MİLLİ EĞİTİM TUTANIN ELİNDE KALIYOR. YİNE SİL BAŞTAN: TEMEL LİSELER VE ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KAPATILIYOR.

Ana Sayfa » GÜNCEL » MİLLİ EĞİTİM TUTANIN ELİNDE KALIYOR. YİNE SİL BAŞTAN: TEMEL LİSELER VE ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KAPATILIYOR.

30.01.2019 - 8:36

MİLLİ EĞİTİM TUTANIN ELİNDE KALIYOR. YİNE SİL BAŞTAN: TEMEL LİSELER VE ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI KAPATILIYOR.

Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler bu yıl son bulacak. Dershanelerin kapatılma kararının ardından yapılan yönetmelik değişikliği ile kurumların temel liseye dönüştürülmesi sonrası bakanlık, mevzuata göre kendisini yeniden yapılandırmayan kurumların bu yıl sonunda kapatılacağını kesin bir dille açıkladı. Temel liselerde bulunan 215 bine yakın öğrencinin diğer liselere taşınması beklenirken, 25 bine yakın öğretmenin geleceği ise soru işareti ile dolu.

MEB istatistiklerine göre, 2 bin 600 özel liseden 972’si “temel lise” olarak eğitime devam ediyor. Özel liselerde toplam 450 bin öğrenci bulunurken, bunların 215 bini ise halen temel liselere kayıtlı. Bu okullarda 21 bin 500 öğretmen ve 10 bine yakın da personel bulunuyor. Bakanlık temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacağını, ara sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin de diğer kurumlara nakil yapabileceğini belirtirken, öğretmen ve diğer personellere yönelik bir açıklama yapmadı. MEB, “bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır” demekle yetindi. Cumhuriyet

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :