MUŞ’UN MUCİZE SPORCUSU. TEK AYAKKABIYLA 3 BİN 500 METRE KOŞTU ALTIN MADALYA KAZANDI

Ana Sayfa » GÜNCEL » MUŞ’UN MUCİZE SPORCUSU. TEK AYAKKABIYLA 3 BİN 500 METRE KOŞTU ALTIN MADALYA KAZANDI

20.02.2019 - 10:39

MUŞ’UN MUCİZE SPORCUSU. TEK AYAKKABIYLA 3 BİN 500 METRE KOŞTU ALTIN MADALYA KAZANDI

Portekiz´in Albufeira şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Şampiyonası´nda, Fenerbahçe Genç Kadın Atletizm Takımı birinci olurken, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu (BESYO) öğrencisi genç atlet Emine Akbingöl de yarışmaya damga vurdu. Akbingöl, takım halinde elde edilen şampiyonluğun yanı sıra, ferdi kategoride de altın madalya kazandı.

Musovası.com’da yer alan habere göre genç sporcu bu başarısını, 3 bin 500 metreyi ayakkabısının biri ayağında, biri elinde koşarak kazandı. 4 bin 270 metrelik parkurun 500 metresinde bağcıklarına çip takılı ayakkabının ayağından çıkması üzerine, çipli ayakkabıyı elinde taşıyan Emine, parkurun geri kalan bölümünü olduğu gibi koştu. Kurallar gereği kamera görüntüleri olsa dahi, çipin takılı olduğu ayakkabının finişi geçmesi gerektiğini hatırlatarak, o anları anlatan Emine Akbingöl, “Ayakkabım ayağımdan çıktığında ilk etapta kendimi çok kötü hissettim. Tekrar giymek ve ayakkabısız devam etmek arasında kaldım. Ayakkabıyı tekrar giyersem, zaman kaybedecektim ve rakiplerimin arkasında kalacaktım. Bende ayakkabıyı orada bırakıp tek ayakkabıyla koşmaya devam ettim. O esnada yarışmanın Portekizli baş hakemi ayakkabıyı bana verdi. Çipli ayakkabıyla yarışı bitirmek zorunda olduğum için 4 bin 270 metrelik parkurun 3 bin 500 metresini bir elimde ayakkabı, bir ayağım ayakkabısız koştum. Yarışma parkuru 1 küçük tur ve 2 büyük tur şeklinde koşuldu. Ayakkabım küçük tur koşulurken çıktı. Bu şekilde koşmak gerçekten zordu. Bir yandan ayakkabısız ayağım doğal olarak koşarken acıyor, diğer yandan elimde tuttuğum ayakkabıyı düşürmemeye çalışıyorum. Kolay olmadı ama başardım. 15.07´lik derecemle altın madalya kazandım” şeklinde konuştu.

 

“Tek Ayakkabıyla Altın Madalya Kazandım”

Daha öncesinde de bu yarışlara katıldığın hatırlatmasında bulunarak, bu sefer tek ayakkabıyla altın madalya kazandığını ifade eden Akbingöl, “Bu yarışlarda daha önce iki ikincilik, bir dördüncülük elde etmiştim. Bu sene ise tek ayakkabıyla altın madalya kazandım. Benim için unutamayacağım bir anı oldu. Öte yandan Sırbistan´da düzenlenen Yıldızlar Balkan Şampiyonası´nda bin 500 metrede birinci, Çekya´da düzenlenen Avrupa Kulüpler Şampiyonası´nda 3 bin metrede altın madalya kazanmıştım” diye konuştu.

 

Üzerinde emeği olanlara teşekkür ederek, var olan hedefini dile getiren Akbingöl, “Okul ve antrenmanlar birlikte zor olsa da rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, okul müdürümüz Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ve hocalarım yardımcı oluyorlar. Ben de bu sayede hem derslerimi hem de antrenmanlarımı aksatmıyorum. Kulübüm Fenerbahçe´ye, atletizm şubemize ve antrenörüm Naim Koçlardan´a da teşekkür ediyorum. Şimdi hedefim Temmuz ayında yapılacak Avrupa Gençler Şampiyonası. Orada 5 bin metre koşacağım. Asıl hedef ise 2024 olimpiyatları” dedi.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :