LONDRA’DA BİNLERCE ÇEVRECİ EN TEMEL HAKLARINI KULLANDI: SİVİL İTAATSİZLİK

Ana Sayfa » GÜNCEL » LONDRA’DA BİNLERCE ÇEVRECİ EN TEMEL HAKLARINI KULLANDI: SİVİL İTAATSİZLİK

18.11.2018 - 11:56

LONDRA’DA BİNLERCE ÇEVRECİ EN TEMEL HAKLARINI KULLANDI: SİVİL İTAATSİZLİK

Demokrasiyle yönetilen ülkelerde toplumun iktidarın yanlış uygulamalarını protesto etmesi vazgeçilmez bir hak olarak kabul ediliyor. Fransa’da akaryakıt zamlarının ülke genelinde 244 bin kişi tarafından protesto edilmesi bunun en somut göstergesi. Bunu FRANSA’DA ORTALIK AYAĞA KALKTI, YA TÜRKİYE? başlığıyla vermiştik. İşte benzer bir gelişmede İngiltere’de yaşandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) çevre hareketinin düzenlediği protestolarda, kentin beş ana köprüsü saatlerce trafiğe kapatıldı.

Cumartesi gün İngiltere hükümetine iklim değişikliğine karşı acilen çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunan göstericiler, sabah saatlerinden itibaren Southwark, Blackfriars, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerine doluşmaya başladı.

Extinction Rebellion’i organize eden yetkililer, 6 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu.

Guardian gazetesi, gösterileri ülkede “son on yıldır görülen en büyük barışçıl sivil itaatsizlik eylemi” olarak niteledi.

Çevreciler, fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini destekleyen dövizler taşıdı.

Gösterileri düzenleyen grup, iklim değişikliğinin önüne geçmek ve 2025 yılına kadar sera gazı emisyonunu sınırlandırmak için İngiltere hükümetine baskı yapmayı amaçladıklarını söylüyor.

Extinction Rebellion’dan Tiana Jacout, “Bu gidişle dinozorları öldürenden de daha büyük bir yok oluş süreci bizi bekliyor” dedi:

“Yürüyüşler düzenlemeyi de denedik, imza kampanyalarını da ama ihtiyaç duyduğumuz değişim bir türlü gelmedi.”

Protestoların merkezi, uzun saatler boyunca parlamento binası yakınlarındaki Westminister Köprüsüydü.

Ancak Thames nehrini kesen dört diğer simge köprüde de kalabalıklar uzun süre trafiği engelledi.

Londra polisi ise, eylemcilerin “trafikte önemli aksaklıklara” neden olduğunu ve ambulansların geçişini zora soktuğunu söyledi.

Gösteriyi düzenleyenler arasındaki Gail Bradbrook, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu, kitlesel bir sivil itaatsizlik eylemidir” dedi.

Bradbrook, “Bu gördüğünüz, ekolojik kriz karşısında eyleme geçilememesini protesto eden uluslararası bir isyandır” diye konuştu. Kaynak- BBC Türkçe

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :