MARDİN’İN 30 ŞANSLI GİRİŞİMCİ ADAYI

Ana Sayfa » YURTTAN » MARDİN’İN 30 ŞANSLI GİRİŞİMCİ ADAYI

12.05.2019 - 12:40

MARDİN’İN 30 ŞANSLI GİRİŞİMCİ ADAYI
Mardin 30 şanslı girişimci adayını buldu

Boğaziçi Üniversitesi “Yaşamboyu Eğitim Merkezi,” Kapsayıcı Büyüme Derneği tarafından 14 ilde yürütülen proje kapsamında, kendi işini kurmak ya da geliştirmek isteyen kadınlara dönük KOSGEB destekli eğitim veriyor
Türkiye’ye yeni kadın girişimciler kazandırmak amacı ile yola çıkan Fikrim Geleceğim Projesi?nin Mardin seçmeleri sona erdi. 400’e yakın kadının müracaat ettiği projenin seçmeleri sonunda 30 kadın girişimci adayı belirlendi. Kapsayıcı Büyüme Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından yürütülen KOSGEB destekli proje, TOBB Mardin Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde ve Mardin Ticaret ve Sanayi Odası desteğinde bir otelde düzenleniyor.
Kapsayıcı Büyüme Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi tarafından, KOSGEB tabanlı olarak düzenlenen ?Fikrim Geleceğim Kadın Girişimci Eğitim Programı? Mardin?de başladı. TOBB Mardin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Deniz Hitay, Mardin Ticaret ve Sanayi Odasının projeye destek vereceğini söyledi. Program kapsamında seçilen 30 kadın girişimci adayı, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’nden Dr. Aylin Löle ve Dr.Tamer Alabarut tarafından 6 gün süre ile eğitime tabi tutulacak. Eğitim sonunda KOSGEB’den de girişimcilik sertifikasına sahip olacak kadınlara eğitimin ücretsiz verileceği belirtildi.
Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Temsilcisi Dr. Aylin Löle, her yıl 3 ilde 90 kadının eğitilerek kendi işini kurmasını sağladıklarını söyledi. Dr.Löle “ farklı sektörlerden 15-55 yaş arasında kadınları eğitime tabi tutuyoruz. Kişisel gelişim eğitimi yanında, kadınlara hayatın her alanında ayakta durabilmelerini sağlayacak temel bilgiler veriyoruz. 3 yıl süreli proje, AB’de büyük ilgi gördü ve süre 5 yıla çıkarıldı. 4 yılımız geride bıraktık. Bugün 14 durakta Mardin?deyiz. Kadınlarımız kendi işlerini kurarken veya geliştirirken sosyal hayata adaptasyon olmayı da başarıyor. Eğitim verdiğimiz illerdeki kadınlar arasında kız kardeşlik bağını kuruyoruz. Eğitim verdiğimiz kadınları iş ortamında ve sosyal yaşamda ortak değerler etrafında buluşturuyoruz. İhtiyaç duydukları alanlarda haberleşerek ortak çözümler buluyorlar’ dedi.
Kapsayıcı Büyüme Derneği Başkanı Kadir Kılıçparlar, Türkiye’de 21 Kadının evinde oturduğuna dikkat çekerek, bu durumun Türkiye’nin büyümesinin önünde bir engel olduğunu söyledi. Kılıçparlar ?Kadının iş gücündeki varlığı nitelikli bir toplum olma yolunu açıyor. Kadına yapılan yatırım Türkiye’nin geleceğine yapılan yatırımdır. Türkiye’de girişimci kadın sayısı %8’lerde seyrediyor. Gelişmiş ülkelerde ortalama rakam %20 dolayındadır.’ Dedi.
Türkiye’nin hem kadın istihdamı hem de kadın girişimci sayısı bakımından dezavantajlı bir ülke olduğu gerçeğinden hareketle başlatılan ? Fikrim Geleceğim projesi?, yeni kadın girişimciler yaratmayı hedefliyor. Proje, ekonomik büyümede aktif rol almak isteyen, girişimcilik yetenekleri doğrultusunda yeni işler yaratıp bu işleri geliştirme potansiyeli bulunan ve ortaya sürdürülebilir bir iş modeli koyabilen kadın girişimci adaylarını desteklemeyi ve bu yolla fırsat eşitliği yolunda kadınların yanında yer almayı amaçlıyor. “Fikrim Geleceğim projesi” bugüne kadar İzmir, Gaziantep, Kastamonu, Adana, Çanakkale, Konya, Kars, Edirne, Eskişehir, Şanlıurfa, Denizli, Artvin ve Antalya’da hayata geçti, bu illerden toplam 390 girişimci kadın sertifikalarına kavuştu.
46 saatlik eğitim verilecek
Fikrim Geleceğim Projesinin eğitim içeriği 5 modülden ve toplam 46 saatten oluşuyor. Program kapsamında Kişisel Yönetim Becerileri, Girişimciliğe Giriş, İş Planı Kavramı ve Öğeleri, Atölye Çalışmaları, İş Planının Hazırlanması ve Sunumu alanlarında eğitim verilecek.
Eğitimin sonunda başarılı kursiyerlere, sertifika verileceği belirtildi.

kaynak: mardiniletisimgazetesi.com.tr

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :