20 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

KORKUT BORATAV: ”İKTİDARDA DAĞILMA İŞARETLERİ VAR, NEFES ALMA DÖNEMİ YARATILABİLİRSE ERKEN SEÇİME GİDİLECEK”

Ana Sayfa » EKONOMİ » KORKUT BORATAV: ”İKTİDARDA DAĞILMA İŞARETLERİ VAR, NEFES ALMA DÖNEMİ YARATILABİLİRSE ERKEN SEÇİME GİDİLECEK”

Eklenme : 15.12.2021 - 12:08

KORKUT BORATAV: ”İKTİDARDA DAĞILMA İŞARETLERİ VAR, NEFES ALMA DÖNEMİ YARATILABİLİRSE ERKEN SEÇİME GİDİLECEK”

Türkiye ekonomisinin 2022 öncesi görünümünü değerlendiren Prof. Korkut Boratav düşük faiz politikasının ‘yeni bir model’ değil erken seçim hazırlığı olduğu yorumunu yaptı. Boratav, “Model değişikliği söylemi aslında büyük çöküntünün ve başarısızlığın itirafı. İktidarda dağılma işaretleri bulunuyor” dedi.

Sözcü’den Emre Deveci’ye açıklamalar yapan iktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, ekonomideki son gelişmeleri ve 2022 yılı beklentilerini anlattı.

‘NEFES ALMA DÖNEMİ YARATILABİLİRSE ERKEN SEÇİME GİDİLECEK’

Düşük faiz politikasının ‘yeni bir model’ değil erken seçim hazırlığı olduğunu söyleyen Boratav, “kısa süreli bir nefes alma dönemi yaratabilirse erken seçime gidilecek” dedi.

“Mesela 16 Aralık Perşembe günü faizler değiştirilmez ve döviz piyasalarında nispi bir dinginlik yakalanırsa, asgari ücret ve kamudaki ücretlerde cömert bir artış yapılırsa, kısa da olsa bir nefes almak dönemi yakalanırsa, iktidar erken seçime gidecektir” diyen Boratav, “Normal iktisat mantığında düşünürsek, mevcut sürecin devam etmesi mümkün değil. Faiz indirilmeye devam ederse süreç tamamen kontrolden çıkar ve hiperenflasyon olur” dedi.

‘EMEK GELİRİNDE GÖRÜLMEMİŞ ÇÖKÜNTÜ VAR’

TÜİK verilerine göre, son beş yılda ulusal net katma değerde ücretlilerin payının 6,2 puan azalarak yüzde 45,3’ten yüzde 39,1’e gerilediğini söyleyen Boratav, “Emekçilerin gelirden aldıkları payda, Türkiye iktisat tarihinde benzeri pek görülmemiş bir çöküntü yaşandı. İktidar Türkiye’yi toplumsal bir bunalıma, sefalete sürükledi. 2022’de iktidar değişse de değişmese de kemer sıkma unsurları içeren bir sürece, bir IMF programına Türkiye mahkum edildi” dedi.

Resmi ya da gayriresmi bir IMF programının da Türkiye’yi toplumsal bunalımdan kurtarmayacağını belirten Boratav, kemer sıkılarak, acı reçete uygulanarak Türkiye’de toplumsal bunalımın kalıcı hale getirileceğini söyledi.

‘İKTİDARDA DAĞILMA İŞARETLERİ VAR’

Mevcut ekonomi politikalarına ilişkin iktidar cephesinden tutarsız ve çelişkili açıklamalar geldiğine işaret eden Boratav, “Model değişikliği söylemi aslında büyük çöküntünün ve başarısızlığın itirafı. İktidarda dağılma işaretleri bulunuyor” dedi.

Boratav, erken seçim olması durumunda da, seçim ortamının olağanüstü hal türü uygulamalarla kösteklenmediği koşullarda, iktidarın kaybedeceğini vurguladı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları