23 Ocak 2021 - Hoş geldiniz

MÜNBİÇ’TE IŞİD’İN DÜZENLEDİĞİ İLERİ SÜRÜLEN 5’İ ABD’Lİ ASKER 20 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ ”KUŞKULU” SALDIRININ YANKILARI SÜRÜYOR. ERDOĞAN OLAYI, TRUMP’IN ÇEKİLME KARARIYLA BAĞLANTILANDIRDI. ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE İSE..

Ana Sayfa » GÜNCEL » MÜNBİÇ’TE IŞİD’İN DÜZENLEDİĞİ İLERİ SÜRÜLEN 5’İ ABD’Lİ ASKER 20 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ ”KUŞKULU” SALDIRININ YANKILARI SÜRÜYOR. ERDOĞAN OLAYI, TRUMP’IN ÇEKİLME KARARIYLA BAĞLANTILANDIRDI. ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE İSE..

Eklenme : 16.01.2019 - 21:24

MÜNBİÇ’TE IŞİD’İN DÜZENLEDİĞİ İLERİ SÜRÜLEN 5’İ ABD’Lİ ASKER 20 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ ”KUŞKULU” SALDIRININ YANKILARI SÜRÜYOR. ERDOĞAN OLAYI, TRUMP’IN ÇEKİLME KARARIYLA BAĞLANTILANDIRDI. ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE İSE..

IŞİD, Suriye’nin Menbiç kentinde ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin devriye gezdiği sırada bir bombalı saldırı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında, patlamada 5’i ABD askeri 20 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarov’un ziyareti sırasında yaptığı açıklamalarda olayı değerlendirdi.

Erdoğan, Münbiç’te bugün IŞİD tarafından ABD askerlerine düzenlenen saldırıda 5’i ABD askeri 20 kişinin öldüğünü söyleyerek. saldırıyla ilgili olarak, “ABD’nin çekilme kararını etkileme anlamında olabilir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

 (YPG’ye verilen silahlar) Trump ile görüşmemizde bu konu gündeme gelmedi. Trump’la yaptığımız görüşme ağırlıklı olarak bölgeden buradaki ABD askerlerinin çekilmesi, bu çekilme esnasında neler yapabiliriz. Diğer konu da 20 mil güvenli bölge konusu. Bu konuda da Türkiye olarak biz güvenli bölge ile ilgili üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirttik.

– (Türkiye’nin AB üyeliği) Ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası sorunda aynı hassasiyetleri paylaştığımızı ifade etmek isterim. Hırvatistan, Türkiye’nin AB üyeliğinin en büyük destekçisidir.

– (Brexit) süreci yakından izliyoruz. Brexit ihtimali karşısında Birleşik Krallık ile ticari, ekonomik ilişkilerimizin etkilenmemesi için görüşmelerimiz sürüyor. Vatandaşlarımızın Türkiye-Avrupa Birliği ortaklık hukukundan kaynaklanan haklarını koruyacak önlemlerin alınması için de muhataplarımızla temas halindeyiz.

(Münbiç’te ABD askerlerine saldırı) Bize gelen bilgi 5’i ABD askeri 20 ölü var. Bu olayı DEAŞ üstlendi. Ama anlaşılan o ki Trump’ın almış olduğu kararı etkileme anlamında olabilir. Fakat ben Sayın Trump’ın bu noktadaki kararlılığını gördüğüm için, bu tür bir terör eylemine karşı geri durmayacağına inanıyorum. Çünkü, bir geri durma söz konusu olabilirsi bu bir defa DEAŞ’ın bir zaferi olur. Biz tam aksine DEAŞ’ın üzerine üzerine ülkemiz de dahil olmak üzere devam edeceğiz. Çünkü biz DEAŞ’ı o topraklarda bitireceğiz. Aynı şekilde diğer terör örgütlerini de bitireceğiz.

Bu arada ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Menbiç’teki saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada bombalı saldırıya değinmezken, “Birliklerimizi eve getiriyoruz, IŞİD yenildi. Ancak IŞİD’in çirkin yüzünü yeniden göstermeyeceğinden emin olmak için bölgede kalacağız, mücadelenin içinde kalacağız” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlenen bir etkinlikte konuşan Pence, ABD’nin Suriye’de IŞİD’e karşı verdiği mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Menbiç’te meydana gelen bombalı saldırının hemen ardından Amerikalı diplomatlara hitap eden Pence, konuşmasında saldırıya doğrudan atıf yapmadı.

‘ASKERLERİMİZİN VE KOALİSYON ORTAKLARIMIZIN KAZANIMLARINI KORUYACAĞIZ’

Pence, “Birliklerimizi eve getiriyoruz, IŞİD yenildi. Ancak IŞİD’in çirkin yüzünü yeniden göstermeyeceğinden emin olmak için bölgede kalacağız, mücadelenin içinde kalacağız. Askerlerimizin ve koalisyon ortaklarımızın kazanımlarını koruyacağız” ifadesini kullandı. Sputnik

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları