NEJAT ESLEN YAZDI- YENİ BİR AÇILIM SÜRECİ Mİ BAŞILIYOR?

Ana Sayfa » GÜNCEL » NEJAT ESLEN YAZDI- YENİ BİR AÇILIM SÜRECİ Mİ BAŞILIYOR?

08.11.2018 - 21:00

NEJAT ESLEN YAZDI- YENİ BİR AÇILIM SÜRECİ Mİ BAŞILIYOR?

Nejat Eslen- Odatv-  Amerikan derin yapısının uzantısı olan Uluslararası Kriz Grubu’nun 2 ve 4 Mayıs 2017 tarihlerinde yayınladığı PKK ve PYD ile ilgili raporlarda PKK ve Suriye’nin geleceği ile ilgili planlar hakkında ipuçları veriliyor, öneriler halinde Türkiye ve PKK’nın yapması gerekenler sıralanıyordu.

2 Mayıs 2017 tarihli ve “Managing Turkey’s PKK Conflict; The Case of Nusaybin” başlıklı raporda Türkiye’ye önerilen hususlar içinde şunlara yer veriliyordu;

-Kürtlere ana dilde eğitim hakkı verilmesi,

-Kürtler için özerk yönetim modelinin benimsenmesi,

-Seçim barajının düşürülmesi,

-Kimlikten arındırılmış yeni bir anayasanın yazılarak uygulanması.

4 Mayıs 2017 tarihli “PKK’s Faitful Choice in Northen Syria” başlıklı raporda ise özetle PKK’ya,

-Türkiye’de çatışmaya devam etmekveya,

– Suriye’ye yönelerek bu ülkenin kuzeyinde kurduğu özerk yönetimi pekiştirmek, seçeneklerinden birini tercih etmesi gerektiği vurgulanıyordu.

Kriz Grubu, PKK ‘ya ikinci seçeneği kabul etmesini öneriyor ve çatışma seçeneği sürdürüldüğü sürece ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile PKK arasında kaldığı ve bu nedenle Amerika’nın Türkiye ile arasını daha fazla açmak istemediği vurgulanıyordu.

Özetle, bu iki raporda Türkiye’ye yeni bir açılım süreci başlat, Kürtlere özerklik ver, Türk kimliğini dışlayan kimliksiz bir anayasa hazırla ve uygula, ana dilde eğitimi kabul et; PKK’ya ise Türkiye’de çatışmayı sürdürmeyi sona erdir, Suriye’ye yönel ve bu ülkenin kuzeyindeki özerk yönetimi güçlenir mesajı veriliyordu.

Geçen süre içinde PKK Türkiye’de varlığını ve çatışmayı sona erdirmedi, Uluslararası Kriz Grubu’nun önerdiği şekilde bütünü ile Suriye’de Fırat’ın Doğusuna yönelmedi. Özetle PKK liderleri istenileni yapmadı.

Bu durum Amerika’nın PKK liderlerini neden gözden çıkarmak istediğini anlamamızı kolaylaştırabilir. Amerika, PKK liderleri için ödül sözü vererek bir taşla iki kuş vurmak istiyor olabilir; Türkiye’ye bir jest yaparak zaten yumuşamakta olan ilişkileri daha da yumuşatmak, söz dinlemeyen PKK liderlerini cezalandırarak PKK’YI Suriye’nin Kuzeyine yönlendirmek. Üçüncü kuş ise Kaşıkçı olayı ile sıkıntıya girmiş olan Selman’ı ve hatta Amerika’yı rahatlatmak için gündemi değiştirmek olabilir.

PROJE’NİN ÖNCELİKLİ AYAĞI SURİYE’DİR

Birinci rapora gelince. Türkiye’nin yeni bir açılım süreci başlatması, kimliksiz bir anayasa hazırlaması ve Kürtlere özerklik vermesi isteniyor. Televizyonlarda neden yeniden Türk kimliğinin, Türk devletinin ve hatta yeni bir açılımın tartıştırılmaya başlandığını anlamak için söz konusu raporda yer alan ifadeler yeterli değil mi?

İsrail’in ve Amerika’nın enerji ve su zengini coğrafyayı içine alan Büyük Kürdistan projesinden vazgeçmesi mümkün değildir. Türkiye’den Fırat’ın Doğusunu dahil etmeden Büyük Kürdistan’ı kurmak ise mümkün değildir.

Proje’nin öncelikli ayağı Suriye’dir. Amerika’nın kafasındaki plan, PKK’yı geçici bir süre söndürmek, PKK’lıların Suriye’de PYD’ye dönüştürmek, Türkiye’yi bir süre rahatlatmak ve bunun karşılığında Suriye’deki oluşumu onaylamasını sağlamak olabilir.

Suriye’deki gelişmeler kilit bir sürece girmiştir. Yeni Suriye’nin anayasası yazılacaktır Bu amaçla bir yazım kurulunun seçilmesi gerekecektir.

Bu kurulda Kürtler de temsil edilecektir.

Türkiye’nin, PYD’nin hangi adla olursa olsun bu kurulda Kürtleri temsilen katılmasını kabul etmesi, Suriye’de Fırat’ın Doğusundaki oluşumun meşruiyetini de kabul etmesi anlamına gelebilecektir.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :