2 Haziran 2023 - Hoş geldiniz

MUĞLA MİLAS’IN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI TOKAT, ALİ AĞAOĞLU’NUN 30 BİN KİŞİLİK TATİL KÖYÜ PROJESİNE İNŞAAT RUHSATI VERDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MUĞLA MİLAS’IN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI TOKAT, ALİ AĞAOĞLU’NUN 30 BİN KİŞİLİK TATİL KÖYÜ PROJESİNE İNŞAAT RUHSATI VERDİ

Eklenme : 21.03.2022 - 19:34

MUĞLA MİLAS’IN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI TOKAT, ALİ AĞAOĞLU’NUN 30 BİN KİŞİLİK TATİL KÖYÜ PROJESİNE İNŞAAT RUHSATI VERDİ

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi’ne 16-30 bin kişilik tatil köyü yapacak olan iş insanları Besim Tibuk ve Ali Ağaoğlu ortaklığındaki şirket, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bildirimde inşaat ruhsatının alındığını bildirdi.

Gazete Duvar’dan Selçuk Arslan’ın haberine göre inşaat ruhsatının CHP’li Milas Belediyesi tarafından verildiği ortaya çıktı. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, toplumun yanlış bilgilendirildiğini savunarak proje karşı durulmaması gerektiğini söyledi.

ÇEVRECİLER: ÖLÜM FERMANI NİTELİĞİNDEKİ PROJE

Projenin, dünyanın sayılı sulak alanları arasında sayılan ve yüzlerce çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Mandalya Körfezi’ne ciddi zararlar vereceğini söyleyen çevreciler bugün Milas Belediyesi önünde eylem yaptı. Muğla Çevre Platformu adına basın açıklamasını MUÇEP Milas Eş Sözcüsü Neşe Tuncer yaptı. Tuncer, “Biz binlerce yıllık tarihe dayanan ekolojik ve kültürel bağların hepimizin yaşamı açısından önemini kavramış bireyler olarak, şimdi burada Milas’ta, Milas sınırları içinde olmakla beraber ne sadece Milas’a ait olan ne de kaderi sadece halihazırdaki kamu yöneticilerine teslim edilebilecek bir alanın önemini yeniden hatırlatmak ve bu alanın ölüm fermanı niteliğindeki projeye geçiş izni verenlere karşı sözümüzü söylemek üzere buradayız” dedi.

Çevreciler, Milas Belediyesi önünde projeye verilen izni protesto etti. 

Proje alanının daha önce kesin korunacak alanlar listesine alındığını hatırlatan Tuncer, “Bargilya Sulak Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Kesin Korunacak Hassas Alan olarak en üst seviyede koruma statülerine sahip. Yetkililer için tercüme etmek gerekirse, deniyor ki, ‘buraya zarar verebilecek herhangi bir işleme izin verme, yaşat, koru.’ 26 Haziran 2021’deki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ‘kesin korunacak hassas alan’ ilanından sonra, Bargilya Sulak Alanı için “koruma amaçlı imar planı” hazırlanmış mıdır? Bu yönde bir çalışma var mıdır?” diye sordu.

Muhammet Tokat

BAŞKAN TOKAT: ÇEVRE DENGELERİ DÜŞÜNÜLEREK YAPILMIŞ BİR PROJE

Proje ile ilgili açıklama yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, toplumun yanlış bilgilendirildiğini savundu. Projenin ilçe turizmine katkı sunacağını belirten Tokat, “Bu planlamalar çerçevesinde burada bir yatırım var. Bu projeler, yatırımlar görülmeden herkes bir şeyler söylüyor. Tabii ki, Tuzla’daki sulak alanın durumu ile ilgili biz de herkes kadar hassasız. Hatta burada açılmış bir davamız da var. Sulak alana dokunacak, herhangi bir şekilde bir şey olursa biz onun karşısına dikiliriz. Ama burada bir mülkiyet ve buna bağlı imar düzenlemesi var. Buna göre ve Avrupa ölçeğinde planlanmış çevreci ve her türlü enerjisi, atığı, suyuyla geniş çaplı düşünülmüş ve Milas içerisine yapılması planlanmış bir yatırım. Bununla ilgili bizim yasal çerçevede yapılan müracaatlarla ilgili karar verme mecburiyetimiz var. Bu noktada keyfimiz böyle istiyor diyerek başka bir şey yapmamız mümkün değil. Ama bu bölgede turizm anlamında çevre dengeleri düşünülerek yapılmış bir proje. Ben karşı durulmaması düşüncesi içerisindeyim. Çünkü Milas, turizm potansiyeli çok yüksek bir ilçe. Bu potansiyelin hayata geçirilmesi noktasında ana noktalarda hassasiyetleri göstererek bizim bir karar üretmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları