NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ JÜRİSİ SAMUEL BECCKET’IN YAPITLARINI NOBEL RUHUNA UYGUN BULMAMIŞ.

Ana Sayfa » HAYATIN İÇİNDEN » NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ JÜRİSİ SAMUEL BECCKET’IN YAPITLARINI NOBEL RUHUNA UYGUN BULMAMIŞ.

13.01.2019 - 11:30

NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ JÜRİSİ SAMUEL BECCKET’IN YAPITLARINI NOBEL RUHUNA UYGUN BULMAMIŞ.

Dünyanın en prestijli ödüllerinden Nobel Edebiyat Ödülü jürisinin, İrlandalı yazar Samuel Beckett’e ödül vermekten şüphe duyduğu ortaya çıktı.

Guardian’da yer alan habere göre yeni ortaya çıkan arşiv belgeleri, seçici kurul olan İsveç Akademisi’nin şüphesinin gerekçesi ise yazarın eserlerinin ödülün ruhuna uygun olmaması.

Arşiv belgeleri, jürinin yaptığı tartışmalara dair dokümanları içeriyor. Bu belgeler ödülün verilmesinden 50 yıl sonra kamuya açılıyor.

Beckett, Nobel ödülünü 1969 yılında kazanmıştı. Ödülün İrlandalı yazara verilme gerekçesi olarak “Yeni roman ve oyun biçiminde yazdıklarında modern insanın yoksulluğunu görünür kıldığı için” denmişti.

1986 yılında gerçekleşen tartışmada ise seçici komite başkanı Anders Österling, Beckett’le ilgili şu yorumu yapıyor: “Ne yazık ki, Samuel Beckett’e gelince, ona verilecek ödülün Nobel’in ruhuna uygun olup olmadığına dair şüphelerimi dile getirmem gerek. Tabii ki, Beckett’in oyunlarının sanatsal etkisine karşı çıkmıyorum ama (Swift tarzı) insan düşmanı hiciv yahut (Leopardi tarzı) radikal pesimizmin sağlam bir yeri var ama kanaatimce Beckett’te bu eksik.”

Österling, 1964’te ‘Godot’u Beklerken’in Nobel kazanmasına da karşı çıkmıştı.

Aynı yıl değerlendirilen isimler arasında Fransız romancı André Malraux, Britanyalı şair W. H. Auden ve Japon romancı Yasunari Kawabata yer alıyordu.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :