Her yıl, ODTÜ öğrencilerinin ülke gündemine yönelik eleştirilerini pankartlara yansıttıkları ODTÜ Mezuniyet Töreni bu yıl gözaltı, pankartlara el konulma ve yönetim baskısıyla gündemde.

 

ODTÜ Öğrencileri@odtulu_ogrenci

Sabah saatlerinde ‘Mezuniyet törenini karıştıracaklar’ ve ‘MLKP üyeliği’ iddiasıyla yapılan ev baskınlarında 5 ODTÜ öğrencisi gözaltına alınırken, mezuniyet töreni öncesinde de üniversite güvenliği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun resminin ve ‘Her şey çok güzel oldu’ yazısının olduğu pankarta el koydu.

Ancak başta rektörlüğün ve siyasi iktidarın tüm engelleme ve baskılarına rağmen ODTÜ öğrencileri hazırladıkları pankartlarla, siyasi iktidarı ve uygulamalarını eleştirmeye devam etti.

 

Yerleştirilmiş video

Öğrenci Kolektifleri@kolektifler

Verşan Kök İstifa.

ODTÜ Mezuniyet Töreni’nde sahneye çıkan atanmış rektör Verşan Kök istifa sloganlarıyla karşılandı.
Okul birincilerine ödülerini sabahtan veren Verşan Kök konuşma dahi yapamadan törenden ayrılmak zorunda kaldı.

477 kişi bunun hakkında konuşuyor

Mezuniyet töreninde konuşma yapmak isteyen Rektör Verşan Kök, öğrencilerin ıslıkları ve “‘Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz'” sloganlarıyla protesto edildi.

 

Metin AKPINAR@akpinar_fan

Yine şahane, yine muazzam.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinin açtığı ve üzerinde ilk alternatif akımı bulan ve Nusr-Et’in tuz dökme figürüyle Nikola Tesla’nın fotoğrafınınbirleştirildiği ‘Ooo devrem nasılsın?’ pankartı, ‘sakıncalı’ olduğu gerekçesiyle okul güvenliği tarafından öğrencilerden alındı.