NİCE CANLAR YANMIŞTI. FETHULLAH’IN TSK’YI ÇÖKERTME PLANININ MİMARI ARTIK SERBEST

Ana Sayfa » GÜNCEL » NİCE CANLAR YANMIŞTI. FETHULLAH’IN TSK’YI ÇÖKERTME PLANININ MİMARI ARTIK SERBEST

12.07.2018 - 17:20

NİCE CANLAR YANMIŞTI. FETHULLAH’IN TSK’YI ÇÖKERTME PLANININ MİMARI ARTIK SERBEST

FETÖ’nün Balyoz kumpasında eski İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev alan Ömer Diken, tahliye oldu. Mahkeme Diken’e adli kontrol şartı ve yurtdışı yasağı getirdi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün ( FETÖ ) darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hakkında dava açılan ” Balyoz darbe planı davası” hakimi eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken , yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi. İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuklu sanık Diken ve avukatı hazır bulundu.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada Diken, hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Sabit adresi bulunduğunu, kaçma ihtimali olmadığını belirten Diken, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, Diken’in yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında ” Balyoz davası”na bakan eski İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken , 17 Temmuz 2016’da Uşak’ta yakalanmıştı.

Cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık Diken hakkında “silahlı terör üyesi olmak” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı.

BALYOZ KUMPASI SANIKLARI TAHLİYEYİ DEĞERLENDİRDİ
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz: Ömer Diken ‘in tahliyesi bir felaket habercisi ama esas mesele şu: Diken hakkında örgüt davası açmak yerine önce Balyoz davası sırasında işlediği suçlar nedeniyle yargılansaydı bugün bu tahliye gerçekleşmezdi. Örgüt yargılaması kapsamında Diken’in esas işlediği suçlar perde arkasında bırakılmış oldu.
Emekli Tuğgeneral Suha Tanyeri: Aslında bu karara çok üzüldüm. Balyoz davası nedeniyle ilgili Balyoz davası hakimlerinden hiçbiri yargılanmıyor. Diken ve diğer hakimler FETÖ üyesi olmaktan sanık. Yani Balyoz davası süresince işledikleri suçlar nedeniyle henüz yargılanmıyorlar. Mahkemenin kararıyla birlikte suç duyurusunda bulunduk. Üzerinden hayli zaman geçmesine rağmen soruşturmayla ilgili bir sonuç alınmadı.
Emekli Koramiral Can Erenoğlu: Devlet sırrı olan Çok Gizli harekat planlarını bilerek deşifre ettiği ve yüzlerce masum ve onurlu insanın özgürlüğünü gasp ettiği için vatana ihanetten yargılanması gereken Ömer Diken’in tahliye edilmesi tuzun kokmaya devam ettiğini gösteriyor.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :