26 Ekim 2021 - Hoş geldiniz

SICAK ANALİZ- MHP NİÇİN AKP’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR? AKP MHP’SİZ YAPABİLİR Mİ?

Ana Sayfa » GÜNCEL » SICAK ANALİZ- MHP NİÇİN AKP’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR? AKP MHP’SİZ YAPABİLİR Mİ?

Eklenme : 16.11.2018 - 10:21

SICAK ANALİZ- MHP NİÇİN AKP’NİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR? AKP MHP’SİZ YAPABİLİR Mİ?

Haberin başlığındaki iki soru aslında her iki partinin de bugün tabanda nasıl eridikleriyle yakından ilişkili.

24 Haziran öncesi Akşener’in başını çektiği muhalif hareketin MHP’den kopuşu partiyi yüzde 7’lere kadar gerileten bir etki yaratmıştı. Seçim öncesi yapılan bütün anketlerde barajın altında görünen MHP 24 Haziran seçimlerinde nasıl oldu da yüzde 12’ye yakın oy aldı? Bunu yalnızca Cumhur İttifakı ile açıklamak mümkün mü? Örneğin hiç miting düzenlemeden, özellikle Doğu’da yüzünü hiç göstermeden bu sonuca ulaşılabilir mi? MHP’nin 24 Haziran’da Doğu’da 2 milyona yakın seçmenin oyunu nasıl aldığı sorusu hâlâ açıklanmaya muhtaç görünüyor. Bütün bunları çok önceden öngören Bahçeli’nin Akşener’i devre dışı bırakmak amacıyla erken seçimin fitilini ateşlemesi boşuna değildi. Bu girişim CHP’nin devreye girmesiyle etkisizleştirilse de, 24 Haziran’da alınan yüzde 12’lik oy oranı gerçekten bir başarıdır ve bu başarıya nasıl ulaşıldığı sorusu ortada durmaktadır.

Yerel seçimlerde belirli iller dışında etkili olamayacağını gören MHP yönetimi için AKP ile ittifakı sürdürmek kaçınılmazdır. Öte yandan Bahçeli’nin af dayatması ile kopma noktasına gelen Cumhur İttifakı’nda AKP için de benzer sorunlar söz konudur. Dizginlenemez boyutlara ulaşan ekonomik kriz iktidarın gardını düşürmüştür. Üstelik 16 yıldır yerel yönetimlerde artık gizlenmesi mümkün olmayan usulsüzlüklerle güven kaybeden AKP’li belediyelerin yorgunluğu, yıpranmışlığı iyice açığa çıkmıştır. Bahçeli gibi Erdoğan’da bu riski görüp Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yıllardır belediye başkanlığı yapan kimi isimleri istifaya zorlamıştır. Amaç özellikle Ankara ve İstanbul’da ayyuka çıkmış yolsuzluk iddialarını unutturarak yerel seçimlere sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi gitmekti. Erdoğan’ın yıpranan başkanları görevden istifaya zorlama operasyonunun belli bir noktaya kadar başarılı olduğu da söylenebilir.

Ama nereye kadar?

Kimi iddialara göre Erdoğan yerel seçimlerde MHP ile ittifakın fayda sağlamayacağını gördü. Ülkücü kesimde itibar kaybeden, kendi tabanında derin kuşkular yaratan MHP’nin yerel seçimlerde fayda sağlaması mümkün mü? Bu soru Erdoğan için farklı arayışları gündeme getirince Bahçeli’nin af ısrarı iplerin kopmasına neden oldu. En azından görünürdeki neden buydu.

Şimdi görünürdeki bütün itişip kakışmalara rağmen AKP ve MHP kadroları yerel seçimlere ittifaksız giderlerse büyük risk alacaklarının farkındalar. Özellikle MHP yönetiminin Andımız konusundaki çıkışını, Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına yönelik tepkisini, Diyanet İşleri Başkanı’nın Püsküllü Kadir’i ziyaretini eleştirmesini bu açıdan okumak gerekiyor: Yani aba altından sopa göstermenin farklı örnekleri oluyor bu tepkiler. Bizimle işbirliği yapmazsan ipleri germeye devam ederiz diyen MHP’nin kimi kesimlerde sert muhalefet yapıyor diye algılanmasının gerçekçi bir yaklaşım olmadığı da böylelikle ortaya çıkıyor.

Bir muhalefet partisinin iktidardaki bir partiyi kedinin fareyle oynamasına benzeyen yöntemlerle köşeye sıkıştırma çabası acaba ne derece etkili olacak? Örneğin MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un “AK Parti için durum 31 Mart’ta hiç de iyi görünmüyor. Gerek anketler gerekse sokak alarm veriyor.” sözleri bu açıdan çok dikkat çekici. Enginyurt’un dün Meclis’te yaptığı açıklama sırasında oradaki gazetecilerden birinin şu soruyu sorması gerekmez miydi:

”Siz bir muhalefet partisi olarak uyarıda bulunurken AKP’yi yeniden ittifaka mı zorlamaya çalışıyorsunuz? Siz yerel seçimlere tek başınıza girmekten korkuyor musunuz?”

 

 

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları