunuyor. Trump ise dünyayı kandırmak için yalanlar söylüyor. Üstelik öyle kötü yalanlarla bunu yapmaya çalışıyor ki eline yüzüne bulaştırıyor. Ama olsun ne gam; dünyada dişe dokunur bir tepki var mı?

Petrol ve dolar karşısında diz çöken dünyamız ne yazık ki masum, savunmasız insanların göz göre göre öldürülmelerine sesini çıkarmıyor. Yani aslında herkes suç ortağı: Ben, sen, onlar; biz, siz, hepimiz. Sputnik

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :