6 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

MİLLETVEKİLİ OLARAK SON KEZ KONUŞTU: BİR DÖNEMİN SONA ERMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MİLLETVEKİLİ OLARAK SON KEZ KONUŞTU: BİR DÖNEMİN SONA ERMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Eklenme : 23.04.2023 - 21:49

MİLLETVEKİLİ OLARAK SON KEZ KONUŞTU: BİR DÖNEMİN SONA ERMEKTE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Özel Gündemli Toplantısı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

– 103 yıl önce askeri ve sivil makamların ve çok daha önemlisi tüm milletinin başvuracağı en yüce makam olarak çalışmalara başlamıştır. Değerli milletvekilleri, Atatürk ve arkadaşları, ‘Milli mücadelemizin başarıya ulaşmasının yegane koşulunun milli bir meclisin ivedilikle çalışmalarına başlaması olduğuna’ inanmışlardı. Çünkü biliyorlardı ki; hakimiyetini kayıtsız şartsız eline almış bir milletin iradesi karşısında hiçbir güç, hiçbir düşman duramazdı. Bu iradeyi temsil edecek makam da elbette Türkiye Büyük Millet Meclisi’ydi.

DEVLET KURAN MECLİSTİR

– Gazi Meclis, açıldığı gün itibarıyla üstlendiği yasama ve yürütme sorumluluğunun bir sonucu olarak yeni bir devletin temellerini de atmıştır. Bu haliyle devlet kuran bir meclistir. Bu devletin adı da ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Yani Türkiye Büyük Millet Meclisi, kurulmuş bir devletin meclisi değil, bizzat kendi iradesiyle kurduğu, kurucusu olduğu bir devletin meclisidir.

GURUR DUYUYORUM

– Hem gazi Meclis unvanı taşıması hem de ‘devlet kurucu’ vasfı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi, dünya siyasi tarihinde, dünya askeri tarihinde ve dünya demokrasi tarihinde seçkin bir yere sahiptir. Böylesine önemli vasıflara sahip bir Meclis’in mensubu olmaktan dolayı gurur duyuyorum.

– Öte yandan taşıdığım milletvekili unvanıyla bu kürsüden, sizlere ve bu özel oturum vesilesiyle sevgili yurttaşlarımıza son kez hitap etmenin bahtiyarlığı içinde olduğumu da vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçimlerle birlikte bu sıralardaki yerlerini alacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni üyelerine de şimdiden başarılar diliyorum. Hiç şüphe duymuyorum ki milletimiz, yeni üyelerine ülkemizi güçlendirilmiş parlamenter sisteme ulaştıracak iradeyi teslim edecektir.

İLGİLİ HABER:

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları