6 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

MİLLET İTTİFAKI’NDA ANLAŞMA: 4 PARTİ CHP LİSTESİNDEN GİRECEK

Ana Sayfa » GÜNCEL » MİLLET İTTİFAKI’NDA ANLAŞMA: 4 PARTİ CHP LİSTESİNDEN GİRECEK

Eklenme : 07.04.2023 - 17:49

MİLLET İTTİFAKI’NDA ANLAŞMA: 4 PARTİ CHP LİSTESİNDEN GİRECEK

Millet İttifakı’nda Meclis seçimleri için beş siyasi parti ortak listede anlaştı. Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti seçimlere CHP listelerinden girecek.

Milletvekili aday listesinde partilere ayrılacak kontenjanlarda anlaşan siyasi partiler ortak liste ile seçime girecekleri için daha önce Yüksek Seçim Kurulu’na verdikleri protokolden çekilmek için bugün dilekçelerini sunacaklar. Aday listesi ise 9 Nisan’da verilecek.

81 İLİN MİLLETVEKİLİ LİSTESİ ÇALIŞILDI

CHP-İYİ PARTİ 15 İLDE ANLAŞTI

CHP ile İYİ Parti arasında da bazı illerde iş birliği arayışı kapsamında çok sayıda görüşme yapıldı. Yürütülen çalışma kapsamında iş birliği yapılacak il sayısı 15’e yükseldi. Bu illerin Bartın, Tunceli, Bingöl, Çorum, Yozgat, Adıyaman, Gümüşhane, Bayburt, Çankırı, Aksaray, Bitlis, Van, Malatya, Hakkari ve Muş olduğu biliniyor. İki partinin iş birliği anlaşmasına göre örneğin Van’da CHP listesinden seçime girilecek. İlk sıradaki adayı CHP, ikinci sıradaki adayı İYİ Parti belirleyecek. İYİ Parti ile yapılan bu iş birliği CHP’nin diğer partilerle iş birliğini de etkileyecek. CHP İYİ Parti ile yaptığı anlaşma kapsamında kendisine ayrılan kontenjanları diğer 4 partiden isimler için de kullanabilecek.

LİDERLER LİSTE MESAİSİNDE

Partiler ayrılacak kontenjan sayısı ve yerleri konusunda anlaşan 5 siyasi parti şimdi liste mesaisine girecek. Genel Başkanlar belirlenen kontenjanlara göre partilerinin aday listelerini yapacak. Parti kurmayları liderlerin bu çalışmayı yaparken görüşmeleri sürdüreceğini kaydetti.

HEDEF 200 ÜSTÜ MİLLETVEKİLİ

Edinilen bilgiye göre 5 partinin ortak liste çalışmasında en yüksek sayıda milletvekilini kazanmak için birçok projeksiyon üzerinde çalışıldı. Üzerinde anlaşılan ortak liste ile 5 partinin 200’ün üzerinde milletvekili kazanabileceği kaydediliyor.

İLGİLİ HABER: ECEVİT’İN DESTEĞİYLE 2004’TE DSP GENEL BAŞKANLIĞI’NA GETİRİLEN, DEVLET ESKİ BAKANI ZEKİ SEZER’DEN, KRİTİK BİR GÜNDE KRİTİK AÇIKLAMALAR.. SEZER, ARTIK TANINMAZ HALE GELEN, AKP İLE İŞBİRLİĞİNE ”YEŞİL IŞIK” YAKAN DSP’NİN BUGÜNKÜ YÖNETİMİ İÇİN NELER SÖYLEDİ? SEZER, ÜLKE TARİHİ BİR DÖNEMEÇTEN GEÇERKEN MÜZAKERE PEŞİNDE KOŞAN MUHARREM İNCE’Yİ NASIL TANIMLADI? İŞTE ZEKİ SEZER’İN ÇOK TARTIŞILACAK AÇIKLAMALARI..

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları