MUTSUZLAR ÇÜNKÜ AZARLANARAK, ÖTEKİLEŞTİRİLEREK YÖNETİLİYORLAR..TÜRKİYE’DE ”MUTLUYUM” DİYENLERİN ORANI HIZLA GERİLEDİ

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » MUTSUZLAR ÇÜNKÜ AZARLANARAK, ÖTEKİLEŞTİRİLEREK YÖNETİLİYORLAR..TÜRKİYE’DE ”MUTLUYUM” DİYENLERİN ORANI HIZLA GERİLEDİ

11.10.2020 - 10:58

MUTSUZLAR ÇÜNKÜ AZARLANARAK, ÖTEKİLEŞTİRİLEREK YÖNETİLİYORLAR..TÜRKİYE’DE ”MUTLUYUM” DİYENLERİN ORANI HIZLA GERİLEDİ

Türkiye’de kendini mutlu olarak niteleyenlerin oranı son 9 yılda yüzde 89’dan yüzde 59’a geriledi.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; Yaşanan düşüş ile 2015 yılından itibaren Türkiye’deki mutluluk oranı global ortalamanın altına geriledi.

 

Sonuçlar Ipsos’un global mutluluk araştırmasından. 27 ülkede 19 bin 516 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada dünya genelinde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 63 oldu. Türkiye’de mutluluk oranı yüzde 59 ile genel ortalamanın altında kaldı. Türkiye 2011’deki sonuçlarla karşılaştırıldığında son 9 yılda mutluluğun en keskin düştüğü birkaç ülkeden biri olarak öne çıktı.

İLK SIRADA SAĞLIK

2011’de yapılan araştırmada Türkiye’nin mutluluk oranı yüzde 89 idi. Türkiye’de kendini mutlu olarak niteleyenlerin oranında ise son 1 yılda yüzde 6’lık artış yaşandı. Dünya genelinde mutluluk kaynaklarında ilk 5 sırada sağlık (%55), eş veya sevgili ile ilişki (%49), çocuklar (% 49), hayatın bir anlamı olduğunu hissetmek (% 48) ve yaşam koşulları (% 45) olarak sıralandı. Pandemi öncesinde yapılan araştırma ile kıyaslandığında, ilişkiler, sağlık ve güvenlik durumunun mutluluk üzerindeki etkisinin arttığı görüldü.

MUTLULUK LİDERİ ÇİN

2020 yılının mutluluk lideri Çin oldu. Çin’de katılımcıların yüzde 93’ü mutlu olduğunu söyledi. Bu ülkeyi Hollanda (%87) ve Suudi Arabistan (%80) izledi. 2011 ile kıyaslandığında global olarak mutluluk oranı 14 puan düştü. En keskin düşüş Meksika, Türkiye, Güney Afrika, Arjantin ve İspanya’da yaşandı. En keskin mutluluk artışı ise 2011’den bu yana 15 puan artışla Çin’de gerçekleşti.

 

Sosyal medya en çok Türkleri mutlu ediyor

Araştırmanın detayında, mutluluk nedenleri ülkelere göre listelendi. Sosyal medyanın mutluluk kaynağı olarak görülmesi bölümünde Türkiye listenin zirvesinde.

Global ortalamada ‘Sosyal medya beni mutlu ediyor’ diyenlerin oranı yüzde 45 iken Türkiye’de bu oran tam yüzde 70. ABD’de bu oran sadece yüzde 31. Türkiye’de ‘başarılı bir insan olarak tanınmak’ da mutlulukta global ortalamanın yaklaşık iki katı kadar; % 65 seviyesinde etkili…

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :