KURULTAYA DOĞRU ADIM ADIM

Ana Sayfa » GÜNCEL » KURULTAYA DOĞRU ADIM ADIM

18.07.2018 - 7:55

KURULTAYA DOĞRU ADIM ADIM

CHP’de genel başkan değişimi isteyen delegelerin, ikinci günde 466 imza topladığı ifade edildi.

İddiaya göre muhaliflerin topladığı imza, Muharrem İnce’nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu karşısında aldığı 447 oyu geçti.

CHP’de lider değişiminin oylanacağı olağanüstü kurultayın yapılıp yapılmayacağı 13 gün sonunda belli olacak.

GENEL MERKEZ, DELEGELERİ ARIYOR

Hürriyet’ten Rifat Başaran‘ın haberine göre, CHP Genel Merkez yöneticileri delegeleri arayarak olağanüstü kurultay konusunda nabız yokluyor. Kurultay delegelerinin, ‘yerel seçimlerin yaklaştığı bir süreçte değişime sıcak bakmadığını’ iddia eden CHP yönetimi, olağanüstü kurultay talep eden muhalafeti ‘hoşnutsuzlar hareketi’ olarak adlandırırken, kurultay isteyenlerin çoğunun milletvekili listelerinde yer alamayan küskünler olduğunu belirtiyor.

CHP’de Muharrem İnce’nin ekibinden Gaye Usluer’in bildirdiğine göre noter tasdikli imza sayısı, İnce’nin Kılıçdaroğlu karşısında aldığı oyu geçti.

İnce, 2 kez bayrak açtığı Kılıçdaroğlu’na karşı son kurultayda 447 imza alabilmişti.

CHP’de genel başkanlık koltuğuna oturmak için delegelerin 634 oyunu almak gerekiyor.

Bu arada Hürriyet Gazetesi’nden Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu’yla kurultaya ilişkin aralarında geçen konuşmayı aktardı:

”Kılıçdaroğlu ile aramızda şu diyalog yaşandı:

Toplanan imzalar konusunda sizin bilginiz var mı?
Ben hiç girmiyorum.

Neden girmiyorsunuz? Sonuçta partinizin kurultaya gidip gitmeme konusu değil mi?
Girmiyorum. Çünkü delegeler kurultay olmasını tercih ederlerse, yani kurultay olmasını tercih ederlerse yapacağız, imza toplanmazsa da yapmayacağız. Buna özel bir çaba, emek harcamak gerekmiyor.

Siz olmasın diye çaba gösteriyor musunuz?
Hayır…

Siz kendi iradenizle kurultayı toplamayacağınızı belirttiniz.
Sonuçta delegelerin tercihleri önemlidir. Delegeler eğer kurultayı isterlerse kurultayı yapacağız. Çoğunluk sağlanmasa da kurultayı yapmayacağız. Gündeme alınmasını doğru bulmuyorum.

Muharrem İnce’nin girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
İstiyor. Yani kurultayın yapılmasını istiyor.

Baştan kendisinin talep etmediğini söylemişti.
O ayrı…

Son açıklamalarında sizi inciten bir tarafı oldu mu?
Yoo… Hayır…

Kılıçdaroğlu, girmek istemese de CHP’de imza tartışması bir süre daha devam edecek. Kişisel gözlemimi sorarsanız, Kılıçdaroğlu’nu endişeli görmedim. Rahattı.

BERBEROĞLU KONUSUNDA UMUTLU
Kılıçdaroğlu’nun kafası CHP milletvekili Enis Berberoğlu ile meşguldü. Bir sinyal aldı mı bilmem ama tahliye edileceğine dair bir umut içindeydi. “Yargıtay’ın derhal toplanıp karar alması lazım. Bir gün bile içeride kalması başta insan haklarına aykırı” dedi. Kılıçdaroğlu, CHP grubundaki konuşmasını, Atatürk’ün, “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır” sözüyle bitirince, “Ne yapacaksınız. Adalet yürüyüşü gibi bir şey mi düşünüyorsunuz?” diye sordum.

“Ortama bağlı. Özellikle demokrasi konusunda mücadeleyi şöyle yapacağız böyle yapacağız gibi değil. Ama bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Parlamento içinde de sürdüreceğiz, parlamento dışında da sürdüreceğiz” karşılığını verdi.

İLHAN KESİCİ YOKTU
Her görüşmemiz öncesinde Kılıçdaroğlu’nun makam odasından önce CHP Grup Başkanvekilleri çıkar, birkaç dakika sonra ise CHP milletvekili İlhan Kesici’yi görürdük. Kesici bu kez yoktu. Bunda 24 Haziran seçimlerinden sonra attığı tweet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmesinin bir etkisi olmuş muydu? Kesici’yi aradım. “İstanbul’da programım olduğu için gelemedim” dedi.”

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :