29 Eylül 2023 - Hoş geldiniz

”KURU OTLAR ÜSTÜNE” ..CANNES’DA NURİ BİLGE CEYLAN RÜZGARI

Ana Sayfa » GÜNCEL » ”KURU OTLAR ÜSTÜNE” ..CANNES’DA NURİ BİLGE CEYLAN RÜZGARI

Eklenme : 20.05.2023 - 22:14

”KURU OTLAR ÜSTÜNE” ..CANNES’DA NURİ BİLGE CEYLAN RÜZGARI

 

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üzerine”nin 76’ncı Cannes Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından, filmin yönetmeni Ceylan uzun süre ayakta alkışlandı.

 Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”, 16-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 76’ncı Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma’sında yarışıyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar ve Musab Ekici yer alıyor.

“Kuru Otlar Üstüne” filminin, 76. Cannes Film Festivali’nde dün gösterimi yapıldı. Altın Palmiye ödülü için yarışan 21 film arasında yer alan filmin basın konferansı, Ceylan’ın yanı sıra filmin oyuncularından Merve Dizdar, Musab Ekici, Deniz Celiloğlu, Ece Bağcı ve filmin senaristlerinden Akın Aksu’nun katılımıyla düzenlendi.

Ceylan, filmin salgın döneminde çekildiğini ve bunun getirdiği bazı zorluklar olduğunu söyledi.

Filmin çekiminde mekan bulmak için çok gezdiklerini dile getiren Ceylan, çekimleri Erzurum’un Karayazı ilçesi civarındaki köylerde gerçekleştirdiklerini anlattı.

Ceylan, her sahnenin farklı bir köyde çekildiğini ve ardından montajda tek bir yermiş gibi gösterildiğini belirtti.

Ceylan, “Belki de bütün karakterlerim, duyguları kendi ruhumda da hissettiğim, en azından ipuçlarını gördüğüm şeylerdir muhakkak, diye düşünüyorum. Ben karanlık taraflarına, ruhunun karanlık bölgelerine ilgi duyan bir insanım. Benim hayatta bir tür anlam yaratma şeklim bu belki de.” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/Festival_Cannes/status/1659542850470641666?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1659542850470641666%7Ctwgr%5E72dffdabb20e93f2835f44c27b32e83882f494d7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fartigercek.com%2Fkultur-sanat%2Fkuru-otlar-uzerine-cannesda-ayakta-alkislandi-250682h

Bazen insanların filmlerindeki karakterleri “antikahraman, kötücül” bulduğuna değinerek, “Bana öyle gelmiyor tabi. Bu hayata nasıl, ne kadar romantik baktığınızla ilgili bir şey biraz da.” dedi.

Film çekerken mantıksal çalışmadığını, sezgilerine güvenmeyi tercih ettiğini söyleyen Ceylan, “Bir şey yolunda gitmiyor görünüyorsa, yani uymayan bir şey varsa ruhuma, onu yeniden çekerim.” ifadesini kullandı.

Ceylan, filmdeki Samet karakterinin ruh hali için çekimlerin ücra bir yerde olması gerektiğini belirterek, “Mutluluğun başka yerde olduğu avuntusu çoğumuz için geçerlidir. Hayatımızdan memnun değilsek, nerede olursak olalım, başka bir yerde olabileceğimiz avuntusu bize iyi gelir. Bunun için çok fazla uzakta olmak şart değildir.” dedi.

Kendisini nerede olursa olsun yabancı hisseden karakterlerin ilgisini çektiğini vurgulayan Ceylan, kendisinin de böyle olduğunu ve bütün filmlerinde böyle bir karakterin var olduğunu anlattı.

Film, seyirci ile ilk buluşmasında alkışlarla ve beğeniyle karşılandı. Erzurum’un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan yönetmenliğini Ceylan’ın üstlendiği “Kuru Otlar Üstüne” filmi İstanbul’a atanmak isteyen Samet karakterinin hikayesini konu alıyor.

Nuri Bilge Ceylan daha önce de Kış Uykusu, Bir Zamanlar Anadolu’da, Uzak ve Üç Maymun ile de Cannes Film Festivali’nde ödüllere layık görülmüştü.

Doğu Anadolu’nun ücra bir beldesinde zorunlu hizmetini yapmakta olan resim öğretmeni Samet’in başına gelen ve anlam vermekte zorlandığı olaylara odaklanan “Kuru Otlar Üstüne” filmi, dünya prömiyerini de festivalde yaptı.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Filmin prömiyeri 76’ncı Cannes Film Festivali’nde Türkiye saatiyle 15.30’da gerçekleşti. Prömiyerin ardından yönetmen Nuri Bilge Ceylan dakikalarca ayakta alkışlandı.

Cannes’da artık gelenek haline gelen uzun alkışlama hatırı sayılır yönetmenlerin filmlerinin ardından gerçekleşiyor. Ceylan’ın Ahlat Ağacı filmi de aynı şekilde alkışlanmıştı ancak filme ödül gelmemişti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları