ODTÜ’DE ‘VİCDAN’ KAZANDI, AĞAÇ KESİMİ DURDU

Ana Sayfa » GÜNCEL » ODTÜ’DE ‘VİCDAN’ KAZANDI, AĞAÇ KESİMİ DURDU

08.07.2019 - 21:33

ODTÜ’DE ‘VİCDAN’ KAZANDI, AĞAÇ KESİMİ DURDU

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsüne kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı ağaçlık alana yurt yapılmasıma kaışı çıkan öğrencilerin direnişi sonuç verdi. ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün ağaç kesimini durdurduğu belirtildi.

İnşaat için bugun ağaç kesimine başlanmış bunun üzerine öğrenciler yürüyüş düzenlemiş, CHP ve HDP’li milletvekilleri de kampüse giderek, ağaç kesimini durdurmak istemişti. Çankaya Belediyesi ise inşaat izninin kendilerinden alınmadığını duyurmuştu.

CHP’Lİ TAŞCIER DUYURDU: AĞAÇ KESİMİ DURDURULDU

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştüğünü ve ağaç kesiminin durdurulduğunu açıkladı. Taşcıer, “İnşaatla ilgili belediyemiz tutanak tuttu. Hem Çankaya hem de büyükşehir belediyesiyle görüşüp oranın bir an önce mühürlenme işleminin takipçisi olacağız. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız var. Oraya gidip serbest bırakılmalarını sağlayacağız. Sürecin hukuk içerisinde işlemesi için de sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Artı Gerçek’te yer alan habere göre Gamze Taşçıer ayrıca inşaat hakkında Çankaya Belediyesi tarafından tutanak tulduğunu duyurarak, “Bir haberim daha var. ODTÜ’de yapılan ağaç kesimi hakkında Çankaya Belediyemiz tarafından zabıt tutuldu. Bu andan itibaren ruhsatsız alanda inşaat namına bir çivi dahi çakılırsa kaçak olacağı için Belediyemiz tarafından mühürlenecek” tweetini paylaştı.

MANSUR YAVAŞ DEVREYE GİRDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş de ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştü. Yavaş Twitter hesabından görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz. Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir” dedi.

Yavaş’ın Rektörla görüşmesinde, “Uzlaşalım. Orta yolu bulalım. Gerekirse yapıp hibe de yapabiliriz. Herkesin karara saygı duyacağı bir yol bulalım” dediği öğrenildi.

Ankara Barosu da ODTÜ öğrencilerinin direnişinin yanında olduğunu kamuoyuna duyuran bir açıklama yayınladı.

Ziyaretçi Yorumları

İlgili Terimler :