MAKİNELER DİKEN GİBİ BATAR HER GÜN KALBİNE..MERİNOS’TA SALGINA YAKALANAN İŞÇİYE CEZA TEHDİDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MAKİNELER DİKEN GİBİ BATAR HER GÜN KALBİNE..MERİNOS’TA SALGINA YAKALANAN İŞÇİYE CEZA TEHDİDİ

15.05.2020 - 10:29

MAKİNELER DİKEN GİBİ BATAR HER GÜN KALBİNE..MERİNOS’TA SALGINA YAKALANAN İŞÇİYE CEZA TEHDİDİ

Gaziantep’te Merinos fabrikasının yönetim kurulu, korona virüsü bulaştığı tespit edilen personeline cezai işlem uygulayacağını duyurdu. Fabrika, sokağa çıkma yasağı olduğu dönemde de faaliyetini sürdürmüştü.

DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikasının Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Gaziantep’teki Merinos fabrikasının duyuru panosuna asılan bir ilanı paylaştı.

Covid-19 bulaşan işçilere ceza verileceğinin yazdığı fabrika yönetiminin astığı metinde “Tüm personelimiz fabrikamızın kapalı olduğu dönemde koronavirüs (COVİD-19) kendisini evde izole edecektir. Bu dönem sonunda virüs bulaşı tespit edilen personelimize cezai işlem uygulanacaktır” denildi.

Mehmet Türkmen@mturkmenn27

“virüs tespit edilen işçiye ceza verilecektir”
Evet evet, yanlış okumadınız.
Sonunda buda oldu.
Salgın riskinin olduğu iki ay boyunca işçileri çalıştıran ve işçilerin virüse yakalandığı ‘teki fabrikasında asıldı bu duyuru.@diskinsesi@isigmeclisi

Resmi Twitter'da görüntüle

Daha önce Evrensel gazetesinde yer alan bir haberde, Merinos’un Gaziantep OSB’deki fabrikasının konfesksiyon bölümünde 3 işçide korona virüsü tespit edildiği, buna rağmen üretime ara verilmediği bilgileri yer almıştı.

İşçiler, bölümde çalışan ve pozitif çıkan işçilerle aynı vardiyada olan tüm işçilerin, yıllık izinden düşürülmek üzere 14 gün izne gönderildiğini ve onların yerine aynı vardiyada çalışmak üzere daha önce izne gönderilenlerin işe çağrıldığını aktarmıştı.

Yine 23 Nisan’da başlayan 4 günlük sokağa çıkma yasağı süresince de Merinos, işçilerini çalıştırmaya devam etmişti.

Öte yandan fabrikada salgına karşı alınan “tedbirleri” sosyal medyada eleştiren bir işçi, işten atılmıştı. Bunun üzerine fabrika önünde eylem yapan işçiye tüm hakları iade edilip, iki ay içerisinde işe geri alınma sözü verilmişti.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :