25 Ocak 2022 - Hoş geldiniz

NURSUN EREL YAZDI- NAZLI ILICAK İLK DEFA KONUŞTU: AİHM’NİN 16 BİN EURO’LUK TAZMİNAT KARARI, ZEKERİYA ÖZ’LE KARTOPU VE AKP YILLARI

Ana Sayfa » GÜNCEL » NURSUN EREL YAZDI- NAZLI ILICAK İLK DEFA KONUŞTU: AİHM’NİN 16 BİN EURO’LUK TAZMİNAT KARARI, ZEKERİYA ÖZ’LE KARTOPU VE AKP YILLARI

Eklenme : 15.12.2021 - 10:11

NURSUN EREL YAZDI- NAZLI ILICAK İLK DEFA KONUŞTU: AİHM’NİN 16 BİN EURO’LUK TAZMİNAT KARARI, ZEKERİYA ÖZ’LE KARTOPU VE AKP YILLARI

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM)  gazeteci Nazlı Ilıcak’ın hapsedilerek ifade hürriyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’yi 16 bin euro’luk (Bugün için 260 bin TL)  tazminata mahkum etmesi tartışılırken Nazlı Ilıcak’la akşam saatlerinde konuştuk.

“Bir hakkın teslim edilmesi” dediği karardan çok mutlu olduğunu ifade eden Ilıcak, para eline geçerse şu anda çalışmadığı için kendisinin harcayacağını söyledi.

Cezaevinde 3 yıl 4 ay yatan Nazlı Ilıcak,  daha önce Anayasa Mahkemesine yaptıkları başvurunun reddedilmesi sonrasında büyük üzüntü yaşadığını, cezaevinde günlerce uyuyamayıp, depresyona girdiğini anlattı.

AİHM’in Nazlı Ilıcak’la ilgili kararı sosyal medyayı ikiye böldü, kimileri Ilıcak’ın Balyoz ve Ergenekon davalarındaki tutumuyla pek çok askerin haksız yere hapse girmesine neden olduğunu savunurken, Ilıcak, “Türkiye’de bir derin devlet yok mu? Askeri vesayet yargı vesayeti yok mu? Bunları değerlendirdik, kaldı ki ben de hatalı belgelerle yanıltılmış, hata yapmış olabilirim ama haksızlığa uğrayanları da en az 50 yazı ile savunmaya çalıştım” dedi.

FETÖ bağlantısı sonradan ortaya çıkan kaçak durumdaki savcı Zekeriya Öz’le kartopu oynarken yaptığı röportajın hala çok eleştiri aldığını anımsattığımda ise Ilıcak, “Kartopu oynamak suç mu? O röportajda ne sorulması gerekiyorsa sormuşum, kar yağdıysa ne yapalım” sorusunu yöneltti.

 

AİHM KARARI

Ilıcak sorularımıza şu yanıtları verdi:

 

-AİHM kararını nasıl değerlendirdiniz?

-Daha önce Anayasa Mahkemesine de başvurmuştum, ret kararı çıkınca çok çok çok üzüldüm, bu durum hapiste yatan birini çok etkiliyor, adeta güvendiğimiz dağlara kar yağmış gibi oldu. 3 yıl 4 ay hapiste yattık. Belli yaştaki bir insan için çok zor bir durum, günlerce uyuyamadım depresyona girdim. Dolayısıyla AİHM’in bu kararına çok sevindim, kamuoyuna karışı adeta bir hakkı teslim etmiş oldu. Ne yazık ki karar sadece Türk hakimin ret oyu ile 1’e karşı 5 oyla kabul edildi. Eh tabi, hapiste 3 yıl 4 ay kaldık. Yani geçen geçti. Terör suçundan mahkum ettiler bizi… Terör üyesi olmak için ne yapmışız?

 

BALYOZ-ERGENEKON

-AİHM kararı sosyal medya sitelerinde çok tartışıldı, hatta Twitter’da TT (en çok konuşulan) oldu, pek çok kişi sizin zamanında BALYOZ ve ERGENEKON davalarındaki tutumunuzla askerleri haksız yere mahkum ettirdiğinizi savunuyor?

-Bakın Türkiye’de bir derin devlet var mı yok mu? Askeri vesayet, yargı vesayeti var mı yok mu? Biz bunları konuştuk, yazdık. Ben o dönemde kimi hatalı belgeler nedeniyle yanılmış olabilirim, bu hakkı teslim ederim. Hatta o sırada kişilerin bu davalarda uğradığı haksızlıkları dile getiren en az 50 yazı kaleme aldım. Bir kontrgerilla gerçeğinin var olduğunu da kabul etmek lazım.

 

ÖZ’LE KARTOPU

-O dönemin ünlü savcısı, sonradan FETÖ bağlantısı tespit edilen  Zekeriya Öz’le yaptığınız röportaj yine gündeme geldi. Hatta gülerek kartopu oynadığınız fotoğraflar hala eleştiri konusu yapılıyor?

-Ben buna gülerim. Röportaj yapmak suç mu? O sırada herkesin konuşmak istediği isim değil miydi? Röportaj yapmak da mı suç oldu? O röportajda ne sorulması gerekiyorsa sormuşum, hata mı bu? Eh, o gün kar yağdıysa, resim çektirirken kar topu oynadıysak bu da mı suç?

-Bir zamanlar desteklediğiniz AKP’yi bugün nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Evet, 2013 sonuna kadar AKP’yi destekledim, çünkü kin tutanlar AKP’yi alaşağı etmek istiyorlardı, İmam Hatiplere katsayı engeli, başörtüsü yasakları gibi demokrasiye ters düşen bir zihniyetle… Bugün yapılan hataları soruyorsanız o durum farklı… Zaten AKP’nin başta başörtüsü meselesinde olmak üzere sağlam durmasıyla o günkü sorunlar çözülmüş oldu.

 

BÜYÜKELÇİ KAVAKÇI

-Merve Kavakçı’yı TBMM’de savunmanızı hatırlıyorum, milletvekilliği o günlerde düşürüldü ama sonra büyükelçi yapıldı, AKP bir haksızlığı böyle mi telafi etmiş oldu?

-İlle de milletvekili yapılması gerekmeyebilirdi. Önemli olan şu anda TBMM’de başörtülü milletvekillerinin bulunması ve CHP’nin sağlam desteği ile bu hakkın teslim edilmiş olması.

 

16 BİN EURO

-16 bin Euro (Bugün 260 bin TL) elinize geçince ne yapacaksınız?

-Şu anda çalışmıyorum, dolayısıyla elime geçerse tabii ki kendim harcayacağım.

 

-TL’nin sürekli değer kaybettiği göz önüne alınırsa bu para giderek katlanır mı elinize geçene kadar?

-A, yok buna sevinmem, çünkü ben Türk halkının mağduriyetine üzülüyorum.

Benzer Haberler

Facebook'ta Biz

Çanakkale Rent a Car Banka Kredisi diş rehberi Bozcaada Otelleri Bozcaada Otelleri Bozcaada Pansiyonları