27 Ocak 2023 - Hoş geldiniz

MİLYONLARCA EYT’LİNİN BEKLEDİĞİ DÜZENLEME YİNE ERTELENDİ..ERDOĞAN BAKANLARA ”ÇÖZMEDEN GELMEYİN” TALİMATI VERDİ

Ana Sayfa » EKONOMİ » MİLYONLARCA EYT’LİNİN BEKLEDİĞİ DÜZENLEME YİNE ERTELENDİ..ERDOĞAN BAKANLARA ”ÇÖZMEDEN GELMEYİN” TALİMATI VERDİ

Eklenme : 13.12.2022 - 6:55

Yurtseverlik Haber

yazarın tüm yazıları

AKP iktidarı, aylardır üzerinde çalıştığı emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ile ilgili ilerleme kaydedemedi. Daha önce EYT düzenlemesi için aralık ayını işaret eden hükümet, takvimi ocak ayına çekti…

“Ülkemize bir kazanımı yok, kaybettirir” açıklamasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 seçim süreci yaklaşırken EYT düzenlemesi ile ilgili talimat vermişti. Hükümet uzun süredir EYT ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, 5 bin prim gününü tamamlayan 1999 yılı öncesi sigortalı yurttaşlar EYT ile emekli olmayı beklerken, hükümetin yürüttüğü çalışmalarda masada kadınlarda 48, erkeklerde 50 ve kadınlarda 50, erkeklerde 52 yaş şartı sınırı bulunuyor. Kadınlarda 50, erkeklerde 52 yaş sınırının ise “masada ağırlık kazandığı” belirtiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bu ayın sonuna kadar (aralık) Meclis’e getireceğimi söylemiştim, inşallah sözümü tutarım ocak ayına sarkmaz” açıklamasında bulunmuştu. Ancak AKP kaynakları, EYT’ye yönelik düzenlemenin, aralık ayında görüşülmesi olanağının “olmayabileceğini” açıkladı. Gerekçe olarak ise “bütçe takvimi” gösterildi.

NEBATİ İTİRAZ ETTİ

Kaynaklar, teklifin, ocak ayında Meclis’e sunulmasını beklediklerini belirtti. AKP kaynaklarından gelen bu açıklamayla Bilgin’in “daha önceki açıklamasıyla çeliştiğine” dikkat çekilirken, EYT ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında da “uzlaşmazlık” yaşandığı kaydediliyor. EYT ile ilgili daha önce 1.5 milyon kişi için etki analiz çalışmalarının yapıldığına ancak EYT çevrelerinden gelen yoğun baskı ve itiraz nedeniyle EYT’li sayısının 4 milyona çıktığı ve kapsamının genişlediğine işaret edilirken, bu duruma Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, “Hazine’ye yük getireceği” gerekçesiyle itiraz ettiği belirtiliyor. Bu kez bakanlığın 4 milyona çıkan EYT’liler ile ilgili etki analiz çalışması yaptırdığı ifade edilirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın itirazı üzerine “Hükümet EYT ile ilgili beklentiyi yükseltti. Sadece 1.5 milyon insan emekli olursa, geriye kalanlarda ‘mağdur algısı’ oluşacak. Seçim dönemine giderken bu görüntünün oluşması zarar verir” çıkışını yaptığı kaydediliyor.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre iki bakanlık arasında yaşanan “uzlaşmazlık” için de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem Bakan Bilgin’e hem de Bakan Nebati’ye “Bu işi kimseyi mağdur etmeden çözün. Bana çözmeden gelmeyin” talimatı verdiği de öğrenildi. Öte yandan EYT ile ilgili AKP’nin ekonomi kurmayları da devreye girdi. AKP’nin ekonomi kurmayları da Erdoğan’ın talimatı üzerine EYT ile ilgili çalışmalar yürütecek.

Bu arada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, EYT düzenlemesinin ocak ayına kalmasına sert tepki gösterdi.

“YA ŞİMDİDEN SÖZÜNÜZÜ TUTUN…”

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Akşener, “EYT’li kardeşlerimizin kazanılmış haklarını yıllardır gasp eden iktidar, yine sözünden dönmenin yollarını arıyor… Ya şimdiden sözünüzü tutun; Ya da İYİ Parti iktidarında EYT sorununun tarihin tozlu raflarına nasıl kaldırılacağını izleyin” ifadelerini kullandı.

EYT NEDİR, YAŞ ŞARTI VAR MI?

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olanlar EYT’li (emeklilikte yaşa takılan) sayılıyor. Zira 9 Eylül 1999 öncesinde yaş şartı aranmaksızın prim günü ve sigortalılık süresi şartları sağlanarak da emekli olunabilirken, 8 Eylül 1999 tarihinde yapılan değişiklikle prim günü ve sigortalılık süresi şartlarının yanı sıra bir de yaş şartı getirildi. EYT’li sayılmak için sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 tarihinden önce olup, emeklilik için gereken yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamış olmak gerekiyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Staj ve çıraklık dönemi sigortaların EYT için başlangıç sayılıp sayılmayacağıyla ilgili bir soruya Bilgin, “Onlar farklı. Onlar EYT kapsamında değil zaten. Sigorta girişi olanlarda bir sorun yok. Çıraklık ve stajyerlik bir sigorta girişi değil. Onlar sağlık sigortasını korumak üzere geliştirilmiş bir sistem” yanıtını verdi. EYT konusunda bir düzenlemenin çıkacağını bildiren Bilgin, bu düzenlemenin ayrıntılarını gerekli hesaplamaların ardından kamuoyuyla paylaşacaklarını dile getirdi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları