28 Eylül 2022 - Hoş geldiniz

LÜBNAN’DA ŞİDDETLİ EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE DÖVİZ HESAPLARI DONDURULDU, PEK ÇOK KİŞİ BANKALARDA BULUNAN HESAPLARINA ULAŞAMIYOR

Ana Sayfa » DÜNYA » LÜBNAN’DA ŞİDDETLİ EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE DÖVİZ HESAPLARI DONDURULDU, PEK ÇOK KİŞİ BANKALARDA BULUNAN HESAPLARINA ULAŞAMIYOR

Eklenme : 13.08.2022 - 18:44

LÜBNAN’DA ŞİDDETLİ EKONOMİK KRİZ NEDENİYLE DÖVİZ HESAPLARI DONDURULDU, PEK ÇOK KİŞİ BANKALARDA BULUNAN HESAPLARINA ULAŞAMIYOR

 

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Lübnan Federal Bankasına yatırdığı parayı çekmek isteyen silahlı bir adam, bankadakileri rehin aldı.

Rehine krizi adama, 200 bin dolarlık birikiminin 30 bin dolarının verilmesiyle aşıldı.

BBC Türkçe!de yer alan habere göre 42 yaşındaki Bassam el-Şeyh Hüseyin, bunun üzerine altı rehineyi serbest bıraktı.

Lübnan bankaları, ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle, nakit çekimine kısıtlamalar getirmişti. Bu nedenle nüfusun dörtte üçü geçinmekte zorlanıyor.

Güvenlik güçleri, kentin batısındaki Hamra mahallesindeki banka şubesine, silahla girdiğini belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan güvenlik kaynağı “Banka hesabında blunan 200 bin dolar civarındaki parayı almak istedi. Banka çalışanı reddedince bağırarak yakınlarının hastanede olduğunu söyledi ve sonra silahını çekti” dedi.

Zanlının şubenin giriş kapısını kapatmasından önce bazı müşteriler kaçmayı başardı.

Bir görgü tanığı, siyah gömlekli, sakallı bir adamın bankanın giriş kapısının ardında iki siville konuştuğunu aktardı. Görgü tanığı “Paramı geri versinler” diye bağırdığını belirtti.

olay yeri

Banka şubesinin önünde toplanan bir kalabalık da “Bankaların hakimiyetine son” sloganları attı.

2019’da başlayan ekonomik kriz nedeniyle, ülkedeki birçok ticari banka müşterilerinin banka hesaplarını dondurdu.

Bankalar çekilebilen aylık Amerikan doları miktarını kısıtlarken, döviz hesaplarından Lübnan lirası çekmek isteyenlerin paralarını, serbest piyasanın çok altında bir orandan bozuyor.

Bankalar, hastaneye yatış gibi insani durumlarda istisna yaptıklarını söylese de, bu istisnaların nadiren uygulandığı belirtiliyor.

Öte yandan Duvar yazarı Kavel Alpaslan, protesto gösterisine katılanlarla konuştu.

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları