MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA YÜZYILI

Ana Sayfa » GÜNCEL » MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA YÜZYILI

13.10.2018 - 21:01

MURAT GÜZTOKLUSU YAZDI- ANKARA YÜZYILI

ANKARA YÜZYILI

MURAT GÜZTOKLUSU

Bugün Ankara’nın başkent oluşunun 95.Yıldönümünü kutluyoruz. 24 Temmuz 1923’te Lozan Antlaşması imzalanmış ve Ağustos ayında toplanan 2.TBMM tarafından görüşülerek onaylanmıştı. Antlaşma gereği altı hafta içinde işgal kuvvetleri İstanbul ve Gelibolu’yu boşaltacaklardı.    Nitekim son düşman askerleri 6 Ekim’de Türk Bayrağı’nı selamlayarak İstanbul’u terk etmişlerdi.

Artık bir karar verilmesi elzemdi. 16 Mart 1920’de İstanbul’un işgalinden sonra 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM adıyla toplanan Kamutayımız 3.5 yıl burada çalışmış TBMM Hükümetleri dolayısıyla Bakanlıkları, Genelkurmayı 25.000 nüfuslu bu bozkır kasabasına yerleşmiş, Türkiye’nin yeni rejiminin fiili başkenti haline getirmişti.

 

İstanbul kurtarılınca 1453’ten beri Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan bu görkemli şehir yeniden başşehir olacak mıydı? Ama hayır Ankara’da Gazi Mustafa Kemal’in önderliğindeki Halkçı ve Devrimci kadrolar tüm yoksunluklara karşın Kurtuluş Savaşı deneyimini de değerlendirerek tarihi ve cesur bir hamle ile başkent olmasını TBMM kararına bağlamıştı. Ankara’nın başkent oluşunun hemen akabinde, 16 gün sonra, 29 Ekim’de cumhuriyet rejiminin ilanı izleyecekti. Böylece Yeni Türkiye’nin sacayağı gibi üzerine yerleşeceği üç temel karar üç ay içinde peş peşe alınarak sağlam bir yapı kuruluyordu.

 

Aslında işin biraz daha derinine bakacak olursak daha önce de kısaca değindiğimiz gibi Ankara’nın fiili başkent oluşunu 23 Nisan’da TBMM’nin açılmasına ve hatta  Anadolu Devriminin İstanbul Hükümetine alternatif olarak kurduğu Halkçı ve Devrimci bir mekanizma olan Temsil Heyetinin ve onun reisi olan Gazi Mustafa Kemal’in 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişine kadar götürebiliriz.

Bütün bu değerlendirmelerden çıkan sonuç önümüzdeki 27 Aralık’ta Ankara’mızın Türkiye’nin başkenti oluşunun 100.yıldönümünü kutlayacağız. Bundan hareketle 1071 Malazgirt Zaferiyle başlatılan 9.5 asırlık Türkiye Tarihi’nin son yüzyılını ANKARA YÜZYILI  olarak isimlendirmek isabetli bir karar olacaktır.

 

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :