23 Mart 2023 - Hoş geldiniz

2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI’NDAN CHP’NİN YURT ÇAPINDA DÜZENLEDİĞİ EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA DESTEK

Ana Sayfa » GÜNCEL » 2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI’NDAN CHP’NİN YURT ÇAPINDA DÜZENLEDİĞİ EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA DESTEK

Eklenme : 08.01.2023 - 20:07

2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI’NDAN CHP’NİN YURT ÇAPINDA DÜZENLEDİĞİ EŞ ZAMANLI BASIN AÇIKLAMASINA DESTEK

 

2021 Tüm Emekliler Sendikası eş zamanlı basın açıklamasını tüm Türkiye’de gerçekleştirdi.

Erdoğan’ın memur ve emeklilere ”müjde” olarak açıkladığı 2023 zammına yönelik tepkiler durmak bilmiyor.

Asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak belirlenmesinden sonra başta genel başkanlığını Salman Hürkardeş’in yürüttüğü  2021 Tüm Emekliler Sendikası başta olmak üzere, alanda örgütlü emekten, çalışandan, haktan, vicdandan yana tüm sendikaların talebi emeklilerin maaşlarına da en az asgari ücret kadar zam yapılması yönündeydi. Ama bu gerçekleşmedi.

 

Çarşı pazardaki enflasyonun yüzde 200’leri aştığı bir aşamada Erdoğan’ın önce yüzde 25, ertesi gün 5 puan daha artırarak yüzde 30’lara çıkardığı zam oranı kuşkusuz memur ve emeklilere yönelik açık bir haksızlıktı. İşin tuhafı 2002’de iktidarın güdümünde kurulan Memur Sen’in yüzde 30 zammı bir başarı olarak değerlendirmesiydi. Üstelik zammın açıklanmasının bir ”müjdeler şovuna” dönüştüğü salonda, en önde oturan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın Erdoğan’ı zafer kazanmışçasına alkışlamasıydı.

İşte bu gelişmelerin ardından 2021 Tüm Emekliler Sendikası eş zamanlı basın açıklamasını tüm Türkiye’de gerçekleştirdi.

Sendikanın Genel Başkanı Salman Hürkardeş, Ankara’da CHP İl Örgütü binasının önünde kitlesel bir protestoya dönüşen etkinlikte taleplerini sıraladı:

ACİL TALEPLERİMİZ

1 – En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlensin. Asgari ücret ise açlık sınırının üstüne çıkarılsın.

2 – Tüm emekli, dul ve yetim maaşlarına çarşı, pazar ve marketlerdeki gerçek enflasyon oranı ile açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına göre Ocak ayını beklemeden derhal seyyanen ek zam yapılsın.

3 – Emekli Sendikaları Statü Yasası, gerçek bir intibak yasası ve hiçbir EYT’liyi dışarı da bırakmayacak bir EYT yasası çıkarılsın. Aylık Bağlama Oranı eski sisteme döndürülsün.

4 – Emekli maaşlarından, muayene, tedavi, ilaç katkı payı adı altında alınan her türlü kesinti kaldırılsın.

5 – Bayram ikramiyeleri birer maaş tutarında ve yılda 4 kez ödensin.

 

 

2021 Tüm Emekliler Sendikası’nın yurt çapında seslerini duyurabilmek amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlerde, sendika üyeleri ”Birleşe birleşe kazanacağız.”…”Emekliyiz güçlüyüz kazanacağız.”…”Sendikal mücadelemiz engellenemez”…”İnsanca yaşamak istiyoruz.” sloganları eşliğinde tepkileri dile getirdiler.

 

İLGİLİ HABER:

2021 TÜM EMEKLİLER SENDİKASI GENEL ÖRGÜTLENME VE EĞİTİM SEKRETERİ ALİ SÜRÜCÜ’DEN ”ALIŞILMADIK” AÇIKLAMALAR..

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları