30 Mart 2023 - Hoş geldiniz

MALATYA’DA 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM: 29 BİNA YIKILDI, 110 KİŞİ YARALANDI, BİR KİŞİ HAYATIMI KAYBETTİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MALATYA’DA 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM: 29 BİNA YIKILDI, 110 KİŞİ YARALANDI, BİR KİŞİ HAYATIMI KAYBETTİ

Eklenme : 27.02.2023 - 15:01

MALATYA’DA 5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM: 29 BİNA YIKILDI, 110 KİŞİ YARALANDI, BİR KİŞİ HAYATIMI KAYBETTİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 12.04’te merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremin derinliği ise 6.96 kilometre olarak açıklandı.

Deprem, Malatya’nın yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi civar illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle Malatya’daki hasarlı bazı binalarda da göçük oluştuğu öğrenildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre  sarsıntının ardından yurttaşların meydanlara toplandığı görüldü.

“YIKILAN BİNALAR OLDUĞU TESPİT EDİLDİ”

AFAD’dan yıkılan binalara ilişkin yapılan açıklamada, “Malatya ilimizin Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deorem sonrasında, saha tarama çalışmaları sonucunda yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye hızlıca sevk edilmiş ve çalışmaya başlamışlardır. Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi; riskli binaların etrafında bulunulmaması önem arz etmektedir” denildi.

“PANİK HAVASI OLUŞTU”

Adıyaman’da bulunan Halk TV muhabiri Ferit Demir, Malatya’da yaşanan depreme ilişkin bölgeden son gelişmeleri paylaştı. Demir, “Sarsıntı ciddi şekilde hissedildi, inanılmaz bir panik havası oluştu. Elazığ, Malatya, Bingöl ve diğer birçok kentte sarsıntı hissedildi” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bugün saat 12:04’te meydana gelen deprem sonrası Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Habertürk yayınında açıklamalarda bulundu.

Çınar, “Bazı binaların yıkıldığına dair haberler geliyor. Ekipleri yönlendirip can kaybı ya da enkazda kalan birileri var mı diye acil bir şekilde intikal ediyorum. İnşallah can kaybı yoktur. Merkeze yakın olmuş olmasının getirdiği bir etkiydi” ifadelerini kullandı.

Son olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya’daki depremde ilk belirlemelere göre 22 binanın yıkıldığını, 20 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını, can kaybı olmadığını bildirdi.

BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Depreme ilişkin son gelişmeleri aktaran AFAD Deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, “Şu ana kadar 5 ile 6 büyüklüğündeki 45 artçı sarsıntı var. Bugün meydana gelen depremi yine bu büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oldu. Şu ana kadar 10 bin 282 artçı meydana geldi. Yaklaşıl 6 ayda kaydettiğimiz depremleri 3 haftada kaydettik. 3-4 arası Depremlerin sayısı 1963 4-5 aradı 671 ve 5-6 arası ise toplam 45. 5 ve üzeri artçı sarsıntılar olacaktır. Artçılar sonrası kırsal alanlarda kaya düşmesi tehlikesi olabiliyor” dedi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer ise merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğündeki depremde 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 69 kişinin yaralandığını açıkladı.

ÇÖKEN BİNANIN ENKAZINDA KALAN 3 KİŞİ KURTARILDI

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde, Zaviye Mahallesi Tevfik Temelli Caddesi 27’nci Sokak’taki apartman yıkıldı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki ilk depremde yan yatan bina, bu depremle çöktü. Kahramanmaraş depreminin ardından apartmandan ayrılan 70 yaşlarındaki Ali Şahingil, bugün eşyalarını almak için binaya girdi. Depreme yakalanan Şahingil, enkaz altında kaldı. Arama- kurtarma ekipleri, yaptıkları çalışma sonucu Şahingil’e ulaşarak enkazdan sağ çıkardı. Ali Şahingil, sağlık görevlilerince ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yeşilyurt Şeyhbayram Mahallesi’nde 4. katta bulunan hasarlı evlerinden eşyalarını almak için binaya giren ve deprem anında enkaz altında kalan baba ve kız da ekipler tarafından kurtarıldı.

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları