11 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

KPSS SKANDALINDA 20 SORUNUN DAHA ÖNCEDEN BİR YAYINEVİ TARAFINDAN YAYINLANDIĞI TARTIŞMASINDA YENİ İDDİALAR

Ana Sayfa » EĞİTİM » KPSS SKANDALINDA 20 SORUNUN DAHA ÖNCEDEN BİR YAYINEVİ TARAFINDAN YAYINLANDIĞI TARTIŞMASINDA YENİ İDDİALAR

Eklenme : 03.08.2022 - 7:59

KPSS SKANDALINDA 20 SORUNUN DAHA ÖNCEDEN BİR YAYINEVİ TARAFINDAN YAYINLANDIĞI TARTIŞMASINDA YENİ İDDİALAR

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından önemli bir iddia ortaya atıldı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu ileri sürdü. Olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Muhalefetin de Meclis gündemine taşıdığı iddialar ile ilgili ÖSYM ve Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapıldı.

ÖSYM ‘İDDİALAR ASILSIZ’ DEDİ

ÖSYM açıklamasında, “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

 

ERDOĞAN’DAN İNCELEME TALİMATI

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

KPSS SORULARI BİN DOLARA SATILDI MI?

Konu gündemdeki sıcaklığını korurken CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, sosyal medyada da konuşulan ve konu ile ilgili ekran görüntülerinin paylaşıldığı yeni bir iddiayı Meclis’e taşıdı.

Antmen, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde “2022 KPSS sorularının derin, karanlık internette 1000 dolar karşılığında satıldığı doğru mudur? Doğruysa şu ana kadar kaç kişinin bu soruları satın aldığı belirlenmiştir? Konuyla ilgili bir araştırma yapılacak mıdır?” diye sordu.

Antmen önergesinde, Yediiklim Yayınevi’nin 2022 KPSS öncesinde lisans sınavı videosu içeriğinde yöneltmiş olduğu 20 sorunun birebir, aynı şekilde KPSS’de sorulduğunun iddia edildiğini ifade ederek “Diğer bir vahim iddia ise 2022 KPSS sorularının dark web, yani karanlık ve yasa dışı internet sitelerinde 1000 dolar karşılığında satılması konusudur” dedi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları