MADURO ABD İLİŞKİLERİ SONLANDIRDIKLARINI, DİPLOMATLARA ÜLKEYİ TERK ETMELERİ İÇİN 72 SAAT SÜRE TANIDIKLARINI AÇIKLADI.

Ana Sayfa » GÜNCEL » MADURO ABD İLİŞKİLERİ SONLANDIRDIKLARINI, DİPLOMATLARA ÜLKEYİ TERK ETMELERİ İÇİN 72 SAAT SÜRE TANIDIKLARINI AÇIKLADI.

24.01.2019 - 7:45

MADURO ABD İLİŞKİLERİ SONLANDIRDIKLARINI, DİPLOMATLARA ÜLKEYİ TERK ETMELERİ İÇİN 72 SAAT SÜRE TANIDIKLARINI AÇIKLADI.

Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun kendisini ‘geçici devlet başkanı’ olarak ilan etmesinin ardından Devlet Başkanı Maduro Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’de halka hitap etti. Maduro, Guaido’nun kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmesine cevaben, “Bu başkanlık sarayına halkın oylarıyla geleli 20 yıl oldu. Biz, devlet başkanını seçen halkın oylarıyla burada olduk ve olmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla devlet başkanını yalnızca halk seçip halk geri alabilir” ifadelerini kullandı.

‘LATİN AMERİKA ÜLKELERİNİ ‘ARKA BAHÇESİ’ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞAN EMPERYALİST ABD’

Konuşmasında ABD’yi sert dille eleştiren Maduro, “Latin Amerika ve Karayip bölgesini ülkesinin ‘arka bahçesi’ haline getirmeye çalışan emperyalist ABD’nin müdahaleci politikalarına şahit olduk. ABD müdahalelerini artık istemiyoruz. Venezüella halkı darbeciliğe, müdahaleciliğe ve emperyalizme hayır diyor” şeklinde konuştu.

‘ABD ASKERİ DARBEYE TEŞEBBÜS ETTİ’

Maduro, ABD’nin Venezüella’da darbe planı kurduğuna dikkati çekerek “Emperyalist ABD hükümeti, askeri darbeye teşebbüs ederek kendisine Venezüella’da kukla hükümet getirmek için bir operasyon düzenledi. Venezüella’ya yasa dışı yollardan devlet başkanı atamaya kalkıştı. Şimdi size soruyorum, Venezüella’da devlet başkanını kim seçiyor? Önüne gelen devlet başkanlığı yemini mi ediyor yoksa Venezüella halkı mı devlet başkanını seçiyor?” diye konuştu.

‘BU TOPRAKLARA SAYGI DUYULMASINI SAĞLAMALIYIZ’

Devlet Başkanı Maduro, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, muhalefete olan desteğine ilişkin şunları kaydetti: “ABD Başkan Yardımcısı Pence bir emir verdi ama başarısız oldular. Bu yüzden hür Venezüella halkı önünde, emperyalist ABD hükümetiyle politik ve diplomatik ilişkileri kestiğimizi açıklıyorum. ABD’nin bütün diplomatik ekibine, ülkeyi terk etmesi için 72 saat veriyorum. Bütün Venezüella halkını bu hür ve gerekli kararı desteklemeye çağırıyorum. Venezüella halkı olarak bu topraklara saygı duyulmasını sağlamalıyız. Ne darbecilik ne de müdahalecilik… Venezüella barış, demokrasi ve bayındırlık istiyor. Venezüella’da iç karışıklığa ve şiddete yol açmak istemek ABD hükümetinin yaptığı oldukça büyük bir sorumsuzluktur.”

Venezüella halkını aktif bir şekilde barış, refah ve dirlik hakkını korumaya çağıran Maduro, “Darbeciliğe, şiddete hayır diyoruz. Venezüella’nın meseleleri ancak Venezüella’nın kendi halkını ilgilendirir. Hiç kimse ülkemizin iç meselelerine karışmamalıdır.” dedi.

‘TARİHİ BİR SAVAŞ İÇERİSİNDEYİZ, KİMSE GARDINI İNDİRMESİN’

Konuşmasında egemenlik vurgusu yapan Maduro, “Tarihi bir savaş içerisindeyiz, kimse gardını indirmesin. Biz, vatanımızın, Bolivarcı Venezüella Cumhuriyeti’nin var olma hakkını savunmaktayız. Benim başkanlığımdaki hükümet de ülkenin egemenliğini savunacaktır. Venezüella’yı Washington’dan yönetmek istiyorlar. Sizler kukla bir hükümet istiyor musunuz?” diye konuştu.

‘ABD’YE GÜVENMEYİN, ONLARIN DOSTLARI YOK, ÇIKARLARI VAR’

Venezüella’nın özgür, bağımsız ve egemen bir şekilde kendi kendini yönetmeye hakkı olduğunu vurgulayan Maduro, “Venezüella’nın ulusal çıkarlarını korumaya hakkı vardır. ABD’ye güvenmeyin, onların dostları yok, kimseye sadakatleri yok, çıkarları var. Venezüella’nın petrolüne ve zenginliklerine karşı açılmış pençeleri var.” ifadesini kullandı.

ABD’nin ülkesinin zenginliklerini sömürmek istediğini belirten Maduro, “Biz ABD’ye diyoruz ki; bu petrol ve bu zenginlikler sizin değildir. Bunlar egemen Venezüella halkına aittir. Şimdi ve gelecekte de öyle olmaya devam edecektir.” dedi.

‘HER TÜRLÜ KOMPLO KARŞISINDA HALKIN İRADESİ GALİP GELECEK’

Maduro, orduya sadakat çağrısında bulunarak “Burada her türlü komplo ve darbe girişimi karşısında halkın iradesi, ulusal egemenlik ve Venezüella Cumhuriyeti Anayasası galip gelecek. Hem ekonomik savaşa karşı hem de halkına daha iyi hizmet eden bir hükümet için güçlü olmamız gerekiyor. Ben Bolivarcı silahlı kuvvetlerinden en yüksek sadakati ve birlik olmayı talep ediyorum. Bu şeklide galip geleceğiz.” diye konuştu.

‘DARBEYE KARŞI KALICI SOKAK NÖBETLERİ’

Venezüella Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello’nun halkı sokak nöbetlerine çağırmasına ilişkin Maduro, “Halkın bir eliyle çalışarak diğer eliyle de ülkesinde barışı desteklemesi için bugünden itibaren darbeye karşı kalıcı sokak nöbetleri tutmasını sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

MADURO’DAN TÜRKİYE’YE SELAM

Maduro, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayıp destek mesajı ilettiğini söyledi ve Türkiye’ye de selam gönderdi.

Konuşmasında Maduro ayrıca, Venezüella ordusundan birliği ve disiplini sürdürmesini isteyerek, orduya ‘bağlılık, sadakat ve birlik’ göstermeleri çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezüella Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdığını duyurmuştu. ABD’nin tanıma açıklamasının ardından Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkeler de Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıklamıştı.

Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, Nicolas Maduro hükümetinin gayrı meşru olduğunu savunarak, kendini geçici başkan ilan etmişti. Sputnik

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :