7 Şubat 2023 - Hoş geldiniz

NİLÜFER BELEDİYESİ ”SAİT FAİK ÖYKÜ ÖDÜLÜ” NDE DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » NİLÜFER BELEDİYESİ ”SAİT FAİK ÖYKÜ ÖDÜLÜ” NDE DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

Eklenme : 02.11.2022 - 11:13

NİLÜFER BELEDİYESİ ”SAİT FAİK ÖYKÜ ÖDÜLÜ” NDE DERECEYE GİRENLER BELLİ OLDU

Nilüfer Belediyesi’nin “Yılın Yazarı” programı çerçevesinde düzenlediği “Sait Faik Öykü Ödülü”nde dereceye giren isimler belli oldu. 142 yarışmacının toplam 284 öyküyle katıldığı yarışmada, Elif Yeşilkaya’nın “Aziz” isimli yapıtı, seçici kurul tarafından büyük ödülü değer bulundu.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre  2022 yılını Sait Faik’e adayan Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün bu çerçevede düzenlediği “Sait Faik Öykü Ödülü”nü kazananlar belli oldu. Her yarışmacının iki öyküyle katıldığı yarışmaya bu yıl da ilgi büyük oldu. 142 yarışmacının toplam 284 öyküyle yer aldığı yarışmada, ödüle değer görülen eserler, yapılan değerlendirmeler sonucu belirlendi. Bu yıl öykü yarışmasında büyük ödül 4 bin TL, mansiyon ödülleri ise bin 500’er TL olarak açıklandı.

Birgül Oğuz, Hülya Soyşekerci, Jale Özata Dirlikyapan, Nahit Kayabaşı ve Şafak Baba Pala’dan oluşan yarışmanın seçici kurulu, puanlamada 1900’lerin başından günümüze uzanan süreçte modern Türk öykücülüğünün ulaştığı birikim ve genel düzeyi göz önünde bulundurdu. Her bir metin ve öykü türünü temel öğeleri çerçevesinde ele alan seçici kurul, eserleri dil bilinci, anlatım özelliği, kurgu, özgünlük, işlenen temanın yazınsal düzlemde olup olmadığını da değerlendirdi. Türk edebiyatındaki yerleşik öykü tekniğini yıkarak çığır açıcı yenilikler getiren Sait Faik’in, dünya görüşündeki derin insan ve doğa sevgisini, sınıfsal farklılıkları ıskalamadan, genellikle şehirli alt katman insanlarının yaşama biçimlerini şiirsel, yalın, coşkulu bir dille ortaya koyması, bütün yazdıklarında insana özgü gerçeklikleri araması gibi öğeleri de dikkate alan seçici kurul, puanlama sırasında her öyküyü, Sait Faik’in öykü anlayışından bağımsız olarak ele aldı.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları