2 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

MÜCELLA YAPICI: AYNI İDDİANAMEDEN İKİ KEZ BERAAT ETTİ, ÜÇÜNCÜSÜNDE 18 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MÜCELLA YAPICI: AYNI İDDİANAMEDEN İKİ KEZ BERAAT ETTİ, ÜÇÜNCÜSÜNDE 18 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

Eklenme : 25.04.2022 - 19:10

MÜCELLA YAPICI: AYNI İDDİANAMEDEN İKİ KEZ BERAAT ETTİ, ÜÇÜNCÜSÜNDE 18 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

1951 yılında doğan Mücella Yapıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. Yüksek mimar Yapıcı, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yöneticilerinden.

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre 2012 yılında Taksim Meydanı’nı tehdit eden projelere karşı mücadele etmek üzere oluşturulan Taksim Dayanışması’nın temsilcilerinden birisiydi. Bu nedenle 2013’deki Gezi Direnişi sonrası birçok kez gözaltına alındı.

8 Temmuz 2013’te aralarında Taksim Dayanışması üyelerinin de bulunduğu 50 kişi ile beraber gözaltına alınan Yapıcı, 11 Temmuz 2013’te serbest bırakıldı.

Daha sonra, gözaltına alınanlardan 26’sı hakkında “örgüt kurmak ve yönetmek”, “polise mukavemet” ve “gösteri kanuna muhalefet” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Ancak bu iddianame savcının “Şüphelilerin hangi kanundaki hangi suç veya suçları işlemek için örgüt kurdukları veya yönettikleri anlaşılmadığından, şüphelilerin savunmalarının alınabilmesi için iddianamede açıklanması gerekir” demesi ile 10 Şubat 2014 tarihinde reddedildi.

İLK BERAAT

Savcı değişimi ile el değiştiren soruşturmada ikinci bir iddianame hazırlandı. İkinci iddianame kabul edildi ve 17 Mart 2014’te dava açıldı.

Bu davada Yapıcı’nın 17 yıla kadar hapsi istendi. Fakat 2015’te 26 sanıklı bu davanın tüm sanıklarının beraatine karar verdi.

İKİNCİ BERAAT

2015’teki beraat kararından 4 yıl sonra hazırlanan yeni iddianamede ise 15 kişi ile birlikte yargılandı. Osman Kavala’nın tutuklu olduğu davanın son duruşması 18 Şubat 2020‘de görüldü ve İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Mücella Yapıcı ve diğer sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, beraat kararlarını 22 Ocak 2021‘de kaldırdı. Daire, dava dosyasının yeniden incelenmek ve hüküm kurulmak üzere ilk derece mahkemesine gönderilmesine hükmetti. Eksik delillerin sağlanması ile yargılamanın devamına karar verildi.

ÜÇÜNCÜ DAVA: AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Gezi davasında yargılanan 16 sanıktan aralarında Mücella Yapıcı ile tutuklu iş insanı Osman Kavala‘nın da bulunduğu 9 kişi hakkında verilen beraat kararlarının istinaf mahkemesince bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 21 Mayıs 2021‘de başlandı.

Mücella Yapıcı duruşmada iddianameyi kabul etmediğini belirterek “Ben aynı iddianameyle iki kere yargılandım, beraat ettim, beraatim kesinleşti. Sonra aynı iddianameyle tekrar yargılandım, tekrar beraat ettim. Davaları bu kadar karıştırarak Gezi’yi kriminalize edemezsiniz. Gezi onurumuzdur” dedi.

Bugün kararını açıklayan mahkeme, Mücella Yapıcı’ya 18 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanmasına hükmetti.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları