MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA İÇİN ANKATAY

Ana Sayfa » GÜNCEL » MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA İÇİN ANKATAY

18.10.2018 - 20:31

MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA İÇİN ANKATAY

 

14 Ekim 2018 Pazar Günü CHP Genel Merkezi  Toplantı Salonu’nda yapılan Ankara il Danışma Kurulu toplantısı geçmiş genel seçimlerin değerlendirilmesi kadar, hatta daha çok gelecek yerel seçimlerin irdelenmesi üzerinde yoğunlaştı.

Yapılan değerlendirmelerde geçen yerel seçimlerde aday belirlemede izlenen “devşirme” yönteminin örgütlerde yarattığı travmatik etkilerin aradan geçen beş yıla karşın sürdüğü açıkça görülmektedir. Kısaca “Mansur Yavaş Faciası” olarak nitelenen bu olayda söz konusu kişinin “devşirme” dahi olamadığı eski kimliğini en hoyrat biçimde sürdürdüğü, yeni kimliğini ötelediği görülmüştür.

Konuşmacılar en ağır sözlerle yapılan bu vahim yanlışı vurguladılar ve Genel Merkezi bu seçimde de aynı yanlışa düşmemesi için çok açık ve kesin ifadelerle uyardılar.

Bu yöndeki eleştirilere ve ısrarlı önseçim taleplerine karşı öne sürülen itiraz ise resmi seçim takvimiyle bağlantılıdır. Bu takvime göre adaylar önseçimle belirlendiği takdirde seçim kampanyası için çok az zaman kalmış olacak ve bu süre çalışmalar için yetersiz kalacaktır.

Bu yorum bir çırpıda yapana atılabilecek nitelikte değildir. Bu zaman darlığı sorununa bir çözüm bulunmalıdır. Bu konuda geçen seçimde CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı  Önadayı olarak aday belirleme süreci ve yöntemiyle ilgili yaptığım ANKATAY MODELİ önerisini yeniden gündeme getirmeyi demokratik bir görev sayıyorum.

Bu modele göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Türkiye’nin genel siyaseti açısından taşıdığı önem dolayısıyla CHP’nin Kurultay’dan sonra en üst karar organı olan Parti Meclisi’ni doğal yakından ilgilendirecektir. Aynı şekilde bu konu kampanyayı yürütecek olan il ve ilçe örgütlerini yakından ilgilendirmektedir. O nedenle Parti Meclisi’ne ek olarak Ankara İl Yönetim Kurulu üyeleri ve bütün ilçe başkanları da bu karar sürecine katılmalıdır.

Bu önseçmenlere Ankara Milletvekilleri ve Ankara Belediye Meclisi üyelerinin katılmaları da son derece yararlı olacaktır. Ankara eski Anakent Belediye Başkanı ve mevcut belediye başkanları da eklenebilir. Sivil Toplum Kuruluşlarından bazı temsilciler de sürece katılabilir. Bu katılımcıların yer alacağı bir günlük Ankara Çalıştayı düzenlenmelidir. Ankara Çalıştayı (ANKATAY) toplantısında bütün önadaylar Ankara için düşündükleri projeleri ve politikaları yani Parti İlkeleri doğrultusunda hazırladıkları kendi Ankara Programları’nı ve seçim kazanmak için öngördükleri seçim stratejisini anlatacakları bu sunum adından sunulan konuların tartışması yapılacaktır.Birer saat sunum birer saat tartışmalardan sonra kapalı oylama / açık sayım ilkesine göre önadayları tanıyarak, sunumlarını tartışarak en uygun aday belirlenecektir. Bu katılım ve temsil gücü yüksek ANKATAY modeli ile belirlenecek aday derhal seçim çalışmalarına başlayacak diğer ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği önadayları da resmi önseçim takvimine göre yapılacak önseçime kadar bu Anakent Başkent Adayı’nın lokomotif olacağı bu seçim kampanyasına katılarak kendilerini gösterecekler ve kendi önadaylık süreçlerini bu ana kampanya içinde gerçekleştireceklerdir. Ankara Belediye Başkanları’mızdan ve geçen seçim dönemi PM üyesi olan Sn. Karayalçın bu modeli benimsemiş yalnız Ankara için değil başta İstanbul olmak üzere beş büyük anakent içinde rahatça uygulanabileceğini belirtmiştir.

Genel Başkanlığa dilekçe ile Genel Başkan yardımcıları ve Genel Sekretere ise özel görüşmelerle sunduğumuz bu model maalesef geçen dönem uygulamamış örgütte büyük travmalar yaratan Mansur Yavaş oldubittisiyle karşılaşılmıştır. Bu zat sağlanan bütün siyasi ve maddi desteğe karşın kazanamamıştır. Kazansa dahi CHP’nin kazanması sayılmayacak, bu zatın kafa yapısına göre belediye yönetimi oluşturulacaktı.

Özetle hiçbir zaman kaybedilmeden uygulanacak ANKATAY modeli ile en az üç ay daha kazanılacak ve proje odaklı bir kampanyaya Ankara çeyrek asrı bulan Fetret Devrinden çıkabilecektir

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :