SORUN YOKSULLUK- HASAN GEMİCİ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..

Ana Sayfa » GÜNCEL » SORUN YOKSULLUK- HASAN GEMİCİ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..

16.04.2018 - 18:16

SORUN YOKSULLUK- HASAN GEMİCİ’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR..

 

Diz çöktürülmüş bir medya ordusunun yarattığı bilgi kirliliği bombardımanı altında gerçeği anlamak, gerçeği yakalamak, doğru habere ulaşmak artık her zamankinden zor.

Sahte gündemlerle dikkati sürekli yanlış noktalara yönlendirilen toplum, doğru bilgiye ulaşabileceği mecraları ne yazık ki hızla yitiriyor. İşte bu karmaşa içinde, bir arayıştan doğan CHP ile Ortak Akıl Platformu, Türkiye’nin ve toplumun gözlerden saklanan temel sorunlarını tek tek tartışma zeminine çekiyor. Bunların başında hiç kuşkusuz yoksuluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik, işsizlik en ön sıralarda yer alıyor. AKP iktidarının 16 yıldır süren uygulamaları sonucunda yurttaşlık bilincinden ”kul” zihniyetine çekilen kitlelerin temel özellikleri, açlık sınırının altında yaşıyor olmalarıdır. Yanlış ekonomik politikalar sonucunda yoksullaşan kitleleri oy deposu gibi gören iktidarın elindeki en büyük koz ise: Sosyal yardımlar.

Sosyal yardımları sadaka anlayışıyla dağıtan iktidara en büyük tepki Eski Devlet Bakanı Hasan Gemici’den geldi:

”Ne yazık ki AKP iktidarında fakir/fukara,  garip/ gureba söylemi ile yoksullar ve çaresiz insanlar üzerinden siyaset yapılmaktadır.

Sosyal Yardım ve Hizmetler bir iyilik havası içinde, bir sadaka ile mantığı ile yürütülüyor.

Yardım almak için objektif bir kriter yok.

Sanki veren için iane, alan için bir lütuf söz konusu.

Sonuçta kendinizi olabildiğince acındırmanız, kapılarda beklemeniz gerekiyor.

Hiç çaresiz bu onur kırıcı duruma, çoğu zaman da sözlü aşağılamalara razı olmak durumundasınız. Yardım süreci yardım alan kişinin, iktidardaki AKP’ ye ve belli isimlere, bazen belediye başkanına, bazen il/ilçe yönetiminden bir partiliye minnet duyacak şekilde işletiliyor. İnsanlar manevi olarak borçlandırılıyor. Karşılığında istedikleri ise: OY!”

 

Hasan Gemici’nin bu çok önemli açıklamalarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

 

YOKSULLUK KADER DEĞİLDİR HASAN GEMİCİ

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :