25 Mart 2023 - Hoş geldiniz

NACİ GÖRÜR: BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNDE ARTIK UZATMALARI OYNUYORUZ. OLASILIK YÜZDE 70’LERE ÇIKTI..

Ana Sayfa » GÜNCEL » NACİ GÖRÜR: BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNDE ARTIK UZATMALARI OYNUYORUZ. OLASILIK YÜZDE 70’LERE ÇIKTI..

Eklenme : 10.02.2023 - 7:54

NACİ GÖRÜR: BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNDE ARTIK UZATMALARI OYNUYORUZ. OLASILIK YÜZDE 70’LERE ÇIKTI..

Türkiye, 9 saat arayla Kahramanmaraş merkezli iki depremin ağır yıkımıyla mücadele ederken can kaybı da artıyor.  Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı TV100 programında dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Görür, beklenen İstanbul depremiyle ilgili olarak “Artık uzatmalara oynuyoruz” dedi.

Görür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

Türkiye’de deprem rejimi, jeolojik yapısı 13 milyon sene önce başladı ve daha milyonlarca sene devam edecek. 13 milyon senedir bu depremler geliyor ve devam edecek. Bu doğanın gerçeğini ülkemizde değişmez bir gündem olarak almalıyız. Bizde ne halk ve yöneticiler depremi gündemlerine almıyorlar. Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar.

ÖRNEK GÖSTERDİ

Depremin bize verdiği zararları azaltmak Japonya, ABD, Meksika gibi mümkün. Orada bu deprem olduğunda tesadüfen birkaç kişi ölmesine rağmen bizde binlerce kişi ölüyor. Başka ülkelerde afet görünümünde olmayan depremler bizde afet yaratıyor.

20 senede içinde biz tüm Türkiye’yi depreme dirençli hale getiririz. Biz daha 20 seneye İstanbul’u depreme dirençli hale getiremedik. Çünkü irade yok. Halkta ve yöneticilerde, siyasilerde irade yok. Şu an 99’ları yaşıyoruz gibi geliyor. O zaman da ‘herkes 99 bir milattır, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diye bağırıyordu. Bakın işte oldu, her şey eski gibi, aynı acılar, aynı sahneler, aynı konuşmalar…

YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATTI

İstanbul’u depreme hazırlayacaksak ilk yapmamız gereken yapı stoğu. Yapı insanların başına çökmemesi, öldürmemesi lazım. Bunlar bir ölçüde yapıldı. Hangi semtlerde binalar riskli araştırması yapıldı. Bunların yıkıp yapmak, güçlendirmek lazım.

“ARTIK UZATMALARA OYNUYORUZ”

99 senesinden itibaren her an olmak kaydıyla 30 yıl içinde depremin olma olasılığı yüzde 62. Biz 23 yılını geçirdik. Yüzde 62 olasılık, 70’lere çıktı. Artık uzatmalara oynuyoruz. Bunun bir prezisyonu var, artı-eksi 15 sene var.

 

İLGİLİ HABER: NACİ GÖRÜR KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMLE İLGİLİ FELAKETTEN ÜÇ GÜN ÖNCESİNE KADAR UYARAN VE ÖNLEM ALIN DİYEN BİR BİLİM İNSANI. ÜLKEYİ YÖNETENLER DÖNÜP ”NE DİYOR BU ADAM?” DEMEDİLER VE ORTAYA ÇIKAN SONUÇ TAM BİR FACİA. BUNU KADER PLANI OLARAK AÇIKLAMAK YETMEDİ, SİYASET ÜSTÜ BİR DURUM  GİBİ DEĞERLENDİRMEK BU NOKTAYA NASIL GELİNDİĞİNE YÖNELİK TÜM SORU VE YERİNE GETİRİLMEYEN SORUMLULUKLARI HASIR ALTI ETMEKTEN BAŞKA ANLAM TAŞIMAZ. ŞİMDİ NACİ GÖRÜR YAKLAŞAN İSTENBUL DEPREMİ İLE İLGİLİ OLARAK ”BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİNDE ARTIK UZATMALARI OYNUYORUZ. OLASILIK YÜZDE 70’LERE ÇIKTI..”DİYOR. ÜSTELİK BUNU ÇOK UZUN ZAMANDAN BU YANA BAĞIRA BAĞIRA SÖYLÜYOR. YÖNETİCİLERİMİZDE YİNE AYNI TEPKİSİZLİK. AKIL ALIR GİBİ DEĞİL. CELAL ŞENGÖR DE DÜN AKŞAM FOX HABER’DE BENZER UYARILARI YAPTI. DİNLEYEN VAR MI ÜLKEYİ YÖNETENLER ARASINDA?

 

İLGİLİ HABER:

ELBİSTAN’DA, GÖÇÜK ALTINDA KALAN ABLASI İÇİN SESLENİRKEN FELAKETİN BOYUTLARINI DA ANLATTI..

 

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları