7 Temmuz 2022 - Hoş geldiniz

NEBATİ’DEN İTİRAF: BU SİSTEMDEN DAR GELİRLİLER HARİÇ ÜRETİCİ FİRMALAR VE İHTACATÇILAR KÂR ELDE EDİYORLAR

Ana Sayfa » EKONOMİ » NEBATİ’DEN İTİRAF: BU SİSTEMDEN DAR GELİRLİLER HARİÇ ÜRETİCİ FİRMALAR VE İHTACATÇILAR KÂR ELDE EDİYORLAR

Eklenme : 06.06.2022 - 14:06

NEBATİ’DEN İTİRAF: BU SİSTEMDEN DAR GELİRLİLER HARİÇ ÜRETİCİ FİRMALAR VE İHTACATÇILAR KÂR ELDE EDİYORLAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin ekonomi planına göre, kronik cari işlemler açığını kalıcı fazlaya çevirmek yer alıyor. Erdoğan’ın ekonomik planına göre, cari dengede fazla verilmesiyle ülkeye giren döviz miktarındaki artışla enflasyonun düşürülmesi hedefleniyor.

Erdoğan’ın bu açıklamalarıyla birlikte Merkez Bankası art arda faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e indirdi. Faiz indirimiyle birlikte enflasyon ve kur krizi patlak verirken, yurttaşın alım gücü her geçen gün daha da düştü.

NEBATİ’DEN İTİRAF

Erdoğan’ın yeni ekonomi politikasının odağında, ihracat odaklı üretime yönelik kredi genişlemesiyle kronik cari işlemler açığını kalıcı fazlaya çevirmek yer alırken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ”Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” dedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’nin aktardığına göre, Nebati, şunları söyledi:

“Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.”

NEBATİ’NİN SÖZLERİ SANSÜRLENMİŞTİ

Öte yandan Sabah gazetesi yazarları Salih Tuna ve Okan Müderrisoğlu’nun ekonomi üzerinden verdikleri mesajlarla Nureddin Nebati’yi hedef almıştı.

Turkuvaz Medya’nın Nebati’ye karşı pozisyon aldığı konuşulurken, Bakan Nebati, Türkiye Bankalar Birliği 65. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “Bu başarılı tabloyu tüm kurumlarımızla eşgüdüm halinde ülkemizin kalkınması ve vatandaşlarımızın refahı için gece gündüz demeden çalışarak sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ancak Nebati’nin ekonomiye ilişkin “başarılı tablo” tanımlamasını Sabah gazetesi ilk yayımladığı haberde görmezden geldi.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları