MUSTAFA ŞENTOP 328 OYLA ÜÇÜNCÜ TURDA MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

Ana Sayfa » GÜNCEL » MUSTAFA ŞENTOP 328 OYLA ÜÇÜNCÜ TURDA MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

07.07.2020 - 21:24

MUSTAFA ŞENTOP 328 OYLA ÜÇÜNCÜ TURDA MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanlığı seçimi için gizli yapılan oylamanın üçüncü turunda, Mustafa Şentop 328 oyla Meclis Başkanı seçildi.


TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanlığı seçimi için gizli yapılan oylamanın üçüncü turunda, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 328 oyla yeniden TBMM Başkanı seçildi.

Seçim sonuçlar açıklanırken Mustafa Şentop’un yanında eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın oturması dikkat çekti.

Başkanlık seçiminin ardından konuşma yapmak için kürseye gelen Mustafa Şentop, MHP’ye verdiği açık destek için teşekkür etti. Ancak MHP-AKP’nin sandalye sayısının 340, aldığı oy 328 olunca seçimde 12 fire olduğu dikkat çekti.

Başkanlık Divanı üyeliklerinin seçiminin ardından CHP’den Süreyya Sadi Bilgiç, Haydar akar HDP’den Nimetullah Erdoğmuş HDP’nin başkanvekili adayları olarak açıklandı.

SEÇİM ÜÇÜNCÜ TURUN SONUNDA SONUÇLANDI

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan’ın başkanlığında yeni Meclis Başkanı’nı seçmek için toplandı.

Gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Daha sonra seçim sürecine ilişkin alınan karar gereğince, Genel Kurulda Meclis Başkanlığı seçimine geçildi.

İLK TUR OYLAMA SONA ERDİ

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanı seçimi için ilk tur oylama sona erdi.

TBMM Başkanlığı seçiminin birinci turunda adaylar seçilebilmek için gerekli olan 400 oya ulaşamadı.

TBMM Genel Kurulunda yapılan birinci tur oylamada 556 milletvekili oy kullandı.

AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 324, CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç 131, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu 50, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 34, TİP Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş 9 oy aldı. 8 oy da geçersiz sayıldı.

Adayların hiçbiri TBMM Başkanı seçilmek için gerekli olan olan üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuna, yani 400 oya ulaşamadı.

İKİCİ TUR OYLAMADANDA SONUÇ ÇIKMADI

Meclis Başkanı seçimi için ikinci tur oylamaya geçildi.

Genel Kurul’daki Meclis başkanlığı seçiminde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli  ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da  katıldı.

Başkanlık seçimi için Şentop ile birlikte HDP’nin adayı Erol Katırcıoğlu, CHP’nin adayı Haluk Koç, İyi Parti’nin adayı İmam Hüseyin Filiz ve TİP adayı Erkan Baş yarışıyor.

Meclis İç Tüzüğü uyarınca seçim gizli oylama şeklinde dört tur olarak yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

AKP’nin  291, MHP’nin 49 sandalyesi var. MHP aday çıkarmayacağını “Cumhur İttifakı”nın gereği olarak AKP’nin adayını destekleyeceğini açıkladı.

ERKAN BAŞ SEÇİMDEN ÇEKİLDİĞİNİ AÇIKLADI

İkinci tur oylamasının başında, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, verdiği dilekçeyle Meclis Başkanlığı yarışından çekildiğini duyurdu.

Baş’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Anayasa ve İçtüzük gereği herhangi bir siyasi parti grubunun aday göstermesinin yasaklandığını hatırlatmak, Başkanlık seçiminde kişilerden ve partilerden ziyade fikirlerin yarışması gerektiğine işaret etmek, milletvekillerinin özgür iradelerini kullanmalarına imkan tanıyabilmek, Meclis’te grubu olmayan siyasi partilere üye ve bağımsız milletvekillerinin çalışmalara katılma koşullarına dikkat çekmek için, ve en önemlisi TBMM Başkanlık seçimlerinde de bir kez daha emekçi halkın sesini taşımak üzere, aday olmuştum. 1. Tur oylaması sonrasında seçim kapsamında amaçlarımıza ulaştığımızdan hareketle adaylıktan çekiliyorum. Gereğini saygılarımla arz ederim.”

SEÇİM ÜÇÜNCÜ TURA KALDI

TBMM Genel Kurulu’nda, Meclis Başkanlığı seçimi için gizli yapılan ikinci tur oylamasında AKP’nin adayı Mustafa Şentop 329, CHP’nin adayı Haluk Koç 133, HDP’nin adayı Erol Katırcıoğlu 53, İyi Parti’nin adayı Hüseyin Filiz 36 oy aldı. TBMM üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu olan 400 oya ulaşamadı. Meclis Başkanı seçimi için üçüncü tur oylamaya geçildi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :