MEHMET ASLANTUĞ” KAPİTALİZM İPOTEK ALTINA ALMADIĞI DEĞER, İLİŞKİ BIRAKMADI.”

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » MEHMET ASLANTUĞ” KAPİTALİZM İPOTEK ALTINA ALMADIĞI DEĞER, İLİŞKİ BIRAKMADI.”

27.01.2019 - 14:40

MEHMET ASLANTUĞ” KAPİTALİZM İPOTEK ALTINA ALMADIĞI DEĞER, İLİŞKİ BIRAKMADI.”

“Sadece yanlışların muhalifiyim. Dolayısıyla muhalif partili değilim, muhalifim” diyen oyuncu Mehmet Aslantuğ, Türkiye toplumunun yorgun ve ümitsiz olduğunu söyledi. Aslantuğ, “Vahşi kapitalizm ipotek altına almadığı değer, ilişki bırakmadı” dedi.

‘MUHALİF PARTİLİ DEĞİL, MUHALİFİM’

Hürriyet’ten Hakan Gence’ye konuşan Mehmet Aslantuğ, “Muhalif biriyim. Sadece yanlışların muhalifiyim. Dolayısıyla muhalif partili değilim, muhalifim. Partizanlık üzerinden muhalefet benim işim değil. Herhangi bir partiye tutunan iktidar arayışıyla doğrudan ya da dolaylı beklentim yoktur. Bu ülkenin vatandaşı olan herhangi bir siyasal ya da ideolojik blokun, diğer bloku dökeceği bir denizi de yok. Olmayacak da. Denize dökülmesi gerekenleri birlikte döktük. Hatırlatacağımız, çözeceğimiz, hesap göreceğimiz ne varsa zemini hukuktur, seçimdir, sandıktır. Yani demokrasidir” dedi.

‘KAPİTALİZM İPOTEK ALTINA ALMADIĞI DEĞER, İLİŞKİ BIRAKMADI’

Ülkedeki kültürel ve sanatsal üretim için “Epeyce irtifa kaybetti ama sağlam bir toparlanmaya da aday bir neslin ayak seslerini duyabiliriz yavaş yavaş” diyen Aslantuğ, ‘toplumun ruh halini’ ise şu sözlerle yorumladı:

“Yorgun ve ümitsiz. Kabaca vahşi kapitalizmin cilveleri bunlar. İpotek altına almadığı değer, ilişki bırakmadı.”

‘VİCDANI VE AHLAKI ÖZLÜYORUM’

Aslantuğ, ‘Neleri özlüyorsunuz’ sorusuna ise “Vicdanı ve ahlakı. Akılla kirletilmeyen bir dünyaya rağmen temiz kalmaya dair iradeyi” cevabını verdi.

Gündemdeki ‘sinema tartışması’na ilişkin de konuşan Aslantuğ, “Mısır ticareti üzerinden bilet fiyatlarını indirmek ve bu adımla filmcinin hakkını küçültmeye kalkmak abesle iştigal tabii. Kimse de yutmaz şüphesiz. Ancak bağımsız ve nitelikli filmler için de asgariden kılı kıpırdayan sorumluluklar bekliyoruz, şu tarih ve vizyon kapatarak sistemi iştahla tıkayan ihtiraslardan” dedi.

‘SOSYLA MEDYADA HERKESİN UZUN NAMLULU TOPLARI VAR’

‘Sosyal medyadaki linç ve kutuplaşma hali hakkında ne düşünüyorsunuz’ sorusuna da yanıt veren Aslantuğ, “Orası yeni, gerekli ve işlek olduğu kadar fütursuzluktan da beslenmeye yatkın çünkü. Şehvete kapılmaya kapı aralayan müritler de barındıran ama gerçek hayatta aynısını yapmaktan çekinen bir ruh halinin de özgürleştiği bir alan. Epeyce cephe gerisi sayılır. Herkesin çok uzun namlulu topları var” dedi.

‘SANATÇI NE MUHALFETLE NE İKTİDARLA EL ELE OLMALI’

Sanat dünyasındaki kutuplaşmaya dair “Anlaşılabilir. Hak verdiğim için böyle demiyorum. Tespitim bu” diyen Aslantuğ, ‘sanat ve siyasetin bazen iç içe geçmesi’ne ilişkin soruya ise “Sanatçının, siyasete taraf ya da kefil olmasının tek sebebi çıkardır. Masum olanları vardır elbette ama istisnadır ve sağlam bir saflık barındırır. Sanatçının politik duruşu olmalıdır lakin ne iktidarla ne de siyasi muhalefetle el ele tutuşarak olmalıdır bu” sözleriyle cevap verdi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :