22 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

MECLİS’TE EL HAREKETİ GERİLİMİ..KILIÇDAROĞLU: BU BÜTÇE TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ BİR KUMPAZ BÜTÇESİDİR

Ana Sayfa » GÜNCEL » MECLİS’TE EL HAREKETİ GERİLİMİ..KILIÇDAROĞLU: BU BÜTÇE TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ BİR KUMPAZ BÜTÇESİDİR

Eklenme : 06.12.2021 - 20:48

MECLİS’TE EL HAREKETİ GERİLİMİ..KILIÇDAROĞLU: BU BÜTÇE TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ BİR KUMPAZ BÜTÇESİDİR

2022 yılı bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına AK Parti grubu milletvekilleri sık sık müdahale etti.

AK Partili bir milletvekili oturduğu yerden Kılıçdaroğlu’na aday olup olmadığını sordu. Bunu üzerine Kılıçdaroğlu, “Benim adaylığım neden seni bu kadar ilgilendiriyor. Geliyor gelmekte olan” diye yanıt verdi daha sonra konuşmasına devam etti.

Kılıçdaroğlu konuşmasında 2022 bütçesi hakkında, “Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin fakirleştiren bir bütçedir. Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir. Bu bütçeye hayır diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘KİME SATTIN 128 MİLYAR DOLARI?’

“Merkez Bankası’nı iğdiş ettiler” diyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan, bir kararname çıkardı, Fiyat İstikrar Komitesi kuruyorum. Merkez Bankası’ndan bu yetkiyi alıp, kendi kurduğu kurula verdi. Peki bu komite kaç kez toplandı? Bir kere bile toplanmadı. Bunu söylüyoruz, üzülüyorsunuz. Acıdır gerçekler” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Damat ile kayın peder ne yaptılar 128 milyar doları? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim de görevim sizin de göreviniz. Sizin sormanız lazım. Kime sattın 128 milyar doları?”

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu soruyu sordunuz mu acaba kendinize; “ben kendi vatandaşımdan niye dolarla borçlanıyorum? Bu ülkenin kendi parası yok mu?” Bunların hiçbiri milli değil, oturan bakanların hiçbiri de milli değil. Kitabını yazmışlar. Evet yazmışlar: Türk lirası nasıl pul edilir, kitabını yazdılar.”

‘ZİNDAŞTİ’Yİ KİM ÇIKARDI HAPİSTEN?’

“Uyuşturucu baronlarına arka çıktılar” diyen Kılıçdaroğlu, “Zindaşti’yi kim çıkardı hapisten? Tonlarca kokain yakalanıyor, savcı cesaret edip soruşturma açamıyor” dedi. Kendisine sataşan AK Parti sıralarına Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucu gelmedi diyor. Konteyner numaraları bile yayınlandı, bu kadar mı habersizsin” ifadelerini kullandı.

‘ARKADAŞLAR YELİZ KONUŞUYOR’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşurken AK Partili milletvekilleri oturdukları sıralardan tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’na tepki gösterenler arasında AK Parti Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da vardı. Çamlı’nın sesini duyan Kılıçdaroğlu “Arkadaşlar Yeliz konuşuyor” diye seslendi. Bu sözler Genel Kurul’da kahkahalarla karşılanırken Çamlı konuşma bitiminde söz istedi. Bu sırada AK Partili yöneticiler Çamlı’yı söz almaması için ikna etmeye çalışırken Meclis Başkanı Mustafa Şentop da tutanaklara bakıp karar vereceğini söyledi.

Çamlı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçiş için yapılan anayasa görüşmelerinde “Yeliz” hesabıyla yaptığı yayın nedeniyle gündeme gelmişti.

‘YARGITAY’IN TARİHİNE KARA BİR LEKE SÜRDÜNÜZ’

Adalet gündemine de değinen Kılıçdaroğlu, Yargıtay üyelerine seslenerek “Yargıtay’ın tarihine kara bir leke sürdünüz” dedi.

CHP lideri şunları kaydetti: “AİHM kararlarını uygulamayanlar terfi etti, sözüm söz tamamını temizleyeceğim. Bu memlekete adalet ya gelecek, ya gelecek. Sizler savunamazsınız, sizler milletin arasına giremezsiniz. O nedenle size diyorlar ki tedbiri kıyafet yapın. Bir tek Yargıtay kararının altında imzası olmayan Yargıtay üyesinin Anayasa Mahkemesi’ne atanmasını Türkiye Cumhuriyeti’nin şanını yakıştıramıyorum. Yargıtay üyelerine söylüyorum, Yargıtay’ın tarihine kara bir leke sürdünüz. AİHM kararlarını uygulamayanlar terfi etti, sözüm söz tamamını temizleyeceğim. Bu memlekete adalet ya gelecek, ya gelecek. Sizler savunamazsınız, sizler milletin arasına giremezsiniz. O nedenle size diyorlar ki tedbiri kıyafet yapın. Bir tek Yargıtay kararının altında imzası olmayan Yargıtay üyesinin Anayasa Mahkemesi’ne atanmasını Türkiye Cumhuriyeti’nin şanını yakıştıramıyorum. Yargıtay üyelerine söylüyorum, Yargıtay’ın tarihine kara bir leke sürdünüz.”

MECLİS’TE EL HAREKETİ GERİLİMİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun, konuşmasında yurt dışı kaynaklı kredileri eleştirirken yaptığı hareket tartışma yarattı. Kılıçdaroğlu’nun “Dolarla borçlandılarsa ABD’deki enflasyonu, Euro Avrupa Birliği’ndeki enflasyonu da sırtımızı yüklediler” sözlerinin ardından yaptığı hareketi küfür olarak nitelendiren AK Parti milletvekilleri ayağa kalkarak, sıralara vurarak tepki gösterdi. Konuşma bitiminde AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal Meclis iç tüzüğüne göre Kılıçdaroğlu’na işlem yapılmasını istedi. Bunun üzerine Meclis Başkanı Mustafa Şentop görüntüleri izleyip karar vereceğini söyledi. Birleşime bir süre ara verildi.

CEZA VERİLMEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, aranın ardından açıklama yaptı. Görüntüleri izlediklerini söyleyen Özel, Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında “Dışarıdan dünya kadar borç alındı ve sırtımıza yüklendi” sözlerine dikkat çekti, bunun parti gruplarına ya da Meclis’e yönelik bir tavır olmadığını söyledi. Özel’in sözlerine AK Parti milletvekilleri tepki gösterirken ceza söz konusu olmadı, görüşmelere devam edildi.

AK PARTİLİLER VİDEONUN SESİNİ KAPATIP PAYLAŞTI

Kılıçdaroğlu’nun söz konusu hareketi sonrası AK Partili bazı isimler sosyal medyada paylaşımlarda bulundu. AK Partililerin, videoyu, Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını vermeden sadece görüntü olarak paylaşmaları dikkati çekti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları