MUHARREM İNCE’NİN SİYASETE DAMGASINI VURDUĞU GÜNÜN ÖZETİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MUHARREM İNCE’NİN SİYASETE DAMGASINI VURDUĞU GÜNÜN ÖZETİ

04.05.2018 - 21:43

MUHARREM İNCE’NİN SİYASETE DAMGASINI VURDUĞU GÜNÜN ÖZETİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı spor salonunda CHP’nin cumhurbaşkanı adayını açıkladı. Kılıçdaroğlu, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnceyi kürsüye çağırarak adaylığını açıkladı. İnce, CHP rozetini çıkararak Kılıçdaroğlu’na teslim etti ve “39 yıl CHP’nin rozetini taşımış biri olarak tarafsız cumhurbaşkanı olacağım” dedi. Kılıçdaroğlu ise 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağını belirttiği İnce’nin yakasına Türk bayrağı rozeti taktı.

KILIÇDAROĞLU: BUGÜN BİR YOL AYRIMINDAYIZ

Kılıçdaroğlu kürsüye gelerek yaptığı kısa konuşmasında özetle şunları söyledi:

Bugün bir yol ayrımındayız. Siyasal partilerle ittifak yapmak istiyoruz. Bu ülkede kutuplaşmaya son vermek istiyoruz. İnanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden, kimlik üzerinden siyaset yapılmamasını istiyoruz. Bunun için en geniş ittifakı yapmak istiyoruz. Demokrasi kültürünü geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. 20 Temmuz’dan sonra kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır, çünkü bağımsız yargı yoktur. Yargı hiyerarşisi çökmüştür. Hapishaneler tıka basa doludur, kimi suçlu olduğu, kimin suçsuz olduğu belli değildir. 25 Haziran’dan dağlarda çiçekler açacak.”

Bu konuşmanın ardından İnce’yi kürsüye çağıran Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’ye Türk bayrağı rozetini taktı. İnce  “Allah’ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı adayı olacağım. 80 milyonun, Ak partililerin, HDP’lilerin, MHP’lilerin, sağcıların, solcuların herkesin adayı olacağım. Tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım” dedi ve CHP rozetini çıkararak Genel Başkan’a teslim etti. Ardından salonu dolduran kalabalığa seslenen  Muharrem İnce şunları söyledi:

 

”Kendinden başka bir şey düşünmeyen bir insandan bu millete fayda gelmez. Bu iki parti başkanına iyi bak. Kim kendi çocuklarını düşünüyor, kim milletin çocuklarını düşünüyor? Türkiye tıpkı 1402’deki gibi fetret devri yaşadı. 24 Haziran’da fetret devri bitiyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin cumhurbaşkanı adayı olmaz. Cumhurbaşkanı tektir. Şimdi bana “Senin tecrüben yetermi devleti yönetmeye” diyor. Tecrübeye bakarsa, askere gitseydik eğer ben çavuş olurdum, o onbaşı olurdu. Siyasette ondan kıdemliyim.”

 

”Meclis’te sayısız oturuma katıldı. 1 Mart’ta Meclis’te oy kullanmış şeref milletvekiliyim ben. Sayın Erdoğan’ın Meclis’e ilk geldiği günü hatırlıyorum. Oy bile kullanamıyordu. Mesele diplomaya gelirse 8 dönemlik transkripimi de ortaya koymaya hazırım. Meydanlarda ekonomi konuşacağız, eğitim konuşacağız, tarım konuşacağız diye bekliyorum. Bunların yerine beni karalamaya çalışacaklarsa daniskasını yaparım. Bana “CHP’ye genel başkan olamadın, Türkiye’ye cumhurbaşkanı mı olacaksın?” diyorlar. Tayyip Erdoğan, Beyoğlu’na belediye başkanı olamadı, Türkiye’ye başbakan oldu. Ben cumhurbaşkanı mı olamayacağım? İki derdimiz var. Yüzde 51’i almak, iki yüzde yüzü tarafsız yönetmek. Terör nereden gelirse gelsin, ister FETÖ’den, ister PKK’dan, müdahale edeceğim.”

”Bugün benim doğum günüm. 54 yılı geride bıraktım. Hayatıma bundan sonra kendini vatana, millete adayan bir fani olarak devam edeceğim. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, şehit ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Kavgadan, kindarlıktan bıkmış, işinin, aşının, çocuğunun derdine düşmüş halkımızı selamlıyorum. Sayın Genel Başkanımıza, milletimizin önünde, partimize ve ülkemize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Tarihe not düşülek “Adalet Yürüyüşü”nü düzenlediği için Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’nu ayakta alkışlıyorum. Kendine muhalif bir ismi cumhurbaşkanı adayı yapmak her babayiğidin harcı değildir.”

”Geleceğimiz geri alacağız. Işığı yakmak görevimiz. Bizim derdimiz kavga değil, bizim derdimiz sorun çözmek. AKP-FETÖ ortaklığı Cumhuriyet’i rotasından çıkarmıştır. AYM, Anayasayı bir tarafa itmiştir. Yargı emir komuta altındadır. Troller yalan üretmek, pislik saçmaktadır. Gençlerimiz, akıllı evlatlarımız memleketi terk ediyor. Kendi çocukları bedelli askerlik yapıyor, bir de bedel ödeyerek askerlik yapan çocuklarımız var. Kardeşlerim size sesleniyorum. Bakın nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağım size anlatayım. Benim doktor olmuş, mühendis olmuş öğrencilerim var. Hepsinde payım olduğunu düşünüyorum, hepsiyle gurur duyuyorum. Notlarını değerlendirirken, adını görmeden okurdum kağıdı. Bana öğretmenlerim böyle öğretti. Bunlar ne yaptı? Üniversite kağıtlarını çaldırdı. Gençler size sesleniyorum. Çaldırmayacağım.”

”Bu ülkenin değerli avukatları, 50 bin avukat cübbelerinizi 24 Haziran günü arabanızda tutun. Her an sizi YSK’nın önüne çağırabilirim hazır olun. Sandıkta oyu, sınav sorularını, hazineden parayı çaldırmayacağız. Saray’a mı gidelim Çankaya’ya mı gidelim. Sarayı bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim. Bilim yuvası yapacağım. Bir yiğit memleket kurtarır. Kamuda yükselmeyi öyle bir sisteme bağlaycağız ki 100 yıl kimse değiştiremeyecek. Kimsenin Türk’lüğü, Kürt’lüğü ile ilgilenmeyeceğiz. Mesela veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız. Mesela parti il başkanından hakim, savcı yapmayacağız. Siz mi ülkeye adalet dağıtacaksınız? Ayıp ayıp. Beni cumhurbaşkanı olarak yargılayamayacak bir yargıcın ne işi olur? Önce adaleti sağlayacağız. Yarın Yalova’da ilk mitingimizi yapıp, Yalovalılarla helalleşiyorum. Saat 13.00 gibi Sayın Genel Başkan Yardımcımız Engin Altay, Parti Sözcümüz Tezcan ile birlikte bir yere gideceğiz. Ardından saat 13.30’da 1. Meclis’in önüne herkesi bekliyorum.”

İnce konuşmasını Cengiz Han’a ait ‘Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit bir memleketi kurtarır!’ sözünü salona tekrar ettirerek ‘helal olsun’ size diyerek bitirdi.

CHP’de Grup kararı ile Cumhurbaşkanlığı adayı gösterilen Muharrem İnce tarihi Meclis’e geldi. İnce, tarihi Meclis önünde binlerce kişiye seslendi.

“Bugün aynı tarihi mekanlarda sizlerle yürek yüreğe gönül gönüle. İlhamımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. O bizleri nasıl bir araya getirdiyse, ben de bu memleketi, o gençlerin bir abisi olarak onları bir araya getirmeye geldim. Öğrencilerim, evlatlarım, kardeşlerim, unutmayınız. Geçmişle bugünü kavga ettirenler, geleceği kaybederler. Ben geleceğimizi geri almak istiyorum. Ben bu memleketin evlatlarına iş bulacağım, aş bulacağım. Cumhurbaşkanı adayınız olarak 51 günlük seferberlik ilan ediyorum. Şimdiden söylüyorum; Ramazan ayında gece bir buçukta mitinglerimiz olacak. Sloganımız belli, ‘mazeret yok, marifet var.’ Şimdi buradan benim ustam, çoğumuzun ustası sayın Deniz Baykal’ı hastanede ziyaret edeceğim hayır duasını almak için. Oradan Yalova’ya gideceğim, babamın mezarını ziyaret edeceğim.”

Partililer, ‘Başkan İnce’, ‘Cesur İnce’ sloganları attı, hep birlikte İzmir Marşı’nı söyledi.

İNCE’NİN ADAYLIĞINA YANKILAR

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’ye ilişkin Sinan Oğan sosyal medya hesabı üzerinden “Kendisine parti içi mücadelede rakip olduğu halde Muharrem İnce’yi “hain” ilan etmeyip ve yine büyük bir olgunluk göstererek Cumhurbaşkanı adayı gösteren Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyorum. Memlekete demokrasi gelecekse bu önce partilere gelerek olur…” yorumunda bulundu.

Abdüllatif Şener : “Mevcut iktidar yapısında bir değişikliği halen özlüyoruz onun için çaba harcayacağız. Bu seçimleri önemli görüyordum, herkes önemli görüyor. Türkiye’nin geleceği açısından bir iktidar değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu süreçte, adaylığımın faydalı olacağını düşündüğüm için bunu ortaya koymuştum, gerekenleri de yaptım. Görevimi yaptığımı düşünüyorum. Sonunda ana muhalefet partisi Genel başkanı Muharrem İnce’yi aday olarak ilan ettiler. Memleket için hayırlı olsun. Demokratik bir seçim rekabeti olmasını, seçim güvenliğinin gerçek anlamda sağlanmış olmasını diliyorum ve Türkiye’nin değişime ihtiyacı var.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Yolları açık olsun. CHP’nin vermiş olduğu karar kendi kararları, iradelerine saygı duyuyoruz. Ancak biz Cumhurbaşkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi’nin göstereceği adayın kazanacağına olan inancımızı özellikle ifade etmek istiyoruz. 2’nci tura da HDP’nin adayı kalacak”

Altan Öymen: “İnce’nin Erdoğan karşısında kazanma şansı çok büyük. Nedenlerini anlatalım. Ülkede demokrasi elden gidiyor. Ne hakim teminatı ne de kuvvetler ayrılığı diye bir şey var. Bağımsız, özerk olması gereken kurumlar iktidarın emrine girmiş. Basının, televizyonların hali ortada. İktidarı saatlerce veren medya, muhalefete 5-10 dakika ayırıyor. Türkiye’nin partisi olan HDP’yi hiç göstermiyor. Devletin tüm imkanları iktidar partisinin emrinde.

Demokrasinin d’sinin kalmadığı böyle bir ortamdan geçiyoruz. Ülkeyi ve demokrasiyi kurtarmak gibi bir mücadele var. Bu haldeyken, bugünkü iktidarın karşısındaki bütün partilerin, bu demokrasi mücadelesini vaat eden, rozetini çıkararak ‘Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacağım’ diyen adamın çevresinde kenetlenmesi lazım.”

CHP’nin Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklaması uluslararası basının da gündeminde. İngiliz haber ajansı Reuters, dünya çapındaki abonelerine servis ettiği haberde, ‘CHP’nin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı en önde gelen ve en savaşçı milletvekillerinden birini‘ aday gösterdiğini belirtti.

İnce’nin “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım” sözlerine yer verilen haberde, “İnce, parlamentoda muhalefetin en güçlü konuşmacılarından biri olarak tanınıyor” denilip şu ifadeler kullanıldı:

“Erdoğan’ın sık sık kullandığı sert söylemleri karşılayabilecek, aynı zamanda hem muhafazakâr ve sağ kanattaki seçmenlerin, hem de partinin kendi tabanının desteğini alabilecek bir olarak görülüyor.”

Reuters haberinde, “Fakat Erdoğan’a yönelik en inandırıcı meydan okuma CHP’den değil, MHP’den ayrılıp geçen yıl İyi Parti’yi kuran eski içişleri bakanı Meral Akşener’den geliyor” denildi.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :