MURAT GÜZTOKLUSU- CANİP SEVİNÇ YAZDI- CHP’YE BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI BELİRLEMEDE YENİ BİR MODEL ÖNERİSİ “ANKATAY”

Ana Sayfa » GÜNCEL » MURAT GÜZTOKLUSU- CANİP SEVİNÇ YAZDI- CHP’YE BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI BELİRLEMEDE YENİ BİR MODEL ÖNERİSİ “ANKATAY”

12.12.2018 - 14:39

MURAT GÜZTOKLUSU- CANİP SEVİNÇ YAZDI- CHP’YE BÜYÜKŞEHİRLER İÇİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI  BELİRLEMEDE YENİ BİR MODEL ÖNERİSİ  “ANKATAY”

 

Murat GÜZTOKLUSU

Ekonomist ve Tarihçi-Yazar

 

Canip SEVİNÇ

Mak.ve End.Yük.Müh.-Ekonomist

 

12 Eylül  darbesinden sonra   “ Seçme Seçilme ve Siyasi Partiler Yasalarında” yapılan ve o günden günümüze   Anayasa dahil  pek çok yasa birkaç kez değiştiği halde değişmeyen  bu  iki yasa  nedeni ile  ülkemizde   demokratik  seçme seçilme  hakkının kullanılması   vicdanlar üzerindeki eksikliğini sürdürmektedir.

Son 15 yıldan bu tarafa baskın seçimler nedeni ile çoğu kez  önseçim  yapabilecek yeteri süre kalmadan yerel yönetim seçimlerine  gidilmektedir. Partilerin  parti tüzüğünün yetersiz kaldığı bu durumlarda daha farklı bir modelde örgütlenerek aday belirleme yöntemlerini daha radikal bir şekilde düzenleyebilmelerinin önünde Siyasi Partiler Yasası ve bazen de   Seçim Yasası engeline takılmakda  söz konusudur.

Parti  üst  yönetimleri  anti demokratik birçok unsuru bir arada içermesine ve parti içi demokrasiyi oldukça kısıtlamasına rağmen  çoğunlukla mevcut yasalardan  kaynaklanan  bu nahoş duruma uzun yıllardır  sağlıklı bir sonuçta  getirememişlerdir.

Otokratik yapıda değil ama kuruluşundan itibaren demokratik yapıda örgütlenmiş  bir siyasi parti olan CHP’de bu durum , mevcut  iç siyasi çekişmelerin nerede ise temel nedenidir.

Özellikle Milletvekili Genel Seçimleri ile Yerel Yönetim Seçimleri  öncesinde   bu  hastalık  oldukça rahatsız edici boyutlara ulaşır. 12 Eylülden bu tarafa devam eden nice başarısız seçim sonucuna  rağmen , sonuçta  yasaları değişebilecek siyasi güce ulaşılamadığından Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası üzerinde yeni bir düzenleme  veya yeni bir konsensüs  yaratılamamıştır. Ancak mevcut yasalar esas alınarak  Milletvekili Adaylarını veya Yerel Yöneticileri belirleyecek  daha bilimsel, daha akılcı ve daha adil ve tarafsız  yöntemler  bulunabilmesi doğrultusunda da  önemli bir çalışma yapıldığı, tartışılabilecek bir model ortaya çıkarıldığı da söylenemez.

Bunun ;14 Ekim 2018 Pazar Günü CHP Genel Merkezi  Toplantı Salonu’nda yapılan Ankara il Danışma Kurulu toplantısı geçmiş genel seçimlerin pek  çok  açıdan  değerlendirilmesinin yapıldığı toplantıda da  ortaya atıldığını görülmüştür.  Hatta  bu noktadan hareketle daha çok gelecek yerel seçimlerin irdelenmesi üzerinde   yoğunlaşılmıştır.

Bu yöndeki  eleştirilere ve ısrarlı önseçim taleplerine karşı öne sürülen itiraz ise yukarıda da belirtildiği gibi    resmi seçim takvimiyle bağlantılıdır. Bu takvime göre adaylar önseçimle belirlendiği takdirde seçim kampanyası için çok az zaman kalmış olacak ve bu süre çalışmalar için yetersiz kalacaktır.

Bu yorum bir çırpıda yapana atılabilecek nitelikte de  değildir. Bu zaman darlığı sorununa bir çözüm bulunmalıdır.

Bu konuda geçen seçimde CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı  Ön adayı olarak aday belirleme süreci ve yöntemiyle ilgili  bu makalenin yazarlarından Murat GÜZTOKLUSU tarafından ortaya atılan   ANKATAY MODELİ önerisini    yeniden biraz daha geliştirilmiş bir şekli  ile bir kez daha  gündeme getirmeyi demokratik bir görev sayıyoruz.

CHP Üyesi olup ,1999  Yerel Seçimlerinde DSP Çankaya Belediye Başkan Adayı , 2015 Yerel Seçimlerinde de Ankara Büyük Şehir Belediye Başkan Önadayı olan ODTÜ İktisat Fakültesi Mezunu ,İstanbul ve Ankara Belediyelerinde Genel Müdür olarak görevlerde bulunmuş , tarihçi- yazar ve bu makaleyi hazırlayanlardan  Murat GÜZTOKLUSU   geçen seçimlerde ortaya attığı ve  2019 Yerel  Seçimleri   öncesinde; biraz daha da birlikte geliştirerek  CHP’deki üst yöneticiler ,Ankara İl ve İlçe Yöneticileri  ve bir kısım Sivil Toplum Kuruluşları ile detaylarını paylaştığımız  kısaca M.GÜZTOKLUSU’nun ANKATAY adını verdiği ,Sn.Murat KARAYALÇIN’nın  “özellikle  bütün büyük şehirlerde belediye başkan adaylarını belirlemeye yönelik bir model olabileceğini  düşüncesini  belirttiği,  en az    Hakim   nezaretinde üye ile ön seçim kadar   geniş bir tabanlı değerlendirme  ağırlıklı ve bir o kadar adil ,akılcı ve bilimsel bir aday belirleme  yöntemi bir   önseçim  benzeri  model  önermesidir   ANKATAY .

Niçin böyle bir modele gerek duyulmuştur.

Öncelikle YSK’nun  seçim takvimini ilan etmeden önce adayı kamu oyu  ve seçmen önüne  çıkararak seçmen ile diyaloğunu sağlamak ve adayın proje ve vizyonunu ortaya koyabilmesine fırsat yaratmak en önemli gerekçemizdir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayımız hep zaman fukaralığından yakınmıştır. Erken kalkan yol alır.CHP son yıllarda her türlü seçimde en geç  sahaya çıkan ve seçim kaybetmesinde önemli nedenlerinden birisi bu olan bir siyasi partidir. Bu modeli uygulayarak  özellikle  zamanın daha da önemli olduğu büyük şehirlerde  bu sorunu aşabilir. Bu modelde; büyük şehir  belediye başkan adayları Sosyal  Demokrat,Halkçı,Devrimci bir siyasi parti olan CHP’nin siyasi vizyon ve politikaları doğrultusunda nasıl bir belediyecilik anlayışı getirerek ve hangi  özgeçmiş , bilgi ve birikim ile ve hangi projeler ile kente ve kentliye hizmet vereceği konusunda  parti genel merkezinde bir sunum ve mülakaata  alınırlar.

Bu  sunum ve mülakaata ; CHP Genel Başkanı,Genel Sekreteri, CHP’nin o ildeki  İl Yöneticileri, İlçe Yöneticileri, merkezdeki ilçe Belediye Başkanları, Belediye  Meclis Üyeleri, Parti Meclisi ve MYK Üyeleri  sunum yapan adayları  dinler ve ona sorular sorabilirler. Bütün aday adaylarının sunum ve mülakatları bittikten sonra  adayın belirlenmesi için her bir yetkili kendi görüş ve değerlendirmesine göre  ortaya konulan sandığa  akılındaki belediye başkan adayının adını atar.

Sandıktan en fazla oyu alarak çıkan aday Belediye Başkan Adayı olarak belirlenir. Eşitlik halinde son iki aday için tekrar oy kullanılır. İkinci kez eşitlik halinde Belediye Başkan Adayını  CHP Genel Başkanı belirler.

Burada  üye ile önseçimden farklı olarak aday profili daha teknik ve daha detaylı belirlenmiş olur.Bugün herbirisi birer sorun yumağı olan büyük şehirlerin en üst tepe yöneticisinin  partili olması kadar ve hatta ondanda önemli olarak işin uzmanı,  yetkin, nitelikli  bir proje adamı ve yönetici olması  tüm kamu oyunca bilinen ve özlenen  oldukça bilimsel ve basit  bir gerçektir. Ve bu yöntem ile belirlenen aday  bu nedenle daima  bir adım önde seçime giriyor  ve çok şanslı  bir aday demektir. Modelde esas itibarı ile hem  kenti iyi yönetecek bir aday ile hem de seçimi alabilecek bir vizyonu bir araya getiren bir modeldir. Diğer taraftan iyi partili olmaktan  öte iyi proje adamı olmanın önemi ortaya çıkmakta , iyi proje adamı  iyi bir partiliye  tercih edilebilecekse  bu şansa sahiptir. Burada partimizin liyakat anlayışı kamuoyunun önüne konulacak  bu liyakat fırtınası  aday  gösterilecek başkandan itibaren  yakalanabilirse  yeni  Belediyeciliğin en önemli  hendikaplarından  birine  daha ilk  günden neşterde vurulmuş olacaktır.

Son yıllarda bütün batı toplumlarında   yerel yönetimlerde adaylar  projeci nitelikleri  ön planda tutularak  seçmen  tarafından  göreve getirilmektedirler.

Modelleri uzmanlar ortaya atar. Kamu oyu benimser ve siyaset  uygular. Bu  inançla tüm vatandaşlarımızın  ülkemizin geleceği adına desteğine muhtacız.

M.GÜTOKLUSU   Tarafından geçen seçimler öncesinde Genel Başkanlığa dilekçe ile Genel Başkan yardımcıları ve Genel Sekretere ise özel görüşmelerle sunulan  bu model maalesef geçen dönem uygulamamış ve ANKARA,İSTANBUL,ANTALYA,ADANA,MERSİN  gibi büyük şehirlerimizde başarılı sonuçlarda alınamamıştır.

Eğer başka bir parti ile Büyük Ş.B.Başkanlığı  Adayının  ittifakla  belirlenmesi konusunda bir siyasi anlayış ortaya çıkmışsa bu taktirde  adayın aday adayları arasında ÇİFT ANKATAY veya ORTAK ANKATAY yapılarak birlikte  mülakaata alınıp birlikte değerlendirilmesi ve birlikte oylanarak kamu oyu karşısına en güçlü ve sağlam irade  ortaya konularak çıkılması en akılcı karar olacaktır.

Partimizin önümüzdeki seçimlerde büyük şehirlerde daha başarılı sonuçlar alabilmesi inancıyla ANKATAY MODELİNİ  yeniden   partimizin  her kademedeki yöneticisini  bilgilendirmek  ve yeni bir model ile  eylemde  ve yeni başarılarda  buluşturmak istediğimizi  ifade etmek  istiyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :