14 Ağustos 2022 - Hoş geldiniz

KRİTİK BİR SEÇİM ANKETİ DAHA: FARK KAPANMAK ÜZERE

Ana Sayfa » GÜNCEL » KRİTİK BİR SEÇİM ANKETİ DAHA: FARK KAPANMAK ÜZERE

Eklenme : 25.12.2021 - 16:46

KRİTİK BİR SEÇİM ANKETİ DAHA: FARK KAPANMAK ÜZERE

Aksoy Araştırma Başkanı Ertan Aksoy, TELE 1’de Merdan Yanardağ’ın sunduğu ‘5. Boyut’ programına konuk oldu.

Ertan Aksoy canlı yayında, ‘Türkiye Gündemi 2021 51. Hafta’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Aksoy araştırmanın yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapıldığını söyledi.

“Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna gelen yanıtları paylaşan Aksoy, AKP ile CHP arasındaki puan farkının 2’nin altına indiğine dikkat çekti.

Aksoy, “Kararsızlar dağıtılmadan verilen yanıtlara göre AKP, yüzde 26.7’de kalıyor. CHP ise ikinci sırada 24,5 ile yer alıyor. HDP ise 9,2. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise hata payının yüzde 3 oluşu göz önünde bulundurularak CHP’nin oyu yüzde 28,7’ye yükseliyor. Çok uzak olmayan bir geçmişte iki parti arasındaki farkın iki kata yakın olduğunu görüyorduk. Bu yüzde 2’ye kadar geriledi. Yüzde 2’nin de altına düştüğü oluyor” dedi.

“YÜZDE 7’YE ÇEKİLMEZSE MHP BARAJ ALTI”

Aksoy, MHP’nin yüzde 10 olan baraj altının yüzde 7’ye indirilmemesi durumunda baraj altı kalacağına dikkat çekti.

Aksoy şunları söyledi:

“Bu artış seçmeninde somut bir dönüşüm yaratmadı. HDP’nin oyunun ne olacağını seçime çok yakın anlayabiliriz. Muhalif seçmen HDP’ye yükleniyor. HDP’yi barajın üzerinde çok net görebiliriz. MHP bütün araştırmalarda baraj yüzde 7’ye çekilmezse baraj altında kalıyor.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları